Aby garážová vrata poslouchala

Zpříjemněte si vjíždění na svůj pozemek nebo do garáže využitím dálkového ovládání pohonů garážových vrat i vjezdových bran.

Také pohon otočných bran LineaMatic lze dálkově ovládat

V současnosti lze dálkově ovládat všechny typy garážových vrat. Nerozhoduje tedy, zda máte vrata sekční, rolovací, výklopná nebo jiná.

Otevření a uzavření garážových vrat zajišťují bezúdržbové systémy elektrických pohonů, které jsou vybaveny dálkovým ovládáním a integrovaným osvětlením. Většina výrobců již dodává garážová vrata s určitou konkrétní značkou elektrických pohonů, např. Supramatic, Olymps Door, Ecomatic, Sommer, Bernal aj.

Dálkové ovládání

Jak vlastně funguje dálkové ovládání při otevírání a zavírání vrat? Součástí elektrického pohonu je integrovaný přijímač dálkového ovládání a k němu patří i dálkový ovládač (ruční vysílač). Dálkové ovládače jsou běžně dodávány ve vícekanálovém provedení. Tak můžete použít jeden dálkový ovládač na více zařízení, například jím můžete ovládat garážová vrata i vjezdovou bránu nebo zapnout osvětlení. Na ručním vysílači zvoleným tlačítkem bezdrátově předáte daný rozkaz motoru. Bezdrátový přijímač vmotoru přijme povel z ručního vysílače. Aby ruční vysílač otevíral jen vlastní vrata a ne sousedovy, jsou bezdrátové povely individuálně kódovány.

Stále po ruce

Dálkové ovladače mohou být miniaturní ve formě přívěsku na klíče, jako např. ruční vysílač pro ovládání garážových vrat a vjezdových bran HSD 2 v kvalitním kovovém pouzdře, který pořídíte za 2626 Kč.

Ruční vysílač HSZ od společnosti Hörmann, který lze v autě jednoduše zasunout do pouzdra zapalovače cigaret

Možná již dálkové ovládání máte, ale občas se vám stává, že nemůžete ruční vysílač najít? Prohledávání odkládací přihrádky v autě, tašky nebo kapes může zajíždění do garáže značně znepříjemnit. Některé vysílače se prodávají s držákem, který můžete umístit uvnitř auta. Například dálkový ovladač na garážová vrata a vjezdové brány Nice FLO2R, který má dva kanály a stojí 619 Kč.

Další řešení přestavuje ruční vysílač HSZ od společnosti Hörmann, který lze v automobilu jednoduše zasunout do pouzdra zapalovače cigaret. S ručním vysílačem HSZ pro zapalovače cigaret zajedete bez vystupování až do garáže. Zároveň si můžete být jistí, že ho máte neustále po ruce. Vysílač má kompaktní konstrukci, díky níž se dají zavřít kryty popelníku téměř u všech typů osobních aut. Vysílač tak není zvenku viditelný, čímž se snižuje riziko krádeže nebo otevření garážových vrat nepovolanými osobami. Ruční vysílač HSZ se vyrábí ve dvou provedeních. Verze HSZ 1 s jednou funkcí a varianta HSZ 2 se dvěma tlačítky, kterými můžete navíc ovládat i vjezdovou bránu nebo druhá vrata. Obě verze lze pořídit za příznivou cenu 1070 Kč.

Existují i dálkové ovladače, které jsou určeny k montáži do automobilu, jako např. Jablotron RC-85 vysílač do vozidla. Tento modul se instaluje do auta a zablikáním světel nebo zahoukáním umožňuje ovládat různá zařízení (garážová vrata, světla, ústřednu). Lze jej použít také pro přenos poplachového signálu z autoalarmu. Napájí se 12 V z auta a stojí 650 Kč.

Vjezdové brány

Podobně jako u garážových vrat, existují i pohony určené pro vjezdové brány, které jsou většinou podstatně těžší. Také majitelé těžkých otočných bran mohou užívat komfortu, jaký nabízí dálkové ovládání. Umožňují to např. pohony RotaMatic v provedení P a PL. Tyto pohony ovládají plynule a tiše i velké a těžké otočné brány do šířky 2500 mm (P) nebo 4000 mm (PL), výšky 2000 mm a hmotnosti až 400 kg.

Dálkově ovládaný pohon rolovacích vrat RollMatic

Majitelé posuvných bran si zase mohou vybrat podle velikostí a hmotností bran pohony Nice. Pro ty nejtěžší, až o hmotnosti 3500 kg, je určen model TUB, pro nejlehčí, do 200 kg, model ROAD200KIT.

K tomu, abyste se k těmto bránám nemuseli téměř ani přibližovat, vám poslouží například dálkové ovládání NICE WAY, které ale není určeno pouze pro vrata, ale ovládat s ním můžete až devět automatizovaných systémů v domě. Vybírat je možné z mnoha modelů, záleží na tom, zda chcete tyto ovládače používat pouze na brány, nebo také na garážová vrata, případně rolety, zalévání zahrady a další činnosti.

Některé všestranné ovládače fungují jako stolní a svým vzhledem mohou domácnost i ozdobit, jiné jsou navrženy jako nástěnné. Například model OPLA byl navržen do prostor, kde je každý milimetr dobrý, a proto je extrémně tenký, s tloušťkou do jednoho centimetru. Multifunkční GSM pager, tzv. komunikátor, je určen k dálkovému ovládání libovolného zařízení, tedy i pohonu vrat garáží a bran pomocí prozvonění nebo SMS zpráv a stojí 5890 Kč.

Maximální pohodlí

Ruční vysílač pro ovládání vrat a vjezdových bran Hörmann HSD 2

Systém rádiového ovládání NICE WAY nejen hezky vypadá, ale skutečně ho můžete použít na ovládání téměř čehokoliv ve vaší blízkosti. Můžete se např. vrátit ze zaměstnání a přímo z auta otevřít nejen garážová vrata, ale i vstupní dveře, zapnout osvětlení schodiště do předsíně, kde se už rovněž díky NICE WAY svítí a z přehrávače v obýváku se line romantická hudba.

Jediné, co je k tomu potřeba, je nutnost instalovat do systému, který bude ovládán, přijímač Nice a sladit příslušný kanál na ovladači s konkrétním přijímačem.

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: HÖRMANN, OLYMPS DOOR

Aby garážová vrata poslouchala

Aby garážová vrata poslouchala