Docela malé kytičky

Rubrika: Zahrada

Na každé zahradě najdeme spoustu rostlin, které se dají použít do vázy. Myslíte, že u vás kromě sedmikrásek a jetele nic zvláštního neroste? Ale vždyť i ta nejobyčejnější kvítka se dají použít na docela malé a přitom velmi půvabné kytičky.

Sedmikráska, světlík lékařský, hvozdík kropenatý, rozrazil rezekvítek, mochna husí, fialky, hluchavky… Možná je ani nevnímáte, protože jsou to rostlinky malé a jejich kvítka jsou velká jako nehet nebo ještě menší. Některé dokonce zahrnujeme do širokého pojmu „plevel“ a ani si neuvědomujeme, že jsou to vlastně docela pěkné kytičky. A že se hodí i do váz, tedy spíše váziček.

Na rozdíl od „velkých“ květin se málokdy dají zkombinovat s jiným druhem tak, aby jejich krása vynikla. Jejich půvab spočívá právě v tom, jak jsou malé a křehké. Složitá vazba k nim nepatří. Kytičku z nich uvážeme snadno. Natrháme pár kousků stejného druhu a vložíme do malé nádobky s vodou. A protože jde o minimalistické aranžmá, k malým něžným kvítkům patří i co nejjednodušší váza.

Že tak maličkou ani nemáte? Zkuste zapřemýšlet. Na kytičku vysokou jen pár centimetrů se hodí například štamprle, lékovka, mléčenka, cukřenka a další drobné nádobky z kuchyně. Nezapomeňte však do nich dolévat vodu a často je čistit. Špinavá váza nesvědčí žádným květinám.

text: Martina Lžičařová
foto: Shutterstock

Docela malé kytičky

Docela malé kytičky