Péče o vodu v bazénu

Radost z koupání může zkalit znečištěná voda, proto jí musíme věnovat pravidelnou péči a předcházet její kontaminaci.

Za nevábně vyhlížející vodní hladinou stojí hrubé nečistoty, které buď do bazénu nanosíme sami, nebo nám do něj napadají, či je tam zanese vítr. Jsou i zdrojem různých bakterií. Druhým spouštěčem problémů bývá kvalita vody, jíž bazén napouštíme, a vše završuje nesprávné čištění, tzn. nedostačující filtrace, nevhodně zvolená a dávkovaná bazénová chemie atd.

Dobré krytí

Před náletovými nečistotami, pádem žíznivé zvěře, ale i deštěm, který může ovlivnit hodnoty pH, bazén spolehlivě ochrání zastřešení. V době, kdy není používán, pomůže i krycí plachta. Zakrytí navíc snižuje odpařování vody v horkých dnech a její ochlazování v noci, zpomaluje rozpad těkavého chloru vlivem UV záření a tím spotřebu bazénové chemie. Solární typ plachty vodu současně mírně ohřívá.

Mechanické čištění

Nečistoty, které nepobral hladinový sběrač nečistot, tzv. skimmer, sesbíráme z hladiny síťkou. Ty, které klesnou na dno bazénu nebo se zachytí na stěnách, odstraníme bazénovým vysavačem. Pro nadzemní bazény se používají mechanické a poloautomatické typy, které se přes skimmer připojí k pískové filtraci, neboť využívají sací síly filtračního systému. Bazénové roboty s řídicí jednotkou jsou určeny převážně pro zapuštěné bazény.
Linku vytvořenou na stěnách bazénu z mastných nečistot, nejčastěji opalovacích krémů, snadno odstraníme obyčejným dětským mýdlem a teplou vodou. Případné zbytky z čištění zachytí filtrace.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Bazény:

Hračky do vody

Zima je ideální dobou pro výběr bazénu

Zastřešení bazénu a vířivky

Okolí bazénu

________________________________________________________________________

Způsoby filtrace

Vodu neudržíme čistou bez filtračního zařízení. Pro opravdu malé nadzemní bazény postačí kartušová filtrace, ostatní budou potřebovat účinnější filtraci pískovou. Během koupací sezóny je nutné veškerou vodu v bazénu přefiltrovat denně, proto je důležité mít filtrační jednotku s dostatečným výkonem.
Záchytná schopnost filtračního zařízení je dána velikostí zrn křemičitého písku ve filtru. Mnohem efektivnější je filtrační médium Zelbrite, které, kromě zachycení nečistot mezi svými zrny, využívá ještě obrovskou porézní plochu zrna a jeho duté struktury. Obsahuje i aktivní složku, minerál clinoptilolite, jenž formou iontové výměny pomáhá likvidovat škodliviny, jako je amoniak, jenž ve spojení s desinfekčním chlorem vytváří dráždivé látky, jejichž důsledkem je pálení očí či zarudlá kůže.

Víceúčelový přípravek k dezinfekci Azuro Chlor Trio. Od 270 Kč (Mountfield)

Bazénová chemie

Před úpravou bazénové vody bychom měli nejdříve zjistit její aktuální parametry. K jednoduchému určování slouží testovací proužky, přesné měření zaručí elektronický tester.
K dezinfekci se nejčastěji používá rychle rozpustný chlorový granulát pro nastavení optimálního obsahu chloru nebo pomalu rozpustné chlorové tablety s 90% obsahem aktivního chloru, jež mají dlouhodobý účinek. Druhou možností je generování chloru z vody přes elektrolytickou jednotku chlorinátoru, kdy se v bazénové vodě nejprve rozpustí přesná dávka soli. Chlor ihned ničí bakterie, viry a řasy. Volit můžeme i bezchlorové přípravky využívající silného antibakteriálního účinku stříbra či volného kyslíku ve vodě, který likviduje řasy.
Multifunkčními tabletami lze bazénovou vodu najednou zásobovat dezinfekcí, přípravkem napomáhajícím k vysrážení jemných nečistot – vločkování –, a přípravkem na hubení řas. Dezinfekční činidla je nejvhodnější aplikovat večer po skončení koupání.

UV záření

Chemická úprava vody nesvědčí malým dětem s citlivou pokožkou, alergikům, astmatikům i atopikům. Dokonale čistou vodu jim zajistí UV sterilizátor. Na vodu procházející jednotkou se sterilizátorem působí UV-C záření, jež napadá buněčné stěny mikroorganismů v ní obsažených, čímž deaktivuje jejich DNA, následkem čehož postupně mikroorganismy odumírají a dále se nerozmnožují.

Víte, že…

Kvalita vody souvisí i s její teplotou, nad 10 °C se zvyšuje riziko růstu řas, plísní a bakterií.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem

Uložit

Péče o vodu v bazénu