Topení v dílně

Rubrika: Dílna

V dílně nebo garáži potřebujeme obvykle zatopit rychle a na poměrně krátkou dobu. Požadavky na dílenská topidla jsou tedy odlišné od nároků na vytápění v domě.

elektrické topné ventilátory vytopí prostory velmi rychle

Zvláště na chatách a chalupách bývá dílna často umístěna v ne příliš komfortních prostorách různých přístavků, kůlen nebo stodol. Právě v zimě, kdy je dost času například na údržbu zahradní techniky a práce pod střechou, potřebujeme dílnu vytápět i v případě, že na to není příliš dobře uzpůsobena. Na trhu však existuje poměrně velký výběr topidel, u nichž nehraje hlavní roli estetický vzhled, tichý chod a nároky na dlouhodobý úsporný provoz. Stačí si jen vybrat podle toho, jaký prostor potřebujete vytopit.

Pozor na výkon

Pro rychlé a účinné ohřátí mohou dobře posloužit například různé typy elektrických přenosných topných těles, která po zapnutí rozhánějí horký vzduch pomocí ventilátoru. Tato tělesa se liší výkonem a pro optimální volbu je také třeba znát rozměry vytápěné místnosti.

k nejjednodušším topidlům patří přenosný teplomet na propan-butan

Podle výrobců lze například topidlem na elektřinu (ale i plyn nebo naftu) o výkonu 5 kW vytápět zděnou místnost ve starším domě až do 110 m3 a neizolované prostory (kůlnu) do 18 m3. Topidlo o výkonu 20 kW by pak mělo postačit k vyhřátí zděných prostor až do prostorového objemu 440 m3 a neizolovaných prostor zhruba do 80 m3. Optimální výkon ve vztahu k prostorovému objemu konzultujte při nákupu, vyhnete se tak nejen pořízení nedostatečně účinného topidla, ale i případnému zbytečnému přetápění místnosti.

Přenosná horkovzdušná topidla lze využít například i k rozmrazení auta nebo vysoušení vlhkosti v zatopeném sklepě.

Elektřina i plyn

Pro dílny jsou vhodná i topidla na principu přímotopů, která mají oproti ventilátorům o něco pomalejší „nástup“. Jejich účinnost se tak projeví až po delší době topení, jsou však úspornější, méně hlučná a zpravidla i lépe regulovatelná pomocí čtyřpolohových přepínačů ohřevu.

menší dílnu lze rychle a účinně vytopit také nástěnným infrazářičem

Variantou přímotopů jsou pak dílenské infrazářiče, které ihned po zapnutí produkují sálavé teplo. Právě tato topidla jsou vhodná i do prašného prostředí (např. infračervené přenosné topení Master HALL 3000 doporučuje prodejce i do dřevařských provozů) a vyznačují se zcela tichým chodem.

Kromě infrazářičů v přenosných konstrukcích existují i podobná topidla, určená k zavěšení na stěnu nebo umístění pod strop. Například GÜDE terasový zářič Quartz 2000 S se třemi topnými rameny. Lze ho umístit dokonce i pod slunečník nebo pod zastřešení terasy a tady vyhřívat provizorní pracovní prostor, pokud dílnu nemáte.

K dispozici je i řada topidel na plyn, což lze využít například na chatách bez elektřiny nebo v případě, že nemáte dostatečně dimenzovaný jistič a nechcete elektrické rozvody na chalupě příliš zatěžovat.

tepelný generátor na plyn můžeme využít i k vysoušení, potřebuje však větrání stejně jako jiná plynová topidla

Značka Meva například nabízí několik typů tepelných generátorů o výkonu 5 až 15 kW. Tato účinná topidla však spotřebovávají kyslík a jsou určena k vytápění (případně vysoušení) odvětrávaných prostor. Pořebují přípojku 230 V a desetikilovou PB láhev. Jsou vybavena plynulou regulací výkonu, takže je můžete využít k temperování, ale i rychlému a účinnému vytápění místnosti. K tomu napomáhá vestavěný ventilátor.

Levnější variantou je plynový teplomet, který se nasazuje přímo na PB láhev (využít lze i malou dvoukilovou bombu s dokoupeným odtlačným ventilem). Pracuje na podobném principu jako oblíbená infračervená plynová kamna a stejně jako tato kamna není určen k trvalému vytápění nevětraných místností, protože produkuje spaliny a spotřebovává kyslík.

Když máte komín

Máte-li dílnu vybavenou komínem, můžete kromě běžných kamen zvážit i nákup kamen na tuhá paliva, která jsou určena právě do dílen. Mívají obvykle robustnější konstrukci s méně propracovanými detaily a různé doplňky, které znásobují jejich účinnost.

máte-li v dílně komín, jsou dobrým řešením teplovzdušná kamna

Jde například o oblíbená teplovzdušná kamna, která lidé znají pod názvem jedné ze značek Bullerjan nebo také jako „kanadská“ kamna. Jde o kamna, která jsou ideální na spalování odřezků a zbytků dřeva například v truhlářských dílnách. Kamna tohoto typu vyrábí například sedlčanská firma Kovotherm pod názvem Kanuk.

text: Richard Guryča

foto: archiv firem

Topení v dílně

Uložit

Topení v dílně