Plastové okapy mají výdrž

Okapy z plastů jsou zajímavé kvůli neomezené životnosti a nízkým nárokům na údržbu. Snadno se montují, můžete je mít v řadě barevných odstínů a není potřeba obnovovat jejich nátěr.

Všechny zmíněné výhody jsou obvykle vykoupeny o něco vyšší cenou oproti okapům z pozinkovaného plechu. Jejich výrobci však nejčastěji argumentují tím, že okapový systém z plastu se prostě jednoho dne namontuje a pak už nevyžaduje nic kromě běžného čištění. Pro laika bez zkušeností s pájením či nýtováním plechu může být zajímavé i to, že systémy tvoří logickou skládačku. Vše se pouze zasouvá či zacvakává (sytém klik-klak), nutné je jen občas něco přiříznout. Na to však stačí běžná pilka.
Vedle obvyklých půlkruhových žlabů a trubkových svodů lze z plastu pořídit i okapy hranaté, které se doporučují k použití spíše pro menší stavby, tedy pergoly, zahradní domky či různé chatky a přístřešky. chatky apod. Hranatý systém je obvyklé nutné spojovat pomocí lepidla.

Jak je to s odolností

Zvláště levnější neznačkové okapové systémy z plastů provází pověst materiálu, který podléhá působení povětrnostních podmínek. V mrazu tak může docházet k praskání, v létě ke kroucení či k jiným změnám tvaru vlivem vyšších teplot a postupem času i k „vyšisování“ barev.
U plastů se tedy vyplatí vsadit raději na renomované značky s odpovídající zárukou. Obecně se udává životnost i 100 let, kolem třiceti let se okapy běžně používají v řadě evropských zemí a u značkových výrobků lze počítat s desetiIetou zárukou. I u těch by se však kvůli křehnutí materiálu při nízkých teplotách mělo předejít mechanickému namáhání při teplotách pod 5 °C. To znamená ulehčovat jim od příliš velkého náporu sněhu a ledu nebo je zimu sundat.

Jednoduchá montáž

Jednou z výhod při jakékoli manipulaci s plastovými okapy je nízká hmotnost i poměrně dlouhých žlabů či svodů. Rozhodnete-li se pro montáž svépomocí, najdete obvykle dostatek informací na webu výrobce či prodejce, ale obecně platí, že se nejdříve namontují háky a do nich pak vložíte žlaby. Po spojení dílců vyříznete kdekoliv otvor a nasadíte kotlík, na nějž napojíte svod vytvořený z kolen a trubek.
Prověřenou značku představují například okapy Marley, u nichž výrobce zdůrazňuje jedinečně řešené vzájemné spojování okapových žlabů pro bezpečnou dilataci. Na konci každého žlabu je zářez a v každé spojce výstupek. Tak je zajištěna na principu vačka – drážka, s limitovanou vůlí, dostatečná dilatace.

Výhody a nevýhody

+ Bezúdržbový materiál, který je stálobarevný, nepodléhá korozi a nevyžaduje obnovování nátěru.
+ Nízká hmotnost umožňuje snadnou manipulaci a zatěžuje konstrukce střech nejméně ze všech okapových materiálů.
+ Snadná montáž, která nevyžaduje speciální nářadí.
Vyšší náchylnost k mechanickému poškození, křehnutí plastů v mrazu.
Levnější neznačkové výrobky mohou být náchylné k praskání a kroucení.
Vyšší cena oproti pozinkovaným okapům.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Plastové okapy mají výdrž