Jak pečovat o dřevěnou podlahu

vytírání dřevěné podlahy

Dřevěnou podlahu vytírejte tak, aby vlhkost co nejdříve vyschla. Foto: Shutterstock

Chcete-li, aby vaše dřevěná podlaha zůstala dlouho krásná, musíte jí věnovat také náležitou péči. Ta se týká nejen pravidelného úklidu, ale hlavně předcházení vzniku nevratných škod.

Pravidelné čištění je základem péče o podlahu. Prach, jemný písek či drobounké kamínky snadno poškodí ochrannou vrstvu laku nebo oleje. K odstraňování těchto nečistot je ideální vysavač s nástavcem na tvrdé podlahy, jež je opatřen štětinami, díky nimž podlahu nepoškrábe.

Voda je největší nepřítel

Stejně důležité je chránit podlahu před působením vlhkosti. Použití dřevěných podlah v místnostech, kde není úplně vyřešena vzlínající zemní vlhkost, je nevhodné a do dalších let skoro vždy představuje zdroj závažných problémů. I v suchých domech bychom se však měli mít na pozoru, pokud dojde třeba k vylití tekutiny, a hned ji vysušit měkkým hadrem. Poškodit podlahu lze také nevhodným úklidem příliš mokrým mopem, proto raději postupujte tak, aby se podlaha namočila co možná nejméně.

vylitá voda na dřevěné podlaze

Dojde-li k nehodě, je třeba neprodleně zasáhnout. Foto: Shutterstock

Používejte koberce

Na hodně frekventovaných místech se vyplatí umístit rohožky či kusové koberce, které je ochrání před mechanickým poškozením. Zanechat nevratné stopy ovšem může také těžký nábytek, proto pod jeho nohy raději umístěte podložky.

Ochrana před sluncem

Dřevěné podlaze nesvědčí ani příliš ostré sluneční paprsky. V místech kolem oken s jižní orientací může kvůli nim dojít ke změně barvy dřeva, proto je lepší použít stínění záclonami, závěsy či žaluziemi, ani tak tomu ale nelze zabránit na 100 procent. Například světlá smrková podlaha časem ztmavne, jiné dřeviny působením slunce vyšisují. Pokud chcete, aby se odstín měnil stejnoměrně, střídejte umístění nábytku i koberce.

robotický vysavač

Nepodceňujte drobné nečistoty, které mohou podlahu poškrábat. Foto: Shutterstock

Obnovujte povrchovou úpravu

Olejované podlahy časem ztrácí svou ochranu. Podílí se na tom především používání odmašťujících prostředků během úklidu. Proto nezapomínejte pro zachování vodoodpudivé vrstvy olejový nátěr opakovat. Při aplikaci přípravku se řiďte pokyny výrobce. U olejovaných podlah je výhoda, že není potřeba brousit celou plochu, stačí jen v místech případného poškození.

Parní čistič

Používání horké páry podlahám z masivního dřeva nesvědčí, ať už jde o parkety, nebo vrstvené podlahy. Vlhkost ve spojení s vysokou teplotou může způsobit dokonce lokální deformace jednotlivých lamel.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock

Jak pečovat o dřevěnou podlahu