Proti vlhkosti i plísním

Vodoodpudivé či hydroizolační nátěry problémy s vlhkostí nevyřeší, ale mohou před ní alespoň částečně chránit. Zabraňují zejména pronikání vody a vlhkosti zvenčí do zdiva a omítek. Pomocí speciálních nátěrů lze zabránit rovněž rozvoji plísní.

Hydroizolační nátěrové hmoty využijete při dodatečné izolaci základů a obkládání a dláždění keramickou dlažbou nebo kameny v domě či v exteriéru nebo při přípravě podkladů pro pokládku nových podlah. Tyto ochranné nátěrové hmoty neřeší problémy se vzlínající vlhkostí ve zdivu. Mohou však zabránit pronikání vody zvenčí do stěn či podlah a celkovou vlhkostní zátěž tak alespoň omezit.

Plísně jsou častým druhotným projevem vlhkosti v domě, ale mohou mít i jiné příčiny

Hydroizolační a hydrofobní

Pro běžné použití při stavbě, rekonstrukci či výmalbě domu jsou určeny zejména hydroizolační a hydrofobní nátěry. Hydroizolační nátěry chrání podklad proti pronikání vody. Používají se pro izolaci pod dlažbu v koupelnách či jiných místnostech s předpokládanou zvýšenou vlhkostí, ale také venku na terasách i při stavbě bazénů nebo pro izolaci jímek na odpadní vody.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Jak zbavit dům vlhkosti:

Co dělat, když je vlhký dům

Naočkujte zdivo chemií

Čím omítnout vlhké zdivo

Jak zabránit vzlínání vlhkosti do budovy

Dodatečná izolace základů

Změřte a vysoušejte

________________________________________________________________________

Hydrofobní (vodoodpudivé) prostředky lze použít jako finální nátěry na omítky a zateplovací systémy, beton, přírodní i umělý kámen, pálené i betonové střešní krytiny, ale také na pálené cihly či pórobetonové tvárnice. Nátěry tohoto typu mají schopnost odpuzovat vodu, takže brání například pronikání dešťové vody do fasádních nátěrů, zateplovacích systémů či do zdiva a nátěru soklů a tím ochraňují tyto části stavby před postupnou destrukcí a erozí. Pomohou rovněž předejít vzniku výkvětů a růstu řas a plísní.

Hydroizolační a hydrofobní nátěry slouží především jako bariéra proti pronikání vlhkosti do zdiva

Podle účelu použití

Dobrých tipů na konkrétní výrobky je celá řada. Stachema například vyrábí dvousložkovou cement-polymerovou hydroizolační stěrku Sanaflex WPM Duo. Podle výrobce jde o produkt, který obstojí i v nejnáročnějších podmínkách vnitřního i vnějšího použití. Nátěr slouží k vytváření izolací pod keramické obklady, izolování vnějšího povrchu sklepních stěn, vlhkých prostor a opěrných zdí i k vnitřní izolaci bazénů a nádrží do hloubky 5 metrů. Hydroizolační vrstva neztrácí pružnost ani za mrazu a umí překlenout původní praskliny i nově vzniklé trhliny v podkladu až do šíře 0,75 mm.

Velmi důležitou hydroizolační ochranu podkladu při obkládání a dláždění lze zajistit například s pomocí tekuté hydroizolační fólie pod obklady a dlažbu Proisol. Tato pružná jednosložková hmota funguje jako izolace proti stékající vodě a dokáže překrýt trhliny v podkladech stavebních materiálů v interiérech. Lze ji použít jako pružnou membránu pod keramické obklady a dlažby koupelen a k utěsnění sádrokartonových stěn a betonových podlah. Alternativou je jednosložková elastická hydroizolace Koupelna od Den Braven či Mapei Mapegum WPS.

Pokud jde o hydrofobní nátěry, mezi osvědčené patří například Lukofob 39. Je to vodou ředitelný přípravek k hydrofobizaci všech porézních silikátových stavebních materiálů (omítky, cihly, plynosilikát, beton, pískovec, pálená střešní krytina). Snižuje nasákavost, zabraňuje znečištění, zvyšuje životnost, chrání proti kyselým dešťům, zlepšuje tepelně izolační vlastnosti silikátových porézních stavebních hmot.

K impregnaci povrchů keramických obkladů a dlažeb, betonu a přírodního kamene je určen nátěr Ceresit CT 10. Má schopnost uzavřít porézní a popraskaný povrch obkladů i dlažeb a poslouží rovněž k impregnaci povrchů betonu a přírodního kamene. Je vhodný pro nasákavé i nenasákavé podklady.

Hydroizolační stěrky lze použít jako součást sanačních opatření například při dodatečné hydroizolaci základů

Nátěry proti plísním

Plísně na stěnách s vlhkostí v domě často, i když ne vždy nutně souvisí. Každopádně mohou signalizovat vzrůstající potíže s vlhkostí a jsou nebezpečné: dlouhodobé vdechování jejich karcinogenních spór může vyvolat vážné zdravotní problémy. Je tedy nutné zbavit se jich co nejdříve.

Vhodně zvolený nátěr je ideální použít, jako součást širší škály sanačních opatření, vzlínající vlhkost však neodstraní

Vzniku plísní napomáhá kombinace příliš vysoké vlhkosti a chladu, nedostatečné proudění vzduchu a další faktory. Častou příčinou je promrzání obvodového zdiva. Na studené vnitřní zdi pak kondenzuje vodní pára a na plíseň je zaděláno. Kondenzaci prostupující vlhkosti však může způsobit i zatékání do fasády nebo vlhkost pronikající zdí špatně odizolovanou od zvýšeného terénu. Opakovaný růst plísně se tedy v mnoha případech podaří definitivně zastavit až zateplením fasády či dodatečnou hydroizolací, odstraněním příčin zatékání a často také obnovou vnitřní omítky v místech, kde se plíseň vyskytuje.

Prvním krokem, který je nutné udělat, i pokud zůstanete jen u použití některého z nátěrů, je však snížení vlhkosti. Přitápějte, větrejte, použijte doplňková topidla vhodná pro vysoušení a třeba i obyčejný větrák. Řada lidí má dobrou zkušenost i s využitím rekuperační jednotky, což je však řešení poměrně nákladné. Zároveň s větráním a vysoušením pak vyzkoušejte chemii.

Impregnační nátěry zdiva mohou chránit například části fasády či domovní sokly před ostřikující vodou

Pro odstranění viditelných stop plísně použijte třeba oblíbené Savo proti plísním. To po nastříkání či nátěru zpravidla zareaguje vytvořením žlutých skvrn, které je pak nutné omést nebo vysát. Poté je třeba stěnu ošetřit fungicidním prostředkem a nakonec vymalovat některým z protiplísňových malířských nátěrů (například Primalex Mykostop).

Zkušenost mnoha lidí také ukazuje, že příliš časté a opakované používání Sava může mít opačné účinky. Po odpaření vody se totiž v omítce vysráží sůl, jejíž koncentrace podporuje opětovné vlhnutí zdi a obnovení plísně. Pak už většinou není jiné řešení než oklepat omítku. Savo tedy dobře poslouží pouze k odstranění stávající plísně, nemá však preventivní účinky a pro dlouhodobé řešení je nutné použít další prostředky včetně fungicidní penetrace a speciálních malířských nátěrů.

Savo proti plísním patří mezi osvědčené prostředky pro krátkodobé odstranění problémů, za trvalé řešení ho však nelze považovat

Speciální nátěry

Protiplísňové malířské nátěry obsahují biocidní látky, které ničí většinu známých plísní, řas a mechů. Zároveň není nutné obávat se případných negativních účinků na zdraví, při použití v doporučených koncentracích jsou podle výrobců neškodné. Do jisté míry vykazují i izolační účinky a schopnost zvýšit povrchovou teplotu natřených ploch. Na povrchu vytvářejí vrstvu, která je neprodyšná pro vodní páry a nepropouští vodu. Kombinace všech zmíněných vlastností tyto speciální nátěry odlišuje od běžných malířských nátěrových hmot a měla by zabránit další tvorbě plísní, jestliže se vám zároveň podaří udržet v kritickém místě optimální vlhkost a teplotu. I po ošetření nátěrem je tedy nutné dál věnovat pozornost větrání a topení, zvláště pokud přetrvává problém s nedostatečnou tepelnou izolací nebo hydroizolací.

Některé fungicidní prostředky je rovněž možné přidat do běžných nátěrových hmot. Jeden čtenář například doporučuje oškrábat malbu, ošetřit místo základním vápenným nátěrem a poté běžným nátěrem s příměsí některého z chemických prostředků proti plísním.

 

Náš tip:

Hydroizolační tkanina + OBR/hydroflex

Součástí systému Knauf Hydroflex jsou těsnicí bandáže v roli pro utěsnění styku podlaha/stěna, vnitřní a vnější roh, těsnicí manžety pro osazení vodoinstalací a hydroizolační oddělovací tkanina pro plošnou hydroizolaci podlah. Jedná se o novinku v sortimentu Knauf – materiál je vyroben na bázi netkané vliesové textilie. Díky snadné aplikaci mohou prvky Knauf Hydroflex používat nejen profesionální obkladači, ale také koncoví spotřebitelé. Všechny prvky se skvěle doplňují s hydroizolačními nátěry a dalšími izolačními výrobky Knauf.

 

Proti vlhkosti i plísním