Zemní vruty

Pro rychlé založení základů staveb je možné použít zemní vruty. Vhodné jsou zejména pro menší dřevostavby, jako jsou zahradní chatky, altány, terasy, garážová stání nebo dětské skluzavky. Speciální zemní vruty jsou pro kotvení plastových sloupků.

Pro menší tavbu ve svahu není nutné upravovat výškový rozdíl podkladu

Využití zemních vrutů má hned několik podstatných výhod oproti klasickým způsobům zakládání staveb. V první řadě šetří stavebníkovi čas, ovšem nikoli na úkor kvality. Základy jsou vybudovány během několika minut a jsou okamžitě zatížitelné, což výrazně zkracuje dobu stavby. Z hlediska ochrany životního prostředí jsou šetrné, protože se při stavbě nekontaminuje zemina, během stavby nedochází k výkopům a betonování a po demontáži stavby lze vruty vyjmout a opakovaně použít.

Cenové porovnání

Cenově je použití zemních vrutů ve výsledku srovnatelné s klasickými způsoby zakládání staveb. Nemusíte platit za dlouho trvající práci na výkopech a betonování, ani za materiál k tomu potřebný. Zaplatíte ale za zemní vruty podle druhu a velikosti od 300 do 4000 Kč za kus. Dále také za příslušenství (nosník, krytku, granulát aj.), za speciální nářadí (ruční kříž 5000 Kč, který je ale také možné si vypůjčit v prodejních místech Krinner) a netroufnete-li si na instalaci vrutů sami, tak i za odbornou montáž.

Zemní vruty určené pro dřevěné hranoly

Použití menších vrutů je jednoduché a rychlé. Stačí si přesně vyměřit místa, kde má být stavba, a pak se již pomocí speciálního ručního kříže vrut zasadí během několika minut. Na vruty velké 2 až 3 metry je však nutné použít jiné složitější zařízení, ovládané odborníky.

Zemní vruty se dají instalovat naprosto přesně za jakéhokoli počasí včetně mrazů. Existuje mnoho jejich typů pro různé druhy staveb, a to ve velikosti 0,5 – 3 metry. Zakládání staveb pomocí zemních vrutů Krinner je staticky ověřeno podle přísných kritérií na tlakovou, tahovou i boční zátěž.

Podklad nerozhoduje

Vruty se vyrábějí z odolného stálého materiálu (oceli nebo plastu), který do dřevostavby nebo plotu nepřenáší vlhkost. I dřevěný plot zůstane suchý a preventivně tak chráněný před vznikem hniloby. Vruty nevyžadují žádnou péči a zůstávají odolné i vůči povětrnostním vlivům.

Výhodou pro chataře, kteří mívají své rekreační objekty ve svazích je skutečnost, že zemní vruty nejsou omezeny podkladem. Lze je tedy po předvrtání aplikovat i do skalnatého podloží a dobře jdou použít i na nerovném povrchu ve svahu. Nový upevňovací systém je nakonec vhodný nejen na přírodní podklady, ale perfektní je i na dlážděné nebo vyasfaltované plochy. To mohou zase ocenit ti, kteří na takovém povrchu chtějí vybudovat například přístřešek pro auto. Zanedbatelný není ani estetický dojem za stavby, protože vruty jsou téměř celé zašroubovány do země a neruší celkový dojem.

Vruty pro stavbu plotu

Pro kotvení plotových sloupků existují speciální zemní vruty, určené přímo k tomuto účelu. Lze si vybrat buď ocelové, opakovaně použitelné a s povrchovou úpravou zajišťující vysokou životnost, nebo levnější plastové. Zavrtání vrutu a následné upevnění sloupku je také velmi prosté – menší typy vrutů (vhodné pro kotvení plotu) lze zavrtat snadno zavrtávací tyčí, případně ručním křížem.

Pro stavbu plotu existují speciální vruty

Následně se pak vloží kotvený sloupek, pomocí trojúhelníkové vodováhy se sloupek srovná do svislé polohy a pak se kolem něj do vrutu nasype kamenný granulát. Tím se sloupek spolehlivě upevní. Uplastového zemního vrutu, současné novinky, je třeba použít zavrtávací hlavici, kterou lze koupit nebo půjčit.

Nejvíc času zabere přesné vyměření místa, kde mají být sloupky umístěny. Přesnost je ale rozhodně namístě, pokud nechcete vše předělávat. Což nás přivádí k další výhodě zemních vrutů – pokud se přece jen nepodaří vrut zavrtat na správné místo, stačí ho vytočit ven ze země a zavrtat znovu a lépe. Zemní vrut totiž můžete opakovaně použít i v případě, že se rozhodnete původní stavbu zlikvidovat. Tuto výhodu oceníte ve chvíli, kdy potřebujete plot posunout, třeba pokud přikoupíte sousední pozemek, nebo naopak svůj pozemek z nějakého důvodu potřebujete rozdělit. Oceníte jistě i to, že stavba plotu téměř vůbec nenaruší okolní terén.

www.krinner.cz

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: KRINNER

Zemní vruty