Co budeme potřebovat k zabudování oken či zárubní?

K zabudování oken či zárubní nepotřebujete žádné speciální nářadí, zpravidla si vystačíte se základním dílenským vybavením. Vyplatí se však investice do spolehlivého spojovacího materiálu a kvalitních těsnicích prvků.

 1. Vrtačka a vrtáky
  Vrtačku použijeme k vrtání děr do zdiva stavebního otvoru a rámů oken. Budeme potřebovat i vrtáky do zdiva, dřeva, případně do kovu.
 2. Nůž
  Bude se hodit pro řezání uzávěrů kartuší s těsnicími tmely a silikony, řezání lepicích pásek, materiálů pro izolaci i opatrné odstranění ochranných obalů na oknech či dveřích.
 3. Vodováha
  Využijeme ji pro určení svislých a vodorovných rovin. Vystačíte si s mechanickou, práci usnadní laserová
 4. Metr
  Je velmi důležité přesně změřit veškeré otvory pro montáž okenních rámů i zárubní, ale i plochu, kterou musíte vyřezat do střechy při montáži střešního okna.
 5. Komprimační pásky
  Impregnovaná komprimační páska je určená pro utěsnění parapetní spáry, zejména k utěsnění připojovacích dilatačních spár otvorových výplní. Spoj je vodotěsný, vzduchotěsný, spára je také tepelně izolována.
 6. Okenní fólie
  Okenní fólie je určena pro vytvoření vzduchotěsné a parobrzdicí izolace připojovacích spár otvorových výplní a sendvičových konstrukcí. Fólie poslouží k vyrovnání velkých rozdílů v šíři připojovací spáry, kde selhávají tmely nebo komprimační pásky.
 7. Elektrický šroubovák
  Potřebujete ho při dotažení kotevních šroubů či vrutů do zdiva, ale i při kompletování oken a dveří, montáži kování a klik.
 8. Rámová hmoždinka a okenní šroub
  Jde o kotevní prvek, použitelný do většiny stavebních materiálů. Okenní šroub je možné použit i v dutých cihlách, rámová hmoždinka je vhodná do betonu, kamene, cihly a plných tvárnic.
 9. Digitální měřidla
  Při vybourávání otvorů využijete detektor kovů, pro zaměření rovin a svislic je skvělým pomocníkem křížový laser a pro přesné zaměření vzdáleností se hodí laserové pásmo, které funguje i jako vodováha. Na snímku jsou tyto výrobky od značky Bosch, najdete je však i v nabídce dalších výrobců.
 10. Chemická kotva
  Poslouží především k upevnění kovových nebo plastových zakládacích profilů, kterými se v nutných případech zajišťuje prostor pro tepelnou izolaci pod vnějším parapetem.
 11. Polyuretanová pěna
  Nejčastěji používaný materiál pro celou škálu typů a tvarů připojovacích spár, který však z řady důvodů nelze spolehlivě použít bez dalších kotvicích prvků. Dobře vyplňuje jakýkoli typ spáry. Pěny mají různé vlastnosti, důležitá je např. míra rozpínavosti (expanze).
 12. Odstraňovač pěny
  Prostředek k vyčištění míst, potřísněných PUR pěnou, se hodí v případech, kdy se při vyplňování spár znečistí okenní rám, zárubeň či další součásti oken a dveří. Pěnu odstraňujte opatrně.
 13. Kamenná nebo skelná vlna
  Používá se hlavně při osazení oken či balkónových dveří do prostoru tepelné izolace před nosný obvodový plášť, například zdivo.

Co budeme potřebovat k zabudování oken či zárubní?

Co budeme potřebovat k zabudování oken či zárubní?