Kamna na přání

Při výběru kamen nebo krbů bereme v úvahu účinnost, výhřevnost a rychlost předávání tepla do okolí, neměli bychom však zapomínat ani na jejich harmonii s okolím.

Parádní kachlový obklad kamen dovedou vyrobit i v mařížském Atelieru originální keramiky

Někdo tíhne ke klasice, chalupu si neumí představit bez „babičkovských“ kachlových kamen. Jiný naopak zruší stěnu mezi místnostmi a se stejnou odvahou nechá proteplit svůj víkendový domov mistrovskou kamnářsko-keramickou kreací.

Tradiční varianty

V Bohuslavicích u Zlína vám na přání vyrobí kamna nebo krb s loveckými – nebo jakýmikoliv jinými – motivy (Vilímek)

Původní umístění i tvar kachlových sporáků v chalupách má obvykle své opodstatnění, proto se při jejich rekonstrukci či výměně vyplatí původní místo zachovat. A při nové stavbě zapátrat, zda v podlaze nejsou stopy po starých základech. Ale doba kráčí kupředu a mnozí novodobí kamnáři umějí víc než jejich předchůdci. I když kachlový sporák u stěny částečně vyhřívá také sousední, kdysi málo využívanou místnost, dnešnímu provozu chalupy to nestačí. Mezi klasické se vkládají i speciální kachle s průduchy pro teplovzdušné vytápění, nebo se do kamen zabudovávají výměníky, z nichž proudí teplá voda do radiátorů nebo výměníků po celém stavení.

Další možností je umístit do tradičního nebo i moderního kachlového topidla hypokaustní tvárnice, pomocí nichž se rovněž dá rozvádět teplo horizontálně i vertikálně do dalších prostorů v chatě či chalupě.
Kamna, opatřená kachlovím, nebo i jen omítnutá, si také často vykročí do prostoru, zvětšeného zrušením zbytečných příček, a šíří příjemné teplo do všech stran. Někdy fungují i jako určité předěly mezi kuchyňskou a obývací částí, aby hospodyni (nebo jejímu šikovnému muži) nabídly plotnu a pečicí trouby – a zbytku rodiny pohled do plamenů v prosklené kamnové vložce. Stále oblíbenější jsou i kachlové či dřevěné lavice, vyhřívané odspodu tahem z kamen.

Zajímavá „patchworková“ kamna nám poslali z rodinné firmy Bitalových z Velkého Rovné nedaleko Bytče

Fantazii se meze kladou

Původní rčení sice zdůrazňuje fantazii neomezenou, při stavbě kamen, byť netradičních, je třeba přece jen určité meze klást. Nemluvíme jen o bezpečné vzdálenosti od hořlavých stavebních konstrukcí a nábytku. Důležité jsou například i vnitřní průměr a tvar průduchu komína, možnost a vzdálenost zaústění kouřovodu do sopouchu, přísun vzduchu pod topeniště, ale třeba také umístění kamen s ohledem na proudění vzduchu.
V každém domě nebo i bytě je jiný průvan, jiné proudění vzduchu, i když jen zanedbatelné. Kamna, postavená v místě, kde začíná toto proudění, mohou vytopit celý dům. Umístíme-li je na konci proudění vzduchu, vyhřejí, nebo spíš přetopí, jen okolní prostor. Také proto se vyplatí obrátit se při stavbě kachlových kamen či krbu na odborníka.

„Neexistují bezvýhradně platné obecné rady, jak připravit stavbu, aby vše proběhlo ideálně. Ty lze stanovit, až když se kamnář se zákazníkem shodne na definitivním řešení,“ připomíná Jan Temr z kamnářství v Brandýse nad Labem. „I drobná odlišnost vnějšího vzhledu může uvnitř topidla znamenat změnu, která má vliv právě i na stavební připravenost. Stejně důležitou roli hrají i hlediska subjektivní. Zákazníka by tedy nemělo překvapit, že se kamnář zeptá třeba i na to, kolik je členů domácnosti a jakým způsobem žijí.“

Ruku v ruce s keramikem

Pokud máte touhu ozdobit své obydlí či chalupu nějakou skutečně netradiční kreací,
požádejte o návrh kamen či krbu kamnáře, který spolupracuje se šikovným uměleckým keramikem, nebo se naopak obraťte na keramickou dílnu a pak na kamnáře. Řešení, jež bude organicky zapadat do interiéru, vám může navrhnout také architekt.
Některá kamna na obrázcích jsou příkladem spolupráce zákazníků jako inspirátorů, českých keramiků a kamnářů.

Jedna z netradičních realizací bavorské kamnářky Gudrun Quinckeové

Velmi dlouhou tradici má spolupráce keramiků a kamnářů také v Německu. „Kamna nesmíme brát příliš vážně, musíme se snažit je hravými detaily nebo světlými barvami odlehčit,“ říká Gudrun Quinckeová z Dolního Bavorska. Rozhodnutí nechat si od ní postavit tvarově velmi odvážná kachlová kamna vyžaduje odvahu i od zákazníků. Ale výsledek je excelentní.

TEXT: MARIE RUBEŠOVÁ
FOTO: JAROSLAV HEJZLAR, IVETA KOPICOVÁ A ARCHIV FIREM

 

Vybíráte nová kachlová kamna? Desítky kachlových kamen za skvělé ceny naleznete na www.give.cz/kachlova-kamna

 


 

Kamna na přání