Braňte se proti zlodějům

Loni zloději napáchali škody za 2,4 miliardy korun. Lidé však stále podceňují riziko krádeží.
Miliardové škody na majetku mají na svědomí zloději, kteří se vkrádají do bytů či domů. „Lidé celoročně podceňují prevenci proti vloupání. Mnoho obyčejných dveří v nezpevněné zárubni lze páčením snadno a rychle otevřít. To samé platí i pro nedostatečně zabezpečené chaty a chalupy,“ upozorňuje Ivan Pavlíček, ředitel společnosti NEXT, která se dlouhodobě specializuje na výrobu a prodej kvalitních a prověřených bezpečnostních dveří.

 

Zima je rizikovým obdobím z hlediska vloupání. Objekty, které přes zimu osiří, jsou pro zloděje lákavé

 

 

Vylomit nekvalitní dveře je pro zloděje hračkou

Alarmující policejní statistiky
Podle policejních údajů se za loňský rok vyšplhaly celkové škody na majetku v důsledku vloupání na více než 2,4 miliardy korun. Alarmující je rovněž množství krádeží. V uplynulém roce se zloději každý den vloupali v průměru do 163 objektů. Nezvaní návštěvníci vnikají do obydlí nejčastěji dveřmi nebo oknem.
„Zabezpečení svých domů a bytů lidé podceňují celoročně, rekreační objekty nevyjímaje. Podzimní měsíce patří z hlediska vloupání k rizikovým. Zlodějům však nahrává do karet i zimní období, kdy chalupáři tak často nepobývají na svých chatách a chalupách, nebo je nechávají zcela opuštěné,“ upozorňuje Ivan Pavlíček.

 

Kvalitní dveře jsou prvním krokem k zabezpečení domu

Nekvalitní dveře: komplikované jednání s pojišťovnami
Sezonní i celoroční riziko vloupání do bytu, domu či chalupy výrazně omezíte instalací speciálních bezpečnostních dveří s kvalitní kovovou konstrukcí, která je po celé ploše krytá plechem, má dostatečný počet omykacích bodů a účinně brání objekt vůči mechanickému proniknutí. S ohledem na možné riziko krádeže se vám vyplatí pořízení certifikovaných dveří, jejichž stupeň odolnosti odpovídá minimálně třetí, lépe však čtvrté bezpečnostní třídě.
„Pojišťovny tento certifikát často vyžadují. V případě vloupání vám pak certifikátem deklarovaná odolnost dveří usnadní jednání s pojišťovnou při vyřizování pojistné události. Pokud máte doma levné dveře nižších tříd, může být jednání s těmito institucemi komplikovanější. V okamžiku, kdy dojde ke krádeži, se vám tak, na první pohled lákavá, finanční úspora na levných dveřích vlastně prodraží,“ poznamenává Ivan Pavlíček.

 

V domě, kde máme cenné věci, však i ty nejkvalitnější dveře nestačí. Měla by následovat řada dalších zabezpečovacích opatření

Bezpečnostní opatření pro chataře
Jestliže chcete na podzim, v zimě, ale také nezávisle na sezoně, předcházet krádežím, pokračujte v dalších praktických opatřeních. Nenechávejte v chatách a chalupách šperky, elektroniku, drahé spotřebiče nebo zahradní náčiní. Vše raději odvezte s sebou domů.Před odjezdem váš rekreační objekt důkladně zabezpečte. Vhodné jsou pevné okenice, bezpečnostní mříže a fólie, které lze použít pro všechny typy nemovitostí.
„Účinnou ochranu představují také kamerové systémy, které zaznamenávají veškeré události ve vašem objektu nebo v jeho okolí. Přispívají nejen ke snadnější identifikaci případného pachatele, ale i ke zhotovení dokumentace pro pojišťovnu,“ říká Ivan Pavlíček, ředitel společnosti NEXT.

 

Vloupání v řeči čísel
Jak uvádějí policejní statistiky, za loňský rok došlo celkem k 59 672 krádežím v důsledku vloupání. Policie z toho objasnila 12 092 případů. Souhrnná škoda na majetku se vyšplhala na 2 432 184 000 korun.

TEXT: REDAKCE
FOTO: PETR ŽIVNÝ A NEXT

 

 

Braňte se proti zlodějům