Exotické dřevo v chalupě

Na našem trhu je velké množství druhů exotických dřevin s různými úpravami povrchu. Některé se vyplatí využít i na chalupě, terase nebo okolo bazénu.

Terasa okolo bazénu z teaku má vynikající schopnost vzdorovat vodě, slunci a dalším povětrnostním vlivům

Při výběru exotických dřevin si musíme uvědomit, že domovské podmínky, kde exotické dřeviny rostou, jsou většinou značně odlišné od našich. Jedná se zejména o rozdílné relativní vlhkosti vzduchu a venkovní teploty. Například terasa z exotického dřeva, která je krásná v Řecku, nemusí vypadat pěkně u našeho bazénu. Je to proto, že zmíněná terasa je v Řecku situována u moře s téměř konstantní vlhkostí vzduchu. Stejné podmínky ve vnitrozemí zajistit nedokážeme a po pár týdnech má terasa naprosto nevyhovující podlahu. Nemůže za to většinou chybná realizace, ale jen špatný výběr dřeviny pro naše podmínky.

Podlaha z merbau je odolná a má vysokou objemovou stálost

Použijeme-li v interiéru nebo v exteriéru dřevo, musíme brát v úvahu jeho objemové změny při změně teploty, relativní vlhkosti vzduchu či působení přímého slunečního záření. To navíc způsobuje oxidaci a barevné změny povrchu dřeva. V zásadě platí, že čím větší je formát podlahového dílce, tím pečlivěji musíme vybírat z dřevin, které mají co možná největší objemovou stálost při změně vlhkosti. Pro orientaci uvedeme u nás nejpoužívanější exotické dřeviny.

Teakové dřevo

Jedna z nejluxusnějších a nejlepších exotických dřevin je teak. Barva a struktura teakového dřeva je variabilní v závislosti na lokalitě růstu od zářivě zlatohnědé (odtud název Golden Teak) až po tmavě hnědou. Teakové dřevo je téměř bez suků, na dotek jemné a jakoby navoskované. To je způsobeno velkým obsahem přírodních olejů a tříslovin, které dávají tomuto materiálu naprosto výjimečnou odolnost proti povětrnostním vlivům.

Zahradní nábytek z exotického dřeva se nemusíte bát vystavit slunci ani dešti. Stolek se židlemi je z teakového dřeva

Z teaku se vyrábí luxusní nábytek, interiérové obklady, podlahy z dlouhých vlysů i mozaikových parket, dveře, okna, okrasné dýhy, vysoce kvalitní překližky, ale i umělecké předměty. Tradičně krásný a trvanlivý je teakový zahradní nábytek, ale i podlahy a konstrukce teras a v některých částech světa se z něj staví celé domy i paláce. Na slunci a dešti, před kterými jej není třeba chránit žádnými nátěry, získá brzy charakteristickou šedostříbrnou patinu a přetrvává věky.

Vysoká odolnost

Teak je pravděpodobně nejodolnějším dřevem. Hmyz jej prakticky nenapadá, dřevokaznými houbami netrpí, vykazuje vysokou rezistenci proti kyselinám a louhům amá i vysokou požární odolnost. Nejcennější je jeho schopnost vzdorovat vodě a povětrnostním vlivům. Bez jakéhokoli krytí může být bezpečně vystaven dlouhodobému střídavému působení mořské vody a slunce. To jsou ty nejtvrdší a nejagresivnější přírodní podmínky, jakým může být konstrukční materiál vystaven. Tam, kde ocel koroduje a rozpadá se, plasty křehnou a praskají, teakové dřevo vzdoruje.

Schody z merbau jsou krásné a mají velmi dlouhou životnost

Má také vynikající opracovatelnost. Ať strojně nebo ručními nástroji, ať podélně nebo přes vlákno, teak se dá řezat, frézovat nebo hoblovat do přirozeně hladkých povrchů a čistých ostrých hran. Dobře se lepí především dvousložkovými lepidly a přijímá většinu používaných laků.

Dřevina merbau

Z dalších exotických dřevin se u nás velké oblibě těší například merbau. S nárůstem dovozu exotických dřevin se cena merbau dostala téměř na úroveň dubu. Z hlediska objemové stálosti ji lze pro interiéry i exteriéry v našich podmínkách rozhodně doporučit. Vysoká tvrdost, výborná stabilita, dlouhá životnost bez nutnosti ošetření.

Barevné rozdíly mezi jednotlivými kusy palubek ze dřeva merbau jsou přirozené a obvyklé. Ve dřevě merbau, které je vystaveno venkovním klimatickým vlivům, se mohou vyskytovat drobné trhliny. Přírodní barvivo v něm obsažené se bude po určitou dobu deštěm vyplavovat ve formě hnědé tekutiny. Zamezte proto jeho kontaktu s omítkami, cihlami, atd., které by mohly být obarveny.

Tauari alias brazilský dub

Točité schodiště z teakového dřeva

Třetím zástupcem exotických dřevin, vhodným pro naše podmínky, je tauari. Dřevo je středně těžké a má nejrůznější odstíny žlutohnědé barvy, nebo může být i slabě narůžovělé. Toto exotické dřevo se vyznačuje specifickou vůní, která je podobná lněnému oleji. Pochází z Brazílie, Venezuely a jiných částí jihoamerického kontinentu.

Moderní, neotřelý design dřeviny je vhodný do kuchyní, pokojů a dalších místností, které oživí svou pestrostí barev a odstínů. Nutné je lepení dvousložkovým polyuretanovým lepidlem k podloží.

TEXT: VLADIMÍR BROŽ
FOTO: ARCHIV

Exotické dřevo v chalupě

Exotické dřevo v chalupě