Asfaltové šindele

Asfaltové střešní šindele mají chatařům a chalupářům co nabídnout. K jejich výhodám patří snadná pokládka a odolnost i v náročných klimatických podmínkách. Konstrukci krovu zatěžují jen minimálně a nejsou ani příliš drahé.

Pokládka asfaltových šindelů není nijak složitá

Asfaltový (bitumenový, kanadský) střešní šindel je určen pro střechy se sklonem zhruba od patnácti stupňů. Vyhoví tedy celé řadě střech na chalupách, chatách, ale i nejrůznějších přístavcích, pergolách či terasách. Jeho pokládka není složitá a i když výrobci často doporučují objednat pokládku šindelů u odborné pokrývačské firmy, je možné zvládnout ji svépomocí. Aby však šindele dobře a dlouho sloužily, je nutné dodržet při pokládce několik pravidel.

Podstatnou výhodou asfaltových šindelů je jejich nízká hmotnost. Metr čtvereční střechy zatíží tato krytina zhruba deseti kilováhy, takže ji bez potíží unesou různé typy krovů a může bez dalších náročných úprav nahradit například původní krytinu z plechu nebo eternitových šablon. V každém případě se klade na celoplošný záklop z prken nebo OSB desek, který je v případě potřeby rovněž nutné zahrnout do předpokládaných nákladů na výměnu krytiny.

Jak nakupovat

Nabídka nejrůznějších značek, typů, tvarů a barevných variant asfaltových šindelů je na českém trhu obrovská. Jak se v ní dobře zorientovat? Můžete si vybírat například ze sortimentu známých značek a zvolit jako jeden z podstatných faktorů pro výběr garantovanou záruční dobu. Je důležité zjistit, za jakých podmínek záruka platí a zda například nevyžaduje pokládku od certifikované firmy.

Šablony se kladou od spodu nahoru, k přibíjení hřebíků je možné použít i nastřelovací pistoli

Dalším kritériem může být barva, tvar šablony, způsob jejího uchycení (existují například šablony se samolepicími páskami či tzv. termobody, ale šablony se vždy uchycují na střechu hřebíky). Roli při výběru může sehrát i rozsah dostupného příslušenství, cena či vzdálenost dodavatele. Nakupovat můžete ve stavebninách a u specializovaných prodejců krytin a dalšího příslušenství střech. Nákup u odborníků vám pomůže zvolit vhodný typ krytiny pro vaši střechu i z hlediska klimatických podmínek a není od věci konzultovat ani to, jaký barevný odstín bude vhodný například pro střechu, pod níž je obytné podkroví, aby se za horka příliš neprohřívalo. Nejlevnější šindele z hobbymarketů je nutné nakupovat z rozmyslem a s ohledem na záruku, na střechu garáže či pergoly však obvykle vyhoví.

Co je na trhu

Za pozornost stojí například sortiment Dehtochemy. Ta nabízí bezúdržbovou krytinu s ochranou proti UV záření a ztrátám barevnosti ve dvou řadách. Primaglass zahrnuje tzv. oxidované asfaltové šindele, vyráběné zahříváním asfaltové hmoty a následnou oxidací. Šindele jsou opatřeny termobody na slepení šindelových výřezů a polohovými zámky pro správné umístění. Mají nosnou vložku ze skelné rohože a hrubozrnný břidlicový posyp.

Imitace bobrovek je pouze jednou z mnoha tvarových variant

Řada Premium nabízí asfaltové šindele, vyráběné ze speciální asfaltové hmoty modifikované SBS (styren-butadien-styren) kaučuky. Je pro ně charakteristická zvýšená odolnost asfaltové směsi při nízkých teplotách, což prodlužuje životnost krytiny. Šindele jsou opatřeny samolepicí hmotou, které dokonale přilne k podkladu bez nahřátí a dolepování.

Výrobce střešních krytin Onduline nabízí asfaltové šindele pod speciální značkou Bardoline, která zahrnuje ekonomickou řadu Base, samolepicí šindele Bardofix a dvě luxusnější řady s označením PRO a PRO S125. Šindele Bardoline můžete vybírat z šesti tvarů a pětačtyřiceti barevných odstínů.

Zvláště pro moderní lehké dřevostavby je asfaltový šindel velmi vhodnou krytinou

Modifikovaný bitumen SBS používá k výrobě celého sortimentu střešních šindelů i finská značka Katepal, která je rovněž k dostání na českém trhu. SBS modifikátor je syntetický kaučuk, který je do asfaltové hmoty přidáván k dosažení lepších vlastností asfaltových střešních šindelů. Podle výrobce má ve srovnání s tradičními oxidovanými šindeli lepší vlastnosti, až dvojnásobnou životnost, vysokou pevnost v ohybu a zvýšenou odolnost proti natržení. Díky SBS modifikátoru je materiál šindelů mnohem pružnější i při nižších teplotách, což předurčuje výrobky Katepal k použití i v chladnějších klimatických podmínkách. Šindele se vyznačují také lepší přilnavostí posypu na povrchu, což znásobí životnost, barevnou stabilitu i odolnost proti mechům a lišejníkům.

Rozmanitý výběr šindelů nabízí i společnost IKO. V jejím sortimentu najdete například samolepivé šindele Shield, odolné proti kapilárnímu vzlínání vody a sněhu. Podle výrobce se vyznačují rovněž mimořádnou odolností vůči silným větrům, což je předurčuje k použití v oblastech s drsnějšími povětrnostními podmínkami. Do hor doporučuje IKO také polymerem modifikované šindele ze své řady Premium, které jsou silnější a flexibilnější při nízkých teplotách.

www.dehtochema.cz, www.vsenastrechu.cz, www.prokom.cz, www.iko.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK, AUTOR, ARCHIV FIREM

Asfaltové šindele

Asfaltové šindele