Zahradní zákoutí lákají k posezení

Rubrika: Inspirace, Zahrada

Letní počasí přímo vybízí k tomu, přestěhovat se z chalupy na zahradu. Pro tuto příležitost by kolem domu a v zahradě neměly chybět různé typy posezení a odpočinkových zákoutí.

Přímo u domu, na terase, na dvorku, pod nejbližším stromem, ale i ve vzdálenějších částech zahrady můžeme rozmístit různá posezení a třeba i „poležení“. A podle momentální nálady nebo potřeby si vybereme jak vhodný nábytek, tak místo.

Lavička i jídelní stůl

Spektrum nábytku, který se hodí do zahrady, je široké. K zahradní klasice patří neodmyslitelně lavička, která může být jednoduchá, jen s rovnou sedací plochou, nebo pohodlněji tvarovaná a s opěradlem. U chaty ani chalupy by neměl chybět dostatečně velký stůl se židlemi, případně s lavicí a židlemi. Za hezkého počasí u něj můžeme snídat, obědvat i večeřet, dá se tu pohodlně posedět s přáteli u sklenky vína, ale také luštit křížovky nebo se věnovat různým jiným činnostem.

Dalším neopominutelným typem zahradního nábytku je křeslo, které nabídne pohodlné sezení při odpočinku v klidném koutu dvora nebo zahrady. A ti, kteří se rádi sluní nebo si ve stínu dají „dvacet“, určitě nezapomenou na lehátko.

Potěší i houpačka

Tuhle základní výbavu můžeme podle potřeb a prostoru rozšiřovat a doplňovat. Vedle stolu se židlemi může na trávníku stát i nižší stolek s pohodlnými křesílky, kde si vychutnáme odpolední kávu a můžeme tu plánovat další zvelebování chalupy. Na místa, kde stojí za to se zastavit a kochat okolím, postavíme jednotlivé židle nebo sedátka. Vrcholem letního lenošení bude pohupování v zahradní síti, závěsném křesle nebo na lavičkové houpačce.

Schází-li se na naší zahradě víc dětí, vyplatí se pořídit jim vlastní menší stolek s lavicemi. Jednak se jim zde bude sedět pohodlněji než u „dospělého“ stolu, jednak se tu mohou bez omezení věnovat svým činnostem a hrám.

Na sluníčko i do stínu

Někdy je praktické posadit se hned u stavení, odkud to máme blízko do kuchyně, jindy nás zláká klidnější místo v zahradě, osluněnou terasu občas rádi vyměníme za místo ve stínu pod korunou stromů. A když se zvedne vítr nebo spustí deštík, vhod přijde chráněný polouzavřený a zastřešený prostor nebo prosklený altánek.

Hezkých míst se na zahradě najde spousta – odněkud je krásný výhled do širokého okolí, jiné nám poskytne klidnou oázu za hradbou keřů, kde ukryti před světem můžeme v klidu odpočívat nebo se zabrat do poutavé knihy. Máme-li na zahradě rybníček, jezírko nebo jinou vodní plochu, je příjemné se tu za letního horka posadit a zaposlouchat se do šplouchání a zurčení vody a zvuků vodní havěti.

Lavička k domu, stůl pod stříšku

Lavička stávala tradičně na zápraží, odkud měli hospodáři přehled o všem dění na dvoře nebo v ulici. I dnes tu má své místo, ale zrovna tak jí to bude slušet v zahradě pod korunou stromu, kde bude v létě příjemný stín. Na svažité zahradě zas nabídne hezký výhled do krajiny.

Kam s jídelním stolem? Z praktického hlediska, tedy vzdálenosti od kuchyně, je nejlepší postavit ho na terase nebo na dvoře blízko vstupu do domu. Ale milé posezení bude i v zeleni zahrady nebo v zákoutí u letní kuchyně či zahradního krbu. Romantickým místem je břeh jezírka nebo rybníčku. Stůl lze zastínit před sluníčkem pergolou porostlou zelení, nataženou plachtou nebo pevnou stříškou.

Pokud chceme sezení využívat i za trochu horšího počasí, je dobré ho situovat na místo, kde bude ze dvou nebo tří stran chráněno pevnou stěnou a střechou. Na chalupách se k tomuto účelu dají dobře využít upravené a zpředu otevřené bývalé kůlny, další hospodářské objekty nebo i jen zbytky zdí ze zbourané stodoly.

Křesla a houpačky v zeleni

Kávu si s chutí vypijeme nejen v křesílku u nízkého stolku pod pergolou. Kdo raději sedí vzpřímeně a pro šálek s pitím se nechce natahovat, postaví si do zahrady třeba pod růžový keř menší vyšší stolek jen s jednou nebo dvěma židlemi.

Na zahradě se najde celá řada míst, kde stojí za to se na chvíli zastavit a posedět. Pod stromy, mezi kvetoucí keře, k jezírku nebo k potůčku můžeme umístit jednoduché křesílko, židli, lavičku nebo sedátko.

text: IVA TVRZOVÁ
foto: VLADIMÍR HÁJEK, KAROLINA NEMÉTHOVÁ, HELENA POLÁKOVÁ, PAVEL VESELÝ, ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK

 

 

Vybíráte nový zahradní nábytek? Širokou nabídku za skvělé ceny naleznete na www.give.cz/zahradni-nabytek


Zahradní zákoutí lákají k posezení

Zahradní zákoutí lákají k posezení