Gril jako ze škatulky

Foto: Shutterstock

Pravidelné čištění a údržba grilu obvykle patří k těm méně oblíbeným činnostem spojeným s grilováním. Pokud si ale chcete dopřát chutné a hygienicky nezávadné pochoutky, tyto povinnosti vás neminou.

Očištění mřížky či tálu po každém grilování by mělo být samozřejmostí, ať už máme gril plynový, elektrický, nebo na dřevěné uhlí. Hrubší nečistoty nejsnáze odstraníme kartáčem. Pokud tak učiníme dříve, než mřížka úplně vychladne, jde to celkem lehce. Vhodný typ kartáče bychom však měli zvolit podle toho, z jakého materiálu je rošt vyroben.

kartáč na čištění grilu

Vhodně tvarovaný kartáč se dostane i do obtížně přístupných zákoutí. 440 Kč (Foto: Outdoorchef.)

Na mřížku z nerezu a litiny můžeme použít ocelový kartáč, smaltovaný rošt by se však při častějším čištění tímto způsobem mohl poškodit a přijít o svou nepřilnavost, takže je vhodnější sáhnout po nástroji s mosaznými štětinami.

Není od věci rošt kartáčem očistit i během grilování, zvláště pokud podáváme více různých chodů. Připečené zbytky by mohly ovlivňovat chuť dalších připravovaných pokrmů.

S čističem je to hračka

čistič na trouby a grily

Po nastříkání spreje je potřeba nechat jej pár minut působit. 177 Kč (Foto: SIKO)

Pro dokonalé odstranění připečených zbytků pak poslouží také speciální čističe. Jimi lze očistit jak rošt, tak případné mastné připečené skvrny na povrchu přístroje. Prostředek stačí nastříkat na rošt, nechat působit podle návodu a setřít hadříkem. Některé produkty lépe účinkují, je-li rošt mírně nahřátý.

Použít samozřejmě můžeme i prostředek na nádobí, pak se ale musíme připravit na náročnější drhnutí a nečistoty odstranit mechanicky. Nevyhovuje-li vám používání chemických prostředků, rošt můžete vyčistit kašičkou z jedlé sody a trošky vody. Odmašťuje a má i jemné abrazivní účinky. Pro dokonalý výsledek pak lze nerezový rošt nechat ve vodě se sodou odmočit přes noc a druhý den pak odstranit nečistoty houbičkou.

Připraven k dalšímu použití

Další údržba pak hodně záleží na tom, jaký typ grilu vlastníme.

  • U plynových grilů kromě roštu je nutné věnovat péči také vnitřnímu prostoru grilu, kam se mohou dostávat kousky jídla a kapající omastek. I tuto vrstvu je třeba odstranit, nejlépe škrabkou a vhodně tvarovaným kartáčem. Plynové hořáky není nutné čistit po každém grilování, pokud se neucpávají. Rozhodně bychom to však měli učinit před začátkem a po ukončení grilovací sezóny.
  • U grilu na dřevěné uhlí musíme po každém grilování vysypat zbytky uhlí a popelu, vyčistit popelník a případně omýt gril.
  • Elektrický gril stačí důkladně omýt a osušit.

Ve všech případech je také vhodné gril chránit před nepřízní počasí, ať už jeho přemístěním pod střechu, nebo uložením do ochranného obalu.

Přípravek na čištění grilů

Přípravek na čištění grilů Weber má i ochranné účinky. 279 Kč (Foto: Bauhaus)

Pozor na vodu

Voda grilu nesvědčí, proto jej po očistě utřete hadrem do sucha nebo (u plynového či elektrického grilu) vysušte krátkým rozehřátím. Uložení grilu do ochranného vaku s vodou uvnitř zbytečně urychlí korozi kovových dílů.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a se svolením firem Bauhaus, Outdoorchef, SIKO

Gril jako ze škatulky