Budete stavět pergolu?

Zastřešená pergola na zahradě vás ochrání před prudkým sluncem nebo deštěm a zároveň poskytne příjemné posezení uprostřed přírody. Postavit ji můžete kdykoliv od jara do podzimu.

Zahradní altán s nižší souvislou dřevěnou výplní

Pokud se rozhodnete zadat stavbu pergoly či altánu firmě, je dobré vědět, co vše k tomu budete potřebovat a jaká základní pravidla stavby domluvit. Informace o řemeslnících ve vašem regionu lze sehnat na internetových stránkách nebo v inzertních periodikách. Je dobré podívat se po produktech, které již firma dokončila. Nejspolehlivějším způsobem výběru firmy je doporučení na základě zkušeností vašich známých, kteří si již nechali pergolu postavit.

Uzavření objednávky

Truhlářský mistr Michal Tydlitát ve své dílně při práci na zakázce

Jedním ze stavitelů pergol je majitel truhlářství v Dolních Jirčanech u Prahy Michal Tydlitát. Od něho jsme se dozvěděli, jaký je postup při uzavírání objednávky na zakázkové zahradní stavby. Jestliže zájemce nemá přesnou představu, jak by pergola měla vypadat, nabídne mu firma několik návrhů, z nichž si klient může vybrat. Pokud se pro některý z nich rozhodne nebo si již sám svůj návrh přinesl, dohodne se firma se zájemcem na základních parametrech zakázky, jak by pergola měla být velká, upřesní její tvar a umístění v zahradě apod.

Po podepsání objednávky začíná mistr truhlář projektovat a udělá technický výkres, jehož kopii předá zákazníkovi. Tím je specifikován předmět objednávky. Předchází se tak případným dohadům, že pergola měla vypadat jinak a je to dobré i pro postup výroby pergoly. V objednávce je stanoven také termín dodání hotové zakázky.

Realizace stavby

Celou pergolu je možné začít stavět přímo na místě určeném zákazníkem. Ve firmě Michala Tydlitáta však vyrobí konstrukci, která se skládá z jednotlivých dílů, v truhlářské dílně. V podstatě jde o stavebnici. Konstrukci ošetří povrchovou úpravou, zpravidla dělají tři nátěry, první impregnační proti vlhkosti, škůdcům a plísním a pak dva nátěry lazurou.

Pergola s masivními smrkovými hranoly má dřevěnou podlahu, po které je příjemná chůze třeba i bosou nohou

V konečné fázi dochází k montáži na stanoveném místě, kde si zákazník podle projektu, vypracovaného truhlářskou firmou, nechá udělat betonové patky. Případné výškové nesrovnalosti při stavění konstrukce na patky dokážou zaměstnanci firmy odstranit. Podstatou tedy je, že nestaví pergolu na místě u zákazníka, ale celou ji vyrobí v dílně, včetně povrchové úpravy.

A kolik taková pergola postavená na zakázku stojí? Záleží pochopitelně na materiálu (většinou se jedná o smrkové dřevo), dále na velikosti a složitosti konstrukce, zastřešení apod. Cena se tak může pohybovat řádově v desítkách tisíc korun, ale v případech velkých a složitých konstrukcí i více.

Dílna truhláře Michala Tydlitáta je v obci Dolní Jirčany č. 2, Praha – západ, více nawww.jt-truhlarstvi.cz

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: IVAN POLTAVEC

Budete stavět pergolu?

Budete stavět pergolu?