Bazény pro letní osvěžení

V horkých letních dnech většina lidí zatouží po chladivém osvěžení. To na zahradě nabídne bazén, případně koupací jezírko, a zahradní sprcha.

Bazén s nafukovacím prstencem

V bazénech je velmi široký výběr, jak ve velikostech, tvarech, materiálech, doplňkovém vybavení, tak i cenách. Vybírat můžeme od těch nejjednodušších, s pevnou nadzemní konstrukcí, až po bazény, které lze částečně nebo úplně zapustit do země.

 

Jaký bazén vybrat
Rozloha a dispozice zahrady budou vodítkem při výběru velikosti a tvaru bazénu -může být kruhový, oválný, čtvercový, obdélníkový, víceúhelníkový, ve tvaru osmičky, ledviny a podobně.
Při rozhodování o materiálu bazénu budou roli hrát jeho trvanlivost, snadnost údržby, ale i náš dojem. Volit můžeme monolitní polyesterovou skořepinu, nebo bazén vytvarovaný v zemi podle vlastního přání s pomocí speciálních panelů a vyložený pevnou fólií, u jiných je koupací vana sestavena z dílů ze silnostěnného plechu se speciální plastovou vrstvou, další bazény jsou keramické.

 

Bazén jako jezírko

Pro čistou vodu je důležitá i filtrace a chemie

Pokud někomu vadí příliš „umělý“ vzhled těchto bazénů, ale do stavby přírodního koupacího jezírka se nechce pouštět, najde řešení v bazénu-koupacím jezírku Biodesign. Má přirozený tvar, navržený podle přání zákazníka, a díky použitému krycímu materiálu – mramoru, působí jezírko v zahradě velmi přirozeně. Má postupně se svažující okraje, které poskytují větší bezpečnost při koupání, hlavně dětí, a umožňují také vytvořit navazující „pláž“. Údržba je přitom stejně snadná jako u klasického bazénu, navíc díky přirozenému ohřevu produkovanému mramorovým obkladem je voda teplejší.

 

Další vybavení
Koupání zpříjemňují například pohodlné schody, na kterých se dá ve vodě i sedět, protiproud či zastřešení, které koupací sezónu prodlouží až o několik měsíců. Volíme nejlépe takové, které lze při hezkém počasí úplně nebo alespoň částečně otevřít.

 

Osvěžení pod sprchou
Zahradní sprcha poskytne osvěžení i na malé zahradě. Většinou je stabilně umístěna na zahradě nebo na terase, má podlážku, někdy i zástěnu. Existují ale i jednodušší přenosné sprchy, které postavíme nebo zapíchneme kdekoliv do trávníku. K provozu sprchy postačí jen hadice s přívodem vody.

 

Trochu jiné bazény
Malému masážnímu bazénku se také říká whirlpool nebo spa. Jde o nadzemní bazének zhruba o průměru dva metry, v němž jsou na různých místech zabudovány různé druhy hydromasážních a vzduchových trysek, které příjemně masírují vaše tělo. Vy sedíte nebo ležíte, bavíte se, relaxujete. Koupel v teplé vodě v kombinaci s vodní a vzduchovou masáží uvolňuje namožené svaly a klouby, zlepšuje krevní oběh, odplavuje stres.
Masážní bazény jsou většinou z pevné skořepiny (v různých barvách), s ergonomicky tvarovanými sedátky či lehátky, z nichž každé je vybaveno jinými masážními tryskami. Bazénky jsou dimenzovány pro dvě až osm osob. Z vnější strany se skořepina obkládá dřevem nebo jeho imitací. Bazének může být ještě vybaven digitálním ovládáním, podvodním osvětlením (i barevným), aromaterapií, ozonizací, audiosystémem s reproduktory, vyhřívaným sezením, podhlavníky či dezinfekčním systémem. Na zakrytí v době, kdy se nepoužívá, slouží pevný kryt. Skořepinové bazény nabízí řada výrobců.
Jednodušší a levnější variantou jsou masážní bazénky nafukovací nebo z pěnové hmoty. Oboje snadno přenesete a postavíte na libovolné místo. Bazénky Softub z měkké pěnové hmoty mají povrch z vinylové textilie, nafukovací bazénky Oáza Pool nafouknete pomocí ovládací jednotky. Napustíte vodou a zapojíte do elektrické zásuvky. O vše se už postará mimo stojící čerpadlo s topením. Bazénky jsou kruhové, podle velikosti určeny pro jednu až šest osob. I v nich si užijete masážní proudění vody a bublinek.
Skořepinové, pěnové i nafukovací bazénky se dají i na zahradě používat celoročně. Jejich materiál odolává extrémním teplotám a vám v teplé vodě zima nebude. Mohou být samozřejmě umístěny i v interiéru, nebo na zahradě zastřešeny.

 

Náš tip
Filtrace MagnaPool2 (Heissner) je založena na bázi léčebných minerálů hořčíku a draslíku z Mrtvého moře. Přirozeně čistí vodu bazénu: má antiseptické účinky, odstraňuje organické nečistoty a fosfáty dříve, než je bakterie a řasy využijí jako potravu, produkuje nesyntetický chlór. Koupání detoxikuje i tělo, zmírňuje bolest, uvolňuje stres a úzkost a podporuje zdravý spánkový cyklus. Vodu z bazénu lze po naředění použít jako zálivku a hnojivo pro rostliny a trávu.

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV FIREM

 

Bazény pro letní osvěžení