Ubrusy na venkovní stůl

Rubrika: Zahrada

Konečně je tu léto a s ním i krásné dny a dlouhé podvečery, které přímo vybízejí k tomu, abychom s přáteli poseděli u stolu prostřeného v zahradě.

Ať již plánujeme uspořádat pod modrou oblohou rodinný oběd, večeři pro dva, oslavu narozenin, nebo svatební hostinu, vždy potřebujeme vhodně prostřít stůl. V zahradě můžeme použít textilní i omyvatelné ubrusy a prostírání. Stolování s textilem je ale příjemnější při každé příležitosti.

Vrstvení textilu

Módní jsou bavlněné i lněné ubrusy. Ty dnes ale nemusíme škrobit a pečlivě žehlit. Ubrusy tuhé jako karty byly pýchou našich babiček a prababiček, my dnes upřednostňujeme decentní ležérnost, k níž jemné pomačkání patří. Takže ubrus, který nemá po stolování skvrny, můžeme po jídle v klidu složit a použít druhý den.

A objeví-li se na něm přece jen nějaká ta stopa po hodování, nezoufejte. Využít lze trendu vrstvení, takže přes ubrus položené středové naprony nebo běhouny nám ušetří práci a umožní nám používat jej mnohem déle.

Někteří výrobci jdou ještě dál a k základnímu ubrusu nabízejí kromě textilního prostírání také papírové ubrousky ve stejném dekoru.

Pvc, ratan a další

Ubrus můžeme doplnit třeba ratanovým, korkovým nebo omyvatelným plastovým prostíráním. PVC prostírání a ubrusy jsou voděodolné, snadno je otřeme vlhkým hadříkem. K dispozici jsou hotové ubrusy v různých velikostech, kruhové, čtvercové i obdélníkové tvary nabízené v mnoha dekorech.

V zahradě se uplatní dezény květů, ovoce, motivy mořských plodů stejně dobře jako tradiční puntíky, kostky a proužky. V létě je také oblíbená námořnická tematika – kotva, maják, kormidlo apod.

 

text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem a Shutterstock

Ubrusy na venkovní stůl

Ubrusy na venkovní stůl