Schovávaná před sluníčkem

Rubrika: Zahrada

Jak se říká: čeho je hodně, toho je příliš. Platí to i o sluníčku a jeho hřejivých paprscích.

Sluneční plachta Soliday s ramenem pro naklápění (Lama)

Po chladné zimě jsme na slunce celí natěšení a nemůžeme se jeho teplých paprsků dočkat. Ale pokud v létě hřeje nepřetržitě, rádi se aspoň někdy schováme do stínu. Vždyť i lékaři před dlouhodobým pobytem na slunci varují. Jak se proti příliš dotěrným slunečním paprskům ochránit, když si přitom posezení venku na zahradě nebo na terase nechceme odepřít?

Svinovací markýzy dokážou zastínit i hodně velkou plochu

Pokud rádi sedáváme na terase u domu, opatříme ji svinovací markýzou. Může být různě široká i dlouhá, lze ji naklápět. Ovládá se klikou nebo má motorické ovládání se spínačem nebo dálkovým ovládáním. Doplňkem dnes bývá i větrné čidlo, které markýzu při velkém větru automaticky svine. Clona může být opatřena i světelným nebo časovým spínačem. Markýzy jsou většinou ve veselých bílo-barevných pruzích.

Slunečník Samos s boční nohou má průměr 3 metry a možnost otáčení a naklápění (Mountfield)

Veliké plochy dokážou zastínit elegantní a subtilně působící sluneční plachty. Tvar, velikost a náklon dávají každé plachtě unikátní vzhled. Vybrat si lze manuální nebo plně automatizované dálkové ovládání, plachty lze srolovat, některé i naklápět. Mohou stát izolovaně i u domu, vypínají se mezi kovové sloupky nebo kotvy na stěnách.

Přírodní rohož na pergole propustí světlo, ale ne sluníčko

Jestliže jsme si pořídili nad posezení pergolu, nemusíme čekat, až obroste psím vínem, ale shora ji zakryjeme rohoží z rákosu, bambusu nebo jiného přírodního materiálu. Nejjednodušším řešením, při kterém nemusíme vyvíjet žádné stavební aktivity, je starý známý slunečník. Postavíme si ho tam, kde zrovna potřebujeme. Slunečníků je mnoho velikostí a typů, nejen se středovou, ale i s boční nohou, která umožňuje lépe využít stíněnou plochu. Takový slunečník se může otáčet o 360 stupňů i oboustranně naklápět střechu až do 90 stupňů.

Také některá zahradní lehátka, křesla, postele či houpačky mají stříšky, chránící před sluníčkem.

www.mountfield.cz, www.ikea.cz, www.lama-bs.cz, www.obi.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Schovávaná před sluníčkem