Krásná a funkční předsíň

Předsíň je v podstatě výkladní skříní celé chalupy. Inspirujme se, jak může být krásná, zdobná a funkční zároveň.

Předsíň prozrazuje styl chalupy, je přestupním prostorem mezi zápražím ve dvoře a sednicí. Na síně ve starých chalupách nejčastěji navazovala černá kuchyň. Také odtud vedly dveře do sednice s pecí, do komor, do klenutého sklepu situovaného buďto v přízemí, či pod černou kuchyní nebo síňkou, a také do chléva. V případě patrového domu tu bylo ještě schodiště.

Moderní proměna

I když se typická podoba chalup zvenku zachovala i v současnosti, interiér jsme již přizpůsobili požadavkům dnešní doby. Z chléva je dnes nejčastěji koupelna a záchod, z komor vznikly další pokoje nebo technické zázemí domu. Zrušením a zazděním některých dveří tady vznikly niky, do kterých nainstalujeme police a vystavujeme tu třeba sbírky nádobí. Nebo poslouží jako místo pro věšák a botník.

V předsíni vítáme a vyprovázíme hosty, přezouváme a převlékáme se tu a všechny tyto věci potřebujeme také uklidit, aby nebyly všem na očích. I zde však platí zásada, že vybavení by mělo působit jako přirozený prvek místnosti, s níž je v souladu, stejně jako se stylem zbývajícího interiéru a stavby.

Kámen a dřevo

Síně jsou často stavěné z kamene nebo mají zděné či roubené části stěn, záleží na typu a stáří domu. V prvním případě jde o krásný prostor s kamennými stěnami, které nabízejí pohledově zajímavý interiér. Kámen v kombinaci se dřevem a vhodnou dlažbou pak vytváří příjemnou rustikální atmosféru. Tu ještě umocníme stylovým nábytkem.

Roubené a obkládané stěny do předsíní patří odedávna. Protože dřevo neustále pracuje, pohlcuje a zase vydává vlhkost, je dobré ošetřit ho olejem nebo speciálními laky, které zároveň zvýrazní jeho krásu.

Podlahy v předsíni

Do předsíně na chalupě se hodí podlaha z kamene, z pálených glazovaných dlaždic nebo půdovek. Jestli se pustíme do rekonstrukce a v sednici použijeme podlahové vytápění, vyplatí se nainstalovat ho i pod podlahu předsíně. Ušetříme místo, které by zabraly radiátory, a zachováme autentický vzhled síně. V chalupách často v síni býval – schovaný pod schody do patra nebo na půdu -vstup do sklepa. Je dobré, když barva dřeva padacích dveří ladí jak se dřevem schodiště, tak se zbývajícími dřevěnými prvky použitými ve výbavě předsíně, tak i s barvou dlažby.

Vybavení volíme stylové

Protože tato místnost je v chalupách poměrně prostorná, vejdou se sem kromě botníku a věšáku i pohodlné lavice a křesílka, na kterých se dá posedět, truhly a skříňky na odložení sezónních oděvů. Nemělo by tu chybět zrcadlo, rohožka, na níž se přezujeme. Jestli máme domácího mazlíčka, který rád hlídá za vstupními dveřmi, určitě tu bude potřebovat pelíšek. Předsíň nesmí působit jako tmavá kobka. Zapomenout tudíž nesmíme ani na dobré osvětlení.

text: Helena Štětinová
foto: Vladimír Hájek, Jaroslav Hejzlar, Zdeněk Roller, Petr Živný a archiv firem

Krásná a funkční předsíň

Krásná a funkční předsíň