Oživlé dřevo

Rubrika: Zahrada

Trouchnivějící pařezy zahradě na kráse nepřidají. Nemusí tu ovšem zůstat jako smutné memento, stačí je osázet a vdechnout jim tak nový život.

Pro přímé osázení či jako obal na květináč se nejlépe hodí již vykotlaný pařez. Pak stačí nasypat dospodu vhodný drenážní materiál, aby v případě deštivého počasí rostliny nestály ve vodě, přidat odpovídající směs zeminy a osázet. O největší efekt se postarají převislé nebo bohatě se rozrůstající letničky, dvouletky i trvalky.

Vyšší rozkvetlý pařez je v zahradě nepřehlédnutelný

Výběr rostlin

Vhodné jsou petúnie, million bells, zvonky, macešky, tařičky, begónie, krásnoočka, pomněnky, primulky, trávničky, chudiny, levandule a další bylinky, ale třeba i planě rostoucí plazivý popenec břečťanolistý. Kombinovat můžeme rostliny s rozdílnými tvary a barvami květů i listů, například stálezelené popínavky a půdokryvné druhy jako břečťan a barvínek s kvetoucími druhy. Vsadit můžeme také na solitérní stromek nebo keř, který budeme pěstovat jako bonsaj.

Tvarová rozmanitost sukulentů v pařezu vynikne

Mělčí prohlubně v pařezech, a to nejen v místě řezu, ale i po jejich obvodu, lze osázet suchomilnými rostlinami. Dobře se v nich bude dařit netřesku, netřeskovci, rozrazilu, lomikamenu, rosulárii, vitalianě či netřesku podobné rostlince umbilicus spinosus.

Osázený špalek se dobře vyjímá vedle záhonku nebo skalky

Přírodní truhlík

Jako obal na květináč nebo rovnou truhlík lze využít také část dutého kmene. Stejně dobře poslouží i špalek nebo kláda, třeba ještě s kůrou, do nichž vysekáme či vyřízneme odpovídající otvor. Pokud nechceme, aby je poškozovala vlhkost, můžeme je ošetřit pružným lakem a na spodní část přidělat podložky či nožky.

Impozantní pařez nabídne květinám dostatečně velkou plochu pro růst

Náš tip

Potřebný otvor si do pařezu nebo špalku můžeme udělat i sami. Stačí ostré dláto, případně majzlík a kladívko, kterými postupně vysekáme dřevo po letokruzích.

 

Ze dvou špalků může vzniknout originální nádoba na budoucí bonsaj

Mělčí prohlubeň postačí pro výsadbu nenáročných netřesků

Přistavěná zídka z kamínků chrání zeminu před splavením a květináče před pádem

Špalek alternuje dno košíku s vysázenými afrikány

 

 

Připravila: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Oživlé dřevo