Přineste si domů vůni i chuť středomoří

Středomořská kuchyně si získává stále větší popularitu. Je to hlavně díky jednoduchým jídlům, která jsou nejenom chutná, ale především zdravá. Co jí však dodává na jedinečnosti? Je to nezaměnitelná vůně, se kterou má každý z nás spojené moře, pláž a teplý voňavý vzduch. Sehnat čerstvé bylinky dá však občas zabrat, proto je nejjednodušší si je vypěstovat doma.

 

Rozmarýn, stejně jako ostatní středomořské bylinky, můžeme s úspěchem pěstovat v květináči na okenním parapetu

 

„Tymián, rozmarýn nebo šalvěj se čím dál častěji dostávají i do českých kuchyní. I přes to, že všechny tyto bylinky je možné zakoupit v sušeném stavu, nic se nevyrovná tomu, když si je můžete utrhnout čerstvé. Vůně i chuť je mnohem intenzivnější, bylinky navíc provoní celou domácnost,“ říká Helena Ševčíková ze společnosti Hornbach.

 

Čerstvý tymián krásně ovoní pečené maso

Na jaké pokrmy se která bylinka hodí?
Rozmarýn má nezaměnitelnou vůni a je to ideální bylinka pro grilování. Skvěle se hodí především ke skopovému a jehněčí pečeni, k telecímu masu, drůbeži či jako součást rajčatových omáček.
Tymián je jedinečný tím, že vydrží i dlouhé vaření, můžeme ho tedy přidat na začátku i v průběhu přípravy jídla. Neměli bychom na něj zapomenout při zpracování ryb, drůbeže nebo zvěřiny a hovězího.
Levandule je známá především díky svým světle fialovým květům a intenzivní vůni. Používá se však i kuchyni! Málokdo ví, že je součástí provensálského koření a samostatně se hodí například k houbám nebo masu. Jen ji používejte opatrně, protože když jí dáte moc, jídlo může být nahořklé.

Šalvěj poznáme podle listů se stříbrnými chloupky

Šalvěj je vhodná k ochucení pokrmů z ryb, zvěřiny, vepřového či skopového masa. Do pokrmů ji však používejte opatrně, má velmi výraznou vůni. Často se z ní dělá také čaj, který je desinfekční a má antibakteriální i antivirové vlastnosti.

 

 

 

Některé citrusy můžeme pěstovat doma

Citrusy – zdravé a dekorativní
Ke středomoří patří vedle bylinek i citrusové plody. Vedle klasických citrónů si však doma můžete vypěstovat i exotičtější rostliny jako limonellu, kumkváty či calamondin. Nejen, že tyto rostliny ozdobí každý interiér, jejich výhodou je i možnost plody zkonzumovat. Limonellu můžete mít uvnitř i na terase a kvete dlouhé čtyři měsíce – od června do září. Její plody jsou známé svými léčivými účinky při žaludečních potížích a vysokém krevním tlaku.

Malé plody kumkvátů se dají jíst i s kůrou

Helena Ševčíková ze společnosti Hornbach k citrusům dodává: „Kumkváty jsou drobné plody, které vydrží dlouho na stromě. Výborně se  hodí například do marmelády. Vedle toho se plody calamondin konzumují především syrové, protože mají skvělou osvěžující chuť.“
Všechny tyto rostliny naleznete nyní v Hornbachu. Odborníci v oddělení zahrady vám také poradí, jak je pěstovat a případně, jak plody zpracovat.

TEXT: REDAKCE
FOTO: THINKSTOCK A HORNBACH

 

 

 

Přineste si domů vůni i chuť středomoří