Základní materiály oken

Nová okna vybírejte s ohledem na soulad s exteriérem domu a na požadované tepelně izolační vlastnosti. Trh nabízí okna z několika druhů materiálu v celé řadě konstrukčních i designových variant.

Okna podle materiálu

Plastová okna většinou nejlépe vyhovují požadavkům zájemců o standardní kvalitu za rozumnou cenu. Jejich tepelně izolační parametry splňují i náročná kriteria pro nízkoenergetické a pasivní stavby. Jejich velkou výhodou je bezúdržbový provoz a možnost volby různých designů a barev.

Dřevěná eurookna jsou okna vynikajích vlastností, vyrobená z léty prověřených materiálů, vzhledově a teplotně příjemná v interiéru i exteriéru. Důležitým parametrem výběru eurooken by měla být i jejich povrchová úprava, kterou může tvořit několik ochranných vrstev nátěru. Kvalitně upravený povrch snižuje nároky i náklady na údržbu, kterou dřevěná okna čas od času vyžadují.

Dřevohliníková okna jsou

dřevěná eurookna, která jsou z exteriérové strany chráněna pláštěm z hliníku. Ten je dokonale chrání před povětrnostními vlivy. Okna není třeba udržovat a i po letech provozu si zachovávají svůj bezchybný vzhled a funkčnost. Z hlediska ceny jde o investici s dlouhodobým efektem.

Hliníková okna jsou vhodná tam, kde je velká provozní zátěž. V poslední době se však uplatňují také v moderních rodinných a bytových domech. Jejich téměř nezdolná výdrž je obvykle vykoupena nejvyšší cenou.

Typy otvírání oken

Okna neotvíravá – jsou to okna s pevným zasklením, jde o okna, jejichž funkcí je pouze prosvětlení daného prostoru, v takovém případě ušetříte za zavírací mechanismus.
Okna sklápěcí – okna vhodná spíše tam, kde není třeba rychlého intenzivního větrání, ale soustavného odvětrávání.
Okna celootvíravá – jsou vhodná pro často obýva-né zóny bytu či domu, otevírat je možné dovnitř nebo ven.
Okna otvíravě sklápěcí – vhodná kombinace obou předešlých typů.
Okna posuvná – netradiční a elegantní řešení s výraznou úsporou místa.

Základní materiály oken

Základní materiály oken