Vysoušení víkendového domu

Vlhkost v domě je problém, jehož odstranění vyžaduje náročné stavební zásahy. Ve starších domech se často projeví až poté, co přestanou být trvale obydlené. Někdy však stačí správně větrat.

Základní zbraní v boji s vlhkostí v obytných domech je větrání. Vyměnit vzduch pomocí okenní ventilace nebo otevření oken „naplno“ s využitím průvanu je účinné, ale nestačí to například v domech a chalupách, kam zajíždíte jen o víkendu. Nepravidelně obývané objekty s vlhkostí tedy vyžadují další způsoby řešení. Jednou z možností, jak docílit průběžné výměny vzduchu v interiérech, je nucené větrání.

lokální rekuperační jednotka může být
umístěna přímo na stěně, přesto není nijak
nápadná (zehnder ComfoSpot 50)

Nucené větrání s rekuperací

Pokud chcete takový systém v domě vybudovat důsledně a docílit spolehlivých výsledků, může to stát dost peněz. Ale lze vyzkoušet i různé kombinace dílčích opatření a kutilských řešení s využitím základních fyzikálních pouček. Ve všech případech je cílem průběžná výměna vlhkého vzduchu z interiéru za čerstvý vzduch zvenčí. U rekreační chalupy to však zároveň znamená nutnost vyřešit vše tak, aby dům zůstával zabezpečený a nepřístupný. Většinou tedy nelze jednoduše nechat otevřená okna ani na pouhou ventilaci, protože by to usnadnilo cestu zlodějům a rovněž by mohl dovnitř nafoukat sníh nebo se mohla dostat větrem hnaná dešťová voda.
Technickým řešením bez kompromisů je zejména zabudování systému nuceného větrání s rekuperací. To funguje na principu předávání tepla mezi vnitřním a venkovním vzduchem ve výměníku. Tam se navíc v zimě chladný venkovní vzduch ohřívá, což lze díky využití vyšší teploty odcházejícího vnitřního vzduchu. Zpětné získávání tepla z vypouštěného vzduchu znamená výrazné snížení tepelných ztrát.
To vše dělá z rekuperačních systémů velmi populární vyhledávané řešení zejména u nízkoenergetických novostaveb. Použití rekuperace u nepravidelně obývaných starších domů rozhodně vyloučeno není, ale v těchto případech je už na místě začít počítat.
Rekuperace v každém případě zvýší kvalitu vzduchu v domě a sníží tepelné ztráty zejména v případě, že ji zabudujete do trvale obývaného domu. V nepravidelně a často i poměrně levně (dřevem) vytápěné chalupě už se snížení nákladů na otop nijak výrazně neprojeví. Systém navíc vyžaduje vybudování vzduchotechnického rozvodu a je třeba počítat s investicí, která přesáhne sto tisíc korun.
Řešením pro rekreační domy však mohou být menší samostatné jednotky, které se namontují přímo na zeď a výměnu vzduchu zajistí skrze otvor ve vnější obvodové zdi.
Rekuperační jednotky pro samostatné místnosti se prodávají za ceny od pěti do třiceti tisíc korun. Cenu určuje zejména výkonová hodnota sání a výtlaku, možnosti regulace a účinnost výměníku.
Většina lokálních rekuperačních jednotek je určena k montáži na stěnu, některé je však možné instalovat i na strop nebo na okno.

odvlhčovače nasávají vzduch, z nějž odstraní vlhkost kondenzací a suchý vzduch pak
vrací do místnosti (Comedes demecto)

Ventilátory

Levným, jednoduchým a celkem účinným pomocníkem k podpoře výměny vzduchu bez nutnosti instalace složitých rozvodů jsou ventilátory. Zabudují se do otvoru ve zdi nebo ve dveřích a napomáhají výměně vzduchu pomocí točících se lopatek.
Ventilátorů je k dostání velké množství, takže si můžete vybírat nejen podle designu a materiálového provedení, ale také podle uvedené spotřeby energie, možnosti nastavení rychlosti otáček, tichosti provozu či typu ložisek, které ovlivňují hlučnost a životnost.
Ventilátory mohou být doplňkovým řešením například ve stěnách mezi obytným prostorem a verandou. Při instalaci do obvodové zdi je vhodné chránit prostup zvenčí mřížkou.
Ventilátory nedokážou zázraky, ale je to poměrně jednoduché a osvědčené doplňkové řešení, jehož realizace vás nebude stát moc peněz a nevyžaduje žádné složité stavební úpravy.

Zateplit a temperovat

Často příčinou plísní a destruktivního působení vlhkosti ve starších a nepravidelně obývaných domech jsou prudké teplotní skoky. O víkendu chalupu vytopíte, kvůli nezatepleným stěnám však dům po odjezdu rychle vychladne.
Řadu problémů může vyřešit zateplení vnějších stěn. Zlepší třeba schopnost zdiva akumulovat teplo, což zpomalí vychládání. Zvýšení teploty a srovnání teplotních skoků sníží míru kondenzace vlhkosti ze vzduchu. Bude jí tak méně na odvětrávání, takže si pak vystačíte i s méně náročnými systémy výměny vzduchu v místnostech.
Veškerá opatření pro snížení tepelných ztrát pak umožní ekonomičtější využití některého z možných způsobů temperování interiéru. Udržet i v době vaší nepřítomnosti teplotu na určité konstantní výši je jednou z cest, jak zkrotit vlhkost a její nepříjemné následky.
Kromě rekuperace je další snadnou, ale nákladnou možností využívání jakéhokoli topného systému na elektřinu nebo plyn.

využít lze i možností moderních střešních
oken, která jsou vybavena ventilační klapkou pro stálou mikroventilaci (VELUX)

Využití sluneční energie

Mezi zajímavá řešení, která mohou zajistit hospodárné temperování i v době nepřítomnosti, patří pasivní solární systémy. Na staré chalupě by pravděpodobně tvořily příliš dominantní prvek, ale některé domy a chaty by takový systém mohl účinně vysoušet a temperovat.
Například solární vzduchový kolektor tvoří děrovaný plech, umístěný na fasádu dva až čtyři centimetry od zateplené zdi.
Mezi fasádou a plechem se pomocí ventilátoru vytváří podtlak a díky tomu se přes otvory do dutiny nasaje vzduch. V dutině se ohřeje a dál se rozvádí větracím systémem. Vzduchový kolektor může zvýšit teplotu nasátého vzduchu až o 25 °C.
Kromě dalších nepřímých pasivních solárních systémů je možné pro vysoušení a temperování využít i systém aktivní. Což jednoduše znamená dát slunečnímu záření možnost vstupovat do místností s dostatečnou intenzitou skrze prosklené plochy (okna, francouzská okna, střešní okna) a nechat ho ohřívat vzduch.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Vysoušení víkendového domu

Vysoušení víkendového domu