Umění a řemeslo v zahradě

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

 

Kámen, dřevo, kov a keramika patří k zahradám a venkovským dvorům od nepaměti a to, co dříve mělo zcela pragmatický účel, nás dnes oslovuje dokonalým řemeslným zpracováním, díky němuž dosáhlo nadčasovosti a posunulo se o příčku výš, do okrasných sfér.

Kámen mnoha podob

Kámen odjakživa probouzel tvůrčí fantazii, svou tvrdostí představoval výzvu. Ať už zahradu zdobí zdánlivě obyčejné korýtko, či socha renomovaného tvůrce, vždy je s nimi spojena odvaha „poprat“ se s leckdy nepoddajným až svéhlavým materiálem.

Tvárná hlína

Jak dokládají archeologické nálezy, snadností zpracování lákala hlína už pravěkého člověka a pro své vlastnosti, zejména tvárnost, ale i přirozenou krásu a odolnost vypáleného střepu je vyhledávaným materiálem i dnes. Vždyť i ten nejobyčejnější květináč poslouží jako základ pro barevný gejzír květin. Coby pítko ptáčkům nabízí životodárnou tekutinu, ve formě zvonečků si hraje s vánkem. V nejvyšší výtvarné lize, plastikách a reliéfech ozdobí zahradní zákoutí či fasádu. Neglazované keramice zimní pobyt venku až tak nevadí, glazovaná musí projít vysokým výpalem, aby vzhledem k rozpínání mrznoucí vody nepopraskala. Chceme-li se z keramiky těšit i příští rok, měli bychom jí zajistit přezimování v suchém a bezmrazém prostředí.

Z originálního pítka se může stát i váza s květinami (Keramika Veronika)

Kovaná elegance

Z předmětů z oblasti uměleckého řemesla najdeme na zahradách i v domech velmi často věci, které prošly výhní a do požadovaného tvaru je vykovalo kovářské kladivo. Může jít o kliky, petlice, mříže, žardinky či lucerny. S pomocí ochranného nátěru přečkají nepřízeň počasí a budou ještě sloužit i našim potomkům.

Surové dřevo

Příjemný přírodní materiál se může v rukou zkušeného řezbáře proměnit v sošky, lavičky, zvoničky a další užitečné kousky, které najdou v zahradě či na zápraží své pevné místo. U chat ještě tu a tam najdeme vztyčený totem prozrazující, že tu přebývají trampové a milovníci Divokého západu. Na tvrdém dřevu se povětrnostní podmínky podepíší minimálně, ale jakmile se jedná o méně odolné dřeviny či malbu na dřevě, měly by plastiky a další předměty v zimě, kdy se vlhkost v nich promění na led, najít útočiště nejlépe někde pod střechou.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Anagram, Zuzana Ottová, Zdeněk Roller, František Vaňásek, archiv výtvarníků a Shutterstock

Umění a řemeslo v zahradě