Správný výběr rýče

rýč s ergonomickou násadou

Jedním z hlavních kritérií pro výběr rýče je vhodný tvar násady. Pak umožňuje lepší úchop a účinnější obouruční působení na rýč. Čepel je na svém spodním konci naostřena, aby snadněji pronikala do zeminy. Vrchní část čepele bývá opatřena nášlapem umožňujícím opřít chodidlo a zvýšit tlak na rýč, který se snáze zaryje do zeminy. Část spojující list rýče s násadou (tulej) by neměla být příliš krátká, jinak se rýč může pod přílišným tlakem snadněji zlomit. S krátkou násadou se budete muset při práci hrbit, což způsobuje bolesti zad (foto: Fiskars)

Rýč není jen na obracení hlíny na záhonech, ale je to také jeden ze základních nástrojů na zemní a výkopové práce. I proto je dobré vědět, který tvar rýče se nejlépe hodí na rytí či na výkopy.

Encyklopedie říká, že rýč je zahradnický nástroj určený k obracení či k vyrývání zeminy. Práce prováděná rýčem se nazývá rytí nebo rozrývání, přerývání či zarývání. O moc víc toho o rýči zdánlivě vědět nepotřebujete, protože jde o nářadí známé a často používané. Ale velmi důležité je vybrat si z nabídky různých typů rýčů na trhu takový nástroj, který vám práci usnadní a s nímž vše zvládnete bez zbytečné námahy.

Existují i rýče s násadou bez zakončení, ale vyberte si raději nástroj s násadou a madlem ve tvaru T nebo D

rýč na výkopy štýchar

Foto: Originální zahrada

Na výkopy

Rýč zvaný štýchar nebo sakovák je díky svému tvaru vhodný na hloubení výkopů či rýh pro položení drenážních nebo kanalizačních trubek, případně na rytí jam k zapuštění plotových sloupků. Zkrácená verze se hodí jako doplňující kus k rýči s normální délkou, hloubení s ní může být v některých případech pohodlnější. Délka hlavice tohoto rýče je 36 cm, sklolaminátová násada má délku 66 cm (originalni-zahrada.cz)

rýč do špičky

Foto: OBI

Do špičky

Klasický tvar rýče se zašpičatělým ostřím je univerzální nástroj, hodí se zejména pro práci na zahradě. Černý rýč Prima s dřevěnou násadou je určen k rytí záhonů. Špičatý tvar rýče usnadňuje práci hlavně při zarývání do tvrdší hlíny, odstraňování drnů atd. Délka rýče je 116 cm, šířka 23,5 cm (obi.cz)

bronzové vidle

Foto: Přírodní zahrady Trejbal

Bronzové vidle

Skutečným šperkem mezi rycími vidlemi jsou bronzové vidle PKS Antares. S délkou hrotů 20 cm jsou skvělé pro jemné provzdušnění a kypření zahradní půdy. Samotné vidle jsou z bronzu, rukojeť je z neošetřeného jasanu. Délka vidlí je 108 cm, pracovní část má 21 cm × 17 cm, hmotnost je 1,7 kg (prirodnizahradytrejbal.com)

Rovný rýč

Foto: Originální zahrada

Rovný rýč

Zahradnický rýč rovný S500 se sklolaminátovou násadou a měkčeným úchytem má dozadu zahnutý nášlap. Dlouhá násada je ideální pro vyvinutí velké páky, takže si lépe poradí s tvrdou půdou. Rýč tohoto typu má univerzální využití v zahradě, ale štymuje i na zemní práce menšího rozsahu a terénní úpravy (originalni-zahrada.cz)

vojenská lopata

Foto: Kotarbau

Vojenská lopata

Kovová lopata poslouží k hloubení a kypření zeminy. Ostrý konec lopaty je příhodný pro rytí děr v tvrdé i měkké půdě. Umožňuje také snadné prořezávání kořenů v zemi. Rýč (vojenská lopata) Kotarbau je vyroben z kalené oceli, násada má plastové součásti. Kromě použití v zahradě je lopata díky svému provedení a délce vhodná i do auta a na turistické výlety (kotarbau.cz)

rýč v ergonomickém tvaru

Foto: Finesio

Lepší úchop

V řadě Ergoline nabízí Gardena několik tvarů rýčů s násadou v promyšleném ergonomickém tvaru, který zajišťuje maximálně pohodlný úchop nástroje a šetří vaše ruce při namáhavé práci. Například rovný rýč Gardena Ergoline má délku 116 cm a šířku 19,5 cm. Tvar ostří v této řadě je na výběr rovný nebo špičatý, existuje i teleskopická varianta. Ta umožní prodloužení násady stiskem tlačítka v horní části madla (finesio.cz)

klasický rýč

Foto: Gardenservis-zajicova.cz

Stará dobrá klasika

Není špatné mít v portfoliu nářadí rýč klasického tvaru a vzhledu, v tomto případně s násadou z jasanového dřeva. Ta při náležité péči vydrží dlouho, ale v případě potřeby se dá snadno nahradit novou. S rýčem tohoto typu získáte i stylový kus pěkný na pohled. Rýč s pracovní šířkou 18 cm je z oceli, násada je zakončena madlem ve tvaru T (gardenservis-zajicova)

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Správný výběr rýče