Jak si správně vybrat nádrž na dešťovou vodu

Klima se mění a Česko se bude stále více potýkat se suchem a přívalovými srážkami. Součástí každého domu by proto měla být retenční nádrž na dešťovou vodu. Tu můžete používat k zalévání zahrady, splachování toalety, ale třeba i k praní prádla. Jak si vybrat tu správnou nádrž? Na co si dát pozor? Zde je pár tipů, které vám pomohou s rozhodováním.

Akumulační nádrž na dešťovou vodu má mnoho výhod. Pomáhá šetřit pitnou vodu a snižovat poplatky za vodné a stočné. Přispívá k ochraně životního prostředí tím, že snižuje odtok srážkové vody do kanalizace a povrchových vod. Rovněž se zlepší i kvalita zahrady, protože srážky poskytují měkkou a čistou vodu na zálivku pro rostliny. A navíc může být podporována dotacemi z dotačního programu Dešťovka.

Objem nádrže

Klíčovou hodnotou je objem jímky. Měl by odpovídat vašim potřebám a možnostem. Nejprve si spočítejte, kolik dešťové vody z vaší střechy dokážete zachytit. To zjistíte tak, že vynásobíte plochu střechy průměrným ročním úhrnem srážek ve vaší oblasti. Například pro střechu o ploše 40 m2 a při úhrnu srážek 600 mm ročně je to 40 × 0,6 = 24 m3. Pak si odhadněte, kolik dešťové vody budete spotřebovávat. To závisí na tom, k čemu ji budete používat a jak často. Třeba máte zeleninovou zahradu, která potřebuje vydatnou zálivku, nebo chcete používat dešťovou vodu i pro splachování toalety.

nádrž na vodu

Nádrž by měla být schopna pojmout asi polovinu ročního úhrnu srážek ze střechy.

„Ideálně by objem nádrže měl být takový, aby se během suchého období nevyprázdnila a během deštivého období se naplnila,“ říká Josef Filgas z firmy Sineko, která nádrže a jímky dlouhou řadu let vyvíjí, vyrábí a prodává. To znamená, že by měla být schopna pojmout asi polovinu ročního úhrnu srážek ze střechy. Samozřejmě musíte brát v úvahu i velikost vaší parcely a možnosti umístění nádrže. V praxi to proto bude méně. „Nejčastěji lidé k běžným rodinným domům instalují retenční nádrže s objemem pět nebo šest krychlových metrů,“ doplnil Josef Filgas z firmy Sineko.

Materiál nádrže a jeho kvalita

Retenční nádrže na dešťovou vodu se vyrábějí z různých materiálů, jako je plast nebo beton. Každý materiál má své výhody a nevýhody. Plastové nádrže jsou lehké, snadno se instalují a jsou. Pokud zvolíte nádrž z kvalitního plastu, bude mít téměř neomezenou životnost. Betonové nádrže jsou pevné, stabilní, ale časem mohou začít prosakovat. Navíc jsou těžké a vyžadují složitější instalaci. Zatímco plastovou jímku snadno instaluje dvojice zdatných pracovníků, na instalaci betonové jímky je potřeba těžká technika.

Při výběru materiálu nádrže je důležité dbát na jeho kvalitu a certifikaci. Nádrž by měla být vyrobena z prvojakostního polypropylenu, který už na první pohled rozeznáte podle typicky béžové barvy. Nově jsou na trhu k dispozici i nádrže vyztužené ocelovou konstrukcí, která nastavuje naprosto nové parametry odolnosti. Nádrže s touto konstrukcí můžete bez obav umístit i do podloží s výskytem spodní vody nebo jílu, což bylo ještě donedávna nemyslitelné.

Příslušenství: co je v ceně a co ne

Nejde ale jen o samotnou nádrž. Důležitý je celý systém okolo, jenž zahrnuje i další prvky, jako je filtr, čerpadlo, potrubí, ventily, plovák nebo přepad. Některé nádrže jsou prodávány jako kompletní sety s veškerým příslušenstvím v ceně, jiné jsou nabízeny pouze jako samostatné nádrže a příslušenství je třeba dokoupit zvlášť. Při porovnávání cen různých nádrží je tedy důležité zjistit, co je součástí balení a za co je nutné připlatit.

Potřebuje nádrž základovou desku?

U rodinných domů se zpravidla realizují podzemní nádrže, neboť mají několik výhod. Jsou skryté pod zemí a udržují vodu čerstvější a chladnější, ale vyžadují vykopání jámy a zpevnění podloží. Některé podzemní nádrže potřebují základovou desku nebo obetonování pro stabilitu a ochranu před tlakem půdy, jiné jsou dostatečně pevné i bez toho. Stavba základové desky je práce navíc. Pokud si vyberete nádrž, která základy ani obetonování nepotřebuje, tato starost vám odpadne,“ uzavírá diskusi Josef Filgas ze společnosti Sineko, jež vám s výběrem jímky ráda pomůže.

Jak si správně vybrat nádrž na dešťovou vodu