Kde uplatnit truhlu

Vytáhli jste z půdy starou truhlu? Byla by škoda ji zahodit, zvlášť když jsou na ní třeba jen zbytky regionálních malovaných motivů. Můžete ji nechat spravit jak u truhláře, tak obnovit její kresbu u malíře. A pak se už rozhodnete, jestli si tenhle kus nábytku zaslouží nějaké čestné místo.

malovaná truhla

Malovaná truhla posloužila jako konferenční stolek u rohového posezení. Aby byl dojem úplný, na truhle leží dečka. Foto: Marie Rubešová

Truhla je předchůdcem skříně, takže se do ní ukládalo především osobní prádlo. Malovaná truhla nesměla chybět ve výbavě žádného děvčete a pak zaujímala místo ve světnici. Truhlice na mouku a na obilí byly schovány ve studené komoře; ty už nemusely být zdobené.

Vnitřní prostor truhel je uspořádán dvěma způsoby: 1. celý nedělený, 2. u horního okraje je ještě přihrádka na drobnosti. Tady se ukládaly modlitební knížky a šňůry granátů, peníze nebo ostatní cennosti. Truhla s neděleným obsahem se dala používat na cokoliv, i na potraviny.

Text: Martina Lžičařová
Foto: Richard Guryča, Jaroslav Hejzlar, Vladimír Hájek, Martina Lžičařová, Marie Rubešová, Martin Mašín, Petr Živný, archiv firem a Shutterstock

Kde uplatnit truhlu