Vytvořte si originální jídelnu

Rubrika: Interiér

Jídelna je srdcem domova, kde se potkává celá rodina a přátelé. Jídelní kout je často součástí kuchyně, někdy obýváku, někteří šťastlivci mají dost prostoru pro samostatnou jídelnu.

 

Moderní plastový stůl a starodávné dřevěné židle (Westwing Home & Living)

 

Chcete si na chatě a chalupě vytvořit příjemnou, útulnou a funkční místnost, máte tu část vybavení, které je potřeba doplnit tak, abyste nemuseli kupovat vše nové? Nezoufejte. I se starým a dokoupeným nábytkem vytvoříte krásnou a nadčasovou jídelnu. Stačí, když si na pomoc vezmete brusný papír, horkovzdušnou pistoli, barvy a laky na dřevo, vhodnou látku a šicí stroj.

 

Barevná jídelní židle CD-56 dodá šmrnc každé jídelně (Bonami)

Barvy a textil
Židle různého původu a tvaru můžete sestavit ke stolu, tak, aby se vám u něj dobře sedělo a jedlo. Aby výsledek působil elegantně a čistě, zvolte jednotící prvek – může to být třeba barva dřeva, textilie na čalounění. Na židle, které se od zařízení příliš liší, můžete koupit nebo vlastnoručně ušít potahy, jimiž je sjednotíte se stylem stolu nebo celé místnosti. Pomůže i nátěr nebo průhledná či barevná lazura.

 

Tvary a velikost
K hranatému stolu přidejte židle ze stejného materiálu, ale různých tvarů. Do čela postavte třeba čalouněné modely nebo křesílka. Díky jednotné barvě a druhu dřeva bude taková kombinace elegantní a zároveň i originální.
Ke kulatému stolu v barvě přírodního dřeva, zvolte klasické čalouněné židle. Taková stylizace bude ještě zajímavější, pokud polovinu židlí obléknete do potahu se stejným vzorem jako má čalounění. Inspirujte se francouzským stylem. Okolo malého kulatého stolku postavte lehké ratanové židle. Nemají stůl a židle jednotný design? Ukryjte židle pod potah a získáte luxusní sestavu.
Obyčejný nábytek osvěžte designovým kouskem. Solitérní židle či křesílko zapadnou do vašeho interiéru. Hodí se k jídelnímu stolu, který můžete doplnit všemi židlemi ve stejném designu, anebo židle různě zkombinovat. Takovou židli využijete i u pracovnímu stolu i v předsíni k přezouvání.

 

 

TEXT: HELENA ŠTĚTINOVÁ
FOTO: IKEA, WESTWING HOME & LIVING, BONAMI

Vytvořte si originální jídelnu