Kouzlo kovářského řemesla

Rubrika: Inspirace

Kovářské výrobky jsou chalupáři velmi žádané. Sortiment toho, co si můžete u kováře objednat, je opravdu široký.

Srdcem každé kovárny je výheň

Kováři, kamarádští s ohněm a tvarující žhavé železo, byli vždy tak trochu tajemnými mistry. Život na vesnici byl dříve bez kováře zcela nemyslitelný a někteří z nich zastávali i funkci místního felčara. Zemědělské nástroje, spojovací materiál a spousta dalších užitkových předmětů se dnes už ručně nevyrábí. V současnosti je kovářství spíš uměleckým řemeslem. Zároveň však nastává období určitého návratu k oceňování ruční řemeslné práce. Svědčí o tom obliba těchto výrobků, stejně jako stoupající zájem o restaurování starších užitkových i ozdobných kovaných předmětů.

Kovářské prvky na chalupě

Krbové nářadí

Co všechno si můžete od kováře na chatu či chalupu objednat? Většina kovářských dílen nabízí širokou škálu služeb. Výrobu nejrůznějších užitkových i ozdobných předmětů do interiéru i na zahradu a také prvky pro zajištění objektu (např. mříže). U kováře si můžete objednat i opravu rozbitých kovaných předmětů či restaurování uměleckých a historicky cenných děl. Zhruba lze kovářské výrobky rozdělit na doplňky interiérové a exteriérové čili architektonické. Interiérové doplňky

Vnitřní vybavení chalupy si můžete obohatit například: kovanými klikami, mísami, držáky na ubrousky, kováním na truhly, krbovými kamny nebo doplňky ke krbu (krbové nářadí, rošty, koše na dříví), kovaným nábytkem, lustry a svícny, stojany na lahve, paravány, různými dekoračními plastikami a mnohými dalšími předměty z dílny kováře.

Architektonické doplňky

Branka zhotovená uměleckým kovářem

Bezpečnost chalupy můžete v případě potřeby zvýšit kovanou mříží do oken, ručně vyrobeným kováním na dřevěné okenice, kovaným zámkem do dveří či vrat nebo si nechat na zakázku zhotovit celou kovanou branku i oplocení. Pěkně vypadá i kované zábradlí na schodišti, balkónové zábradlí a na zahradě nábytek od kováře nebo venkovní lampy, grily, mříže na studny a kované plastiky, třeba i podle vlastního návrhu.

Některé kovářské dílny při opravách a restaurování starých výrobků spolupracují s pozlacovači, aby se obnovený artikl co nejvěrněji podobal původnímu.

Kolik zaplatíte?

Kování – klika se zámkem

Cena ručních výrobků je pochopitelně vyšší než cena potřeb zhotovených sériově. Vzhledem ke skutečnosti, že všechny kovářské výrobky jsou originály, které vznikají přesně na míru potřebám jednotlivých zákazníků, nelze bohužel uvést přesný ceník pro jednotlivé produktové položky. V případě zájmu vám však kovářské dílny na základě parametrů požadovaného výrobku (složitost práce, velikost, druh výplně, materiál) vypracují cenovou nabídku. Pro zájemce ji vytvářejí většinou zdarma.

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: IVAN POLTAVEC, PAVEL VESELÝ A ZDENĚK ROLLER

Kouzlo kovářského řemesla

Kouzlo kovářského řemesla