Toalety a bidety

Rubrika: Interiér

Toaleta patří k místnostem s nejvyšším soukromím. Výbavu této místnosti tvoří záchodová mísa, a pokud to jen trochu jde, pak také umyvadlo a bidet.

V obchodech najdeme kombinované klozety s keramickou nádržkou stojící na zemi s odpadem do stěny i do podlahy, které mohou mít i rohové varianty. Nebo si vybereme zavěšené mísy s konstrukcí zabudovanou do stěny. Předstěnové instalační systémy jsou dimenzovány až na čtyřistakilogramovou zátěž a montážní prvky se vyrábějí v různých stavebních výškách, takže mísu lze instalovat podle potřeb uživatele.

Úsporné splachování a rychlá údržba

Ovládací tlačítka splachovací destičky nabízejí možnost volby celé či poloviční dávky nádrže, což výrazně spoří vodu. Ponejvíce se setkáme s dělením na 3 a 6 litrů vody, modernější modely potřebují jen 4,5 litru při větším spláchnutí. Existuje také systém start/stop, kdy při prvním stlačení spláchne a druhým stiskem tlačítka přívod vody zastaví v rozmezí od jednoho do devíti litrů. Některé typy v luxusní výbavě nabízejí i LED světlo.

Toalety bez splachovacího kruhu umožňují kompletní oplach mísy, protože ta je vyrobena bez jakýchkoli záhybů, kde se usazují nečistoty a bakterie. Ke zlepšení hygieny na toaletě přispívají také rozmanité antibakteriální povrchy sanitární keramiky. Aktivní látky jsou již součástí glazury.

Takzvané kapotované toalety mají zcela skryté odpady, což vylepšuje vzhled mísy, ale také to značně usnadňuje údržbu, a to jak sanity, tak obkladů i podlahy, protože zadní stěna mísy je napevno přisazena ke zdi. Zapomenout nesmíme ani na sedátka. Ta kvalitnější jsou vybavena hydraulickým systémem, který zaručuje pomalé a plynulé dosedání na okraj klozetu.

Bidety klasické i elektronické

Změn doznaly i bidety. Již dávno z nich voda k omývání netryská zespoda, ale ze směrovatelné plastové či kovové trysky umístěné ve stěně bidetu.

Elektronické bidety nabízejí veškeré funkce spršky včetně pulzního oplachu a kmitavého pohybu trysky, v nabídce je individuální nastavení polohy trysky, tlaku a teploty vody, teplovzdušné sušení, vyhřívané sedátko, automatické čištění trysek atd. Nadstandardními funkcemi jsou automatické LED osvětlení, které oceníme zejména v noci, a superúsporný režim šetřící elektrickou energii. Lady sprška je určena pro intimní hygienu ženy. Elektronické modely mohou stát až 150 tisíc korun.

Jestli se nám do místnosti vedle sebe WC a bidet nevejdou, můžeme zvolit například některou závěsnou WC mísu 2 v 1 vybavenou kromě splachování i bidetovou tryskou. Tyto typy jsou zcela kompatibilní se splachovacími modely prodávanými na českém trhu. Další možností je přídavný elektronický bidet. Připevní se na klasickou WC mísu jako obyčejné sedátko, ale s připojením na přívod studené vody a elektřinu.

Opominout nesmíme dostupné mechanické přídavné bidety, které lze dodatečně instalovat pod stávající sedátko. Jsou určeny pro všechny typy WC a připojují se na teplou i studenou vodu.

Zmínit je třeba i bidetové spršky. Vyrábějí se buďto samostatné, nebo v systému s umyvadlovou baterií. Tlačítko na spršce zajistí, že voda nezačne téct ihned po stisku páky na baterii nebo po otočení kohoutkem. Proud se spustí až po zmáčknutí tlačítka na spršce. Tu tak lze použít nejen k intimní hygieně, ale i k čištění WC mísy či k napouštění vody. Spršky mají různá provedení, pořízení konkrétního typu je dobré konzultovat s prodejcem.

text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem

Toalety a bidety

Toalety a bidety