Stoly s originální podnoží

Čtyři – k takovému číslu došli kdysi truhláři jako k ideálnímu počtu noh, které budou stabilní oporou pro desku stolu. Ale to nemusí platit vždy.

Dřívější stoly bývaly proti dnešním hodně robustní – často musely vydržet i nepříliš šetrné zacházení, jak můžeme vídat v historických filmech. Stoly měly velmi silnou desku, mohutné nohy bývaly zpevněny trnoží. Někdy byly dvě nohy na užší straně stolu nahrazeny širokou deskou. Obě tyto náhrady noh opět zpevňovala trnož. Podobné stoly známe i z venkovských chalup, pod označením „selský nábytek“ se vyrábějí i dnes.
Měšťanské a šlechtické interiéry byly vybaveny stoly s různě tvarovanými deskami – nejen kulatými a oválnými, ale i šestihrannými či osmihrannými. U nich většinou truhláři nepoužívali čtyři klasické nohy, ale nahradila je jedna, dvě nebo tři mohutné sloupové soustružené, vyřezávané nebo jinak zdobené nohy, jimž dodalo pevnost vzájemné spojení.

čtyři klasické nohy můžou ozvláštnit a zpevnit křížené latě (green gate)

Čtyři nohy jsou klasikou

Ať čtvercový, obdélníkový nebo kulatý stůl – nejběžnější dnes bývá se čtyřmi rovnými nohami. Proti dřívějším dobám jsou ovšem nejen nohy, ale stoly celkově mnohem subtilnější. Je to dáno jednak menšími prostory, jednak potřebujeme nábytek občas přemístit – a zkuste stěhovat takový renezanční stůl! Také moderní materiály, jako jsou ocelový nebo hliníkový kov, umožňují vyrobit pro stůl tenké, přesto pevné nohy.
Ale pokud chcete něco trochu jiného než tuto klasiku, možnosti tu jsou. Můžete například zvolit stůl s více nohami, s nohami neobvykle tvarovanými, nebo mít stolní desku na jedné mohutné, originálně pojaté „noze“.

Stolek má zajímavě pojatou,
možná dodatečně doplněnou, trnož

Víc noh víc udrží

Stůl jako stonožka – proč ne! Podnož s mnoha rovnými nebo křivolakými a různě kříženými nebo propletenými nohami zajistí stolní desce nejen stabilitu, ale bude i nevšední ozdobou interiéru.
Že nábytek nemusí být jen ze dřeva, dávno víme. Nejčastěji ho nahrazuje právě kov. Jako nohy ke dřevěné, kovové nebo mozaikové stolní desce se s oblibou využívá, zvláště na chalupách, litinová konstrukce od starého šlapacího šicího stroje. Její dekorativní vzhled dodává nábytku romantickou podobu. Vedle těžké litiny se u stolů a stolků uplatní pěkně tvarované kované nohy i subtilní kovové nohy ve tvaru „U“. Silný drát lze použít na neobvykle ztvárněné podnože hlavně menších stolků.

Kulatému stolku sluší romanticky pojatá kovaná podnož (anglická sezóna)

Jedna, zato pořádná

Opakem může být stůl pouze s jedinou nohou. Ta ovšem musí být pevná a stabilní. A měla by upoutat pozornost buď neobvyklým tvarem, materiálem či svým zpracováním.
Samozřejmě se nabízí silná, ozdobně soustružená noha zasazená do pevného podstavce. Chatu, srub nebo i moderně pojatý interiér můžeme ozvláštnit stolem s nohou z jen hrubě opracovaného silného kmene stromu (spíše špalku). Robustní noha vznikne i těsným spojením tří, čtyř nebo pěti kmínků stromu nebo trámků.
Kovář nám může místo nohy stolu vykovat z prutů sloup nebo „koš“, který pro větší stabilitu naplníme velkými říčními valouny. Využít se ale dá i pevný a široký papírový tubus (tubusy), natřený, pomalovaný či polepený mozaikou a uvnitř zatížený. V těchto případech ale není praktické stůl často stěhovat.

TEXT: IVA TVRZOVÁ

FOTO: Vladimír Hájek, Pavel Veselý a archiv firem

Stoly s originální podnoží

Uložit

Stoly s originální podnoží