Doplňky k dřevěným podlahám

Rubrika: Interiér, Podlaha

Podlahu vnímáme jako celek složený z jednotlivých prken nebo lamel. Aby byla nejen krásná, ale i funkční, potřebuje řadu doplňujících prvků.

Pro některé máme pouze praktické využití, jiné zase slouží k doladění vzhledu, patří tudíž k dekorativním prvkům, a samozřejmě jsou mezi i takové doplňky, v nichž se užitné vlastnosti snoubí s těmi zkrášlujícími. I když by se mohly zdát zbytečné, jen na do posledního detailu odvedenou práci je radost pohledět.

Ukončovací lištu volíme ve stejném
dekoru jako podlahu (Kährs/KPP)

Proti vlhku a hluku

Nejdůležitější doplňky dřevěné podlahy nejsou okem viditelné, ale jen těžko se bez nich v chalupách či chatách obejdeme. Záleží samozřejmě na složení podkladu včetně izolace proti zemní vlhkosti. Přídavná tepelná izolace pro studené podlahy chrání interiér před stoupajícím chladem i vlhkostí, zabraňuje vzniku tepelných mostů, a tím snižuje energetické nároky na vytápění. Prostor mezi stěnou a okraji podlahové krytiny se osazuje buď distančními klíny, nebo zde můžeme použít distanční a těsnicí pásku, která zabraňuje škodám způsobeným stoupajícím vlhkem.
Kročejová izolace brání nepříjemnému efektu rozléhání kroků po tvrdé podlahové krytině, které se mohou nést nejen po místnosti, ale přenášet stropní konstrukcí i do místností pod ní, nebo dokonce do místností okolních.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Podlaha:

Letošní trendy v dřevěných podlahách

Výběr, pokládka a údržba dřevěné podlahy

Nátěry podlah

________________________________________________________________________

Podlahové lišty

Podlahové nebo také ukončovací, soklové či dekorativní lišty slouží pro čisté zakončení přechodu mezi podlahou a stěnou. Lišty schovají případné nedokonalosti okrajů krytiny a zabraňují zapadnutí drobných předmětů. U chat a chalup mají i funkci ochrany před vniknutím hlodavců, kteří se mohou dostat mezi jednotlivé vrstvy podlahy.
Jiné typy ukončovacích lišt pak ve své zadní části ukrývají drážky, jimiž se podél zdí rozvádějí kabely.
Přechodové lišty neboli profily mezi dvěma druhy podlahové krytiny mají nejen estetickou funkci, ale především sjednocují jejich výškové úrovně nebo zakrývají mezery mezi nimi, a tím zabraňují možnému úrazu při zakopnutí o přečnívající prkno nebo lamelu.
Primární úlohou prahů je zamezení proudění vzduchu pode dveřmi, které vede ke vzniku nepříjemného průvanu. Práh rovněž brání vstupu nevítaných myších nájezdníků, ale i k pohledovému začištění okraje podlahové krytiny.

Pověstná třešnička

Při pokládce je často nutné udělat do podlahy výřezy pro vodovodní a topné potrubí. K jejich zamaskování se používají dřevěné rozety, které se skládají ze dvou částí, jež se spojují dřevěnými kolíčky.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem

Doplňky k dřevěným podlahám

Doplňky k dřevěným podlahám