Podlahy se vzhledem dřeva

Kvalitní podlaha je základ každého interiéru, kritéria jejího výběru má ale každý trochu odlišná. Zatímco někdo vychází z objektivních požadavků na odolnost povrchu, jiný dává přednost svým pocitům.

Podlaha je jednou z největších ploch v interiéru a s ohledem na tuto skutečnost bychom krytinu měli vybírat. Její vzhled je pro celkovou atmosféru v domě naprosto klíčový, zároveň však musí vyhovět různým nárokům na údržbu i finanční náročnost při pořízení. Krytiny se vzhledem dřeva se řadí k těm suverénně nejoblíbenějším. Vybírat však můžeme z různých materiálů.

podlaha v teplých tónech

Teplé tóny si skvěle rozumí se zařízením v přírodním stylu (Foto: Objectflor)

Podlaha z dřevěného masivu

Podlahy z prken či masivní parkety patří z hlediska kvality k opravdové špičce. Mají jedinečný vzhled, jaký jiná než masivní podlaha nabídnout nemůže. V interiéru vykouzlí poctivý základ, který pozvedne jakoukoliv místnost. V případě mechanického poškození ji lze mnohokrát přebrousit, takže může sloužit několik generací.

Navzdory této výjimečnosti má ale i své nedostatky. Dřevo v této podobě může pracovat v závislosti na proměnách teplot a vlhkosti v interiéru a mezi jednotlivými prkny či parketami tak mohou vznikat nežádoucí rozestupy. Je také potřeba dřevěnou podlahu chránit před poškozením vodou, jehož následky jsou zpravidla nevratné. Navíc ji většinou nelze použít v kombinaci se stále oblíbenějším podlahovým vytápěním.

Podlaha z masivního dřeva

Masivnímu dřevu se na dotek žádná z napodobenin nevyrovná (Foto: Feelwood)

dřevěná podlaha

Široká škála povrchových úprav propůjčí jedné dřevině mnoho tváří. Foto: Shutterstock

Vrstvené dřevěné podlahy

Modernější podobou dřevěných podlah jsou lamely, jejichž konstrukce je složena z několika tenkých vrstev. Díky nim jsou lamely tvarově stálé, spáry zůstávají neměnné a lze je použít i v domech s podlahovým vytápěním. Podlaha si zároveň zachovává jedinečný a luxusní vzhled, jako je tomu v případě masivních parket nebo prken.

Lamely mají po obvodu pero a drážku a lze je pokládat buď plovoucím způsobem, nebo zafixovat lepením k podkladu. Většinou se tyto podlahy pokládají rovnoběžně, některé druhy jsou však vhodné i pro pokládku ve vzoru rybí kosti.

Nepřeberné množství povrchových úprav vyhoví vkusu milovníka minimalismu i rustikálního stylu. Při výběru se však kromě povrchu určitě vyplatí blíže zaměřit na konstrukci podlahy i sílu nášlapné vrstvy, která se u jednotlivých výrobků může značně lišit a je klíčová pro životnost podlahy.

podlaha v šedém odstínu

Šedý odstín a výrazná kresba dřeva spolu tvoří neutrální základ pro minimalistický interiér (Foto: Adorevinyl)

Laminátové podlahy

Další z oblíbených variant podlahové krytiny jsou laminátové dílce, které kombinují přijatelnou pořizovací cenu, atraktivní vzhled a dobrou odolnost. Vyrábí se tak, že na nosnou desku HDF nebo MDF je nanesena laminátová vrstva, která definuje vzhled i odolnost podlahy. Kvalitní podlahy bývají zpravidla vyšší (7–8 mm), jako nosná vrstva je použitá HDF deska a spoje do sebe perfektně zapadají. Tento materiál se však rozhodně nehodí do prostor se zvýšenou vlhkostí.

laminátová podlaha v imitaci dřeva

Kvalitní laminátové podlahy jsou na pohled od dřevěných skoro k nerozeznání (Foto: Quick-Step)

Dřevěný dekor v nabídce laminátových podlah zcela převažuje, ovšem mezi sebou se velmi liší provedením. Zatímco některé působí velmi uměle, jiné lze díky strukturovanému povrchu od podlahy ze dřeva rozeznat až po důkladném zkoumání.

Praktický vinyl

Vinylové podlahy jsou častou volbou v případech, kdy je nutné přistoupit k použití materiálu, který dodá interiéru teplý dojem a zároveň je méně náchylný na mechanické poškození. Vinyl je velmi odolný materiál s dlouhou životností, který bez obtíží obstojí i v kontaktu s vodou. Oproti výše zmíněným krytinám jej tedy lze použít například v koupelně. Přitom je příjemný na omak a v interiéru působí teplým dojmem.

Vinylové krytiny vynikají snadnou údržbou (Foto: Gerflor)

Podlahy se vyrábějí v dílcích, které mohou mít různé rozměry a tloušťku, široká je i nabídka dekorů, i zde však převažují povrchy imitující dřevo. Pokládka může probíhat dvěma způsoby – dílce se buď fixují lepidlem na podklad, nebo se kladou plovoucím způsobem na speciální podložku pomocí zámků po okrajích lamel. Oba systémy mají svá pro i proti, u obou je však nutné před pokládkou zajistit perfektně rovný povrch.

světlá podlahová krytina

Světlý odstín podlahové krytiny podporuje dojem vzdušnosti (Foto: Quick-Step)

Staré dobré lino

PVC podlahy jsou k dostání v rolích různé šíře. Jsou voděodolné, mají vynikající tepelně i zvukově izolační vlastnosti a kromě snadné údržby je jejich další předností také příznivá cena. Kvalita je dána sílou nášlapné vrstvy a její odolností. Tu zjistíme podle kategorie zátěžové třídy. Čím je vyšší, tím je odolnější. Pokud chcete dokonalou iluzi dřeva, PVC podlahy patří v tomto směru k těm méně dokonalým.

Dřevo a dekory

Dobrá rada

Chcete-li v interiéru docílit vzdušného dojmu, zvolte podlahu ve světlém odstínu. Podlaha s výraznou kresbou působí teple a interiér celkově zútulní. Tmavě hnědá pak dodá místnosti eleganci.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a se svolením firem Quick-Step, SIKO, Podlahy Tichý, Ispas, Parador, Gerflor, Adorevinyl, Feelwood, Objectflor

Podlahy se vzhledem dřeva