Sváteční stůl

Vánoční svátky jsou báječnou příležitostí pro slavnostní i veselé prostření stolu, u kterého přivítáme spoustu hostů i na chalupě.

Při pořizování kuchyňské výbavy se vyplatí koupit jednobarevný základní set a doplňovat jej příležitostnými dekoracemi nebo barevným porcelánem. Oblíbené je porcelánové nádobí, ubrusy a prostírání zdobené vánočními motivy v tradičních barvách a veselých vzorech. Proměníme s nimi stůl ve sváteční tabuli. Uplatníme tu zdobení zlatem, stříbrem, červenou, ale i módní šedou barvou.

Stolní textil a dekorace

Na chalupě jistě najdeme spoustu ubrusů zdobených výšivkou, háčkovanou či paličkovanou krajkou, na kterých se budou vánoční dekorace a slavnostní sklo a porcelán dobře vyjímat. Nemusíme ale prostírat na velký ubrus. Postačí středový napron, běhoun a ubrousky. Pokud máme fortelný dřevěný stůl, můžeme nechat vyniknout samotnou krásu dřeva a k talířům položit jen textilní ubrousky.

Na stole by neměla chybět váza s květinami nebo s ozdobeným chvojím, v oblibě jsou adventní věnce a zajímavé dekorace. Kombinovat se dají staré věci, které máme po babičce, a moderní porcelán a sklo. Důležité je dodržet jednotný styl, ale základem úspěchu je náš pocit. Zvolená výzdoba slavnostního stolu se nám musí líbit, pak se budeme cítit pohodlně a uvolněně a budeme si moci chvilky u jídla s rodinou a přáteli skutečně vychutnat a užít.

V posledních letech se trendy vrací k tradičním dekoracím, kterým vévodí starodávní houpací koně a hudební nástroje, medvídci, dekorace z rolniček a proutí.

Svícny a svíčky

Na slavnostním stole samozřejmě nemohou chybět svíčky. S ohledem na bezpečnost je výhodnější umístit je do nádob, které chrání svíčku před zhašením, stolovníky před plamenem a ubrus a stůl před poskvrněním od kapek vosku. V módě jsou i bezpečné svíčky z vosku, v nichž je umístěno LED osvětlení imitující mihotání plamene.

text: Helena Štětinová

foto: archiv firem

Sváteční stůl