Chalupářská kuchyně

Zařízení kuchyně na chalupě je přece jenom jiné než moderní kuchyně v městském bytě. Co všechno tvoří její nezaměnitelnou „chalupářskou“ atmosféru?

Podstatnou částí zařízení kuchyně je samozřejmě nábytek. Nemusí mít podobu jako za našich babiček a prababiček, kdy ho tvořily samostatné kusy jako kredenc, spížní skříň, mycí stůl, lavice, štokrdle. Stál tu ještě pracovní stůl nebo jako pracovní místo sloužil stůl kuchyňský.

Kuchyňská linka s atmosférou

Nábytek srovnaný do linky, beze spár mezi jednotlivými skříňkami a s pracovní deskou v celku, s integrovanou varnou deskou a dřezem – toto uspořádání je pro přípravu jídla praktičtější. Vzdát se nemusíme ani myčky a dalších moderních elektrospotřebičů, na které jsme zvyklí z domova a které nám usnadňují vaření. To vše můžeme využít i v chalupářské kuchyni, jen by linka měla dostat trochu jiný kabát než v moderním bytě.
Hodí se pro ni dvířka a čela zásuvek především z masivního dřeva. Mohou být skládaná z užších latí (tento vzhled vytvoří i frézované drážky) nebo s plastickými rámečky, výplně rámové konstrukce mohou být zdobené. Důležitou roli hraje úprava dřeva – rustikálně vypadá drásaný povrch, vzhled starého nábytku se docílí patinou, tak zvaným zestařením. Toho se dosáhne například nanášením dvou i více barevných odstínů přes sebe a částečným odstraněním vrchní vrstvy, především na hranách a vystupujících částech.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Chalupářská kuchyně:

Textil v kuchyni

Dokonalá venkovská kuchyně

Kuchyňské pracovní desky

Nástěnné poličky chalupám sluší

________________________________________________________________________

Barvy jsou důležité

Dříve oblíbené tmavé odstíny nábytku se objevují méně často, vystřídaly je světlé a výraznější barvy – bělené dřevo, bílé, smetanové, světle šedé a modré nátěry nebo lazury, případně i červené a zelené. Barevné povrchy je hezké kombinovat s přírodním dřevem (pracovní deska, poličky, některé skříňky). Vzhledu skříněk by měly odpovídat i úchytky dvířek a zásuvek – z patinovaného kovu, bílé nebo barevné porcelánové či keramické.

Proměny horních skříněk

Kuchyňská linka může někdy působit ve světnici příliš kompaktně. Odlehčit ji lze několika způsoby. Například pro horní skříňky zvolíme jinou barevnost než pro spodní. Horní skříňky také nemusí být po celé délce linky. Zatímco tvar skříněk pod pracovní deskou je víceméně daný, s těmi horními si lze pohrát. Jejich tvar může upomínat na vrchní část kredence, mohou být zdobnější, některé zůstanou otevřené, bez dvířek. Anebo je nahradíme pouze policemi.

Dopřejte si solitér

Abychom se přiblížili podobě starých kuchyní, můžeme některé skříňky od linky oddělit a umístit je samostatně. Nebo kuchyni doplnit jedním či několika vhodnými solitéry – kredencí na ukládání parádního nádobí, spížní skříní, menším pracovním stolem, lavicí s vyřezávaným opěradlem, závěsnou policí a podobně. Stylové poličky se vejdou na stěnu i v nevelké kuchyni a přitom dokážou vykouzlit atmosféru venkovské kuchyně docela snadno.

Důležitá role doplňků

A nezapomeňte, že atmosféru kuchyně dotvářejí doplňky – záclonky a ubrus, keramické nádobí, proutěné a drátěné košíky, stahovací lampa nad stolem, porcelánové vypínače a podobně. Výrazným prvkem kuchyně na chalupě jsou samozřejmě sporák nebo kachlová kamna.

www.anglickasezona.cz, www.bellarose.cz, www.hajax.net, www.ikea.cz, www.mirland.cz, www.oresi.cz, www.pippich-krulisova.cz, www.pkinterier.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: VLADIMÍR HÁJEK, JAROSLAV HEJZLAR, JAN PIPPICH A ARCHIV FIREM

Chalupářská kuchyně

Uložit

Chalupářská kuchyně