Dokonalá venkovská kuchyně

Dispozice kuchyně je pro její pohodlné používání klíčová (Foto: Truhlářství Srnský)

Kdo by si nepřál kuchyni, kde vládne přívětivá atmosféra, útulno a pohoda starých časů. Pomocí vhodně zvolených materiálů, tvarů a doplňků takového vzhledu snadno dosáhneme.

O tom, jak by správná chalupářská kuchyně měla vypadat, má každý trochu jinou představu. Kromě podoby světniček ve starých českých chalupách její předobraz výrazně ovlivňuje třeba styl francouzské Provence nebo obrázky z anglického či skandinávského venkova. Tyto vlivy se pak setkávají v podobě moderních kuchyňských sestav s veškerým komfortem, jenž vybavení nabízí, a přitom působí starosvětským šarmem.

Kombinace skříněk v bílé a světle zelené barvě působí uvolněně (Foto: Anglická sezóna)

Poctivé materiály

Venkovským kuchyním nejvíce sluší přirozenost, a to obzvlášť při volbě materiálů. V tradičních interiérech zpravidla hraje prim dřevo. Má krásnou přírodní kresbu, evokuje teplo domova a stárnutím získává jedinečnou patinu. A nemusíme se přitom omezovat pouze dřevěný nábytek. Dřevo skvěle vynikne třeba na podlaze. Kdyby se však přece jen zdálo, že už by ho v interiéru bylo přespříliš, nátěr v tlumených pastelových barvách k němu bude ladit přinejmenším stejně. Patina, ať už záměrně vytvořená, nebo získaná léty používání, uvolněný dojem ještě více umocní.

Dalšími materiály, které si s chalupami velmi dobře rozumí, jsou různé druhy kamene či režné zdivo. U kamene je nejlepší volit druh z lokálních zdrojů. Jednak bývá snáze dostupný a jednak působí přirozeněji než exotické druhy. Jeho zakomponování už ale bývá mnohdy složitější.

Obyčejný nerezový dřez můžeme nahradit stylovější keramickou variantou (Foto: IKEA)

Dispozice má svá pravidla

Pokud chceme kuchyni přiblížit její podobě z dob našich babiček, můžeme se inspirovat rozmístěním nábytku v dobových interiérech. Asi hlavním rozdílem je, že kuchyňský nábytek stával samostatně v místě, kam se právě vešel. Zpravidla se objevovala kredenc, potravinová skříňka, sporák v různých podobách, mycí stůl a jídelní stůl pak většinou sloužil zároveň jako pracovní plocha. Takové vaření si už dnes většinou neumíme představit, i když stále existuje mnoho chalupářů, kteří právě na tento styl nedají dopustit.
I v případě, že chceme plně vybavenou současnou kuchyňskou sestavu, se však při prvotním rozvržení prostoru původní podobou můžeme inspirovat. Do nové kuchyně ji pak promítneme třeba tak, že linku rozdělíme do několika méně robustních celků nebo členění aspoň naznačíme v truhlářském zpracování skříněk.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Chalupářská kuchyně:

Chalupářská kuchyně

Textil v kuchyni

Kuchyňské pracovní desky

Nástěnné poličky chalupám sluší

________________________________________________________________________

Za romantickým vzhledem se skrývá sestava s veškerým současným komfortem (Foto: Stolařství Kraus)

Materiály respektující tradici a současné detaily spolu vytváří harmonický celek (Foto: Truhlářství Srnský)

Správné detaily vedou k dokonalému celku

Je také zajímavé si povšimnout, v čem se starý kuchyňský nábytek lišil od toho soudobého. Například dvířka kredencí a skříněk byla vložená do korpusu, zatímco u nynějších kuchyní najdeme zpravidla dvířka naložená. Typická byla skládaná kazetová dvířka, v současnosti jsou často prolisovaná nebo vyfrézovaná v jedné ploše. Nábytek obvykle stál na jednoduchých či soustružených nožkách, nyní je většinou spodní část zakrytá soklovou lištou, takže celá kuchyňská linka působí mohutnějším dojmem.

Celkové vyznění venkovské kuchyně pak lze pozvednout jemnými detaily, jakými jsou třeba ozdobné pilastry, římsy nebo prosklená dvířka horních skříněk s ozdobným členěním. Inspirovat se můžeme ozdobnými prvky na nábytku z časového období, jemuž se chceme přiblížit. Pozor však na přílišnou zdobnost, která by mohla působit rušivě.

Kredenc dříve nesměla chybět v žádné kuchyni. I dnes má v mnoha z nich čestné místo (Foto: Dali Interier)

Široké zásuvky jsou oproti skříňkám s panty pohodlnější a přitom vypadají krásně (Foto: Anglická sezóna)

Sázka na otevřenost

Také při řešení nástěnných úložných prostor se vyplatí pohled do útulných světniček z dávných časů, kdy na zdech viselo více menších poliček na uložení nádobí, kořenek a dalších kuchyňských nezbytností. Souvislá řada horních skříněk nad kuchyňskou linkou v malé světničce s nízkým stropem v některých případech může výsledný dojem ze stylové kuchyně zbytečně pokazit. Prosklené vitríny s členěnými dvířky a menší hloubkou pak představují praktický kompromis.

Nezanedbatelnou úlohu na celkovém výsledku mají i zvolené doplňky. A nemusí se přitom jednat o vystavené dekorace, na něž by sedal prach. Náladu hezky doladí také zvolené osvětlení, nádobí a náčiní, dózy na potraviny, koření nebo textilní doplňky, které používáme každý den.

Kuchyně z masivního dřeva s rustikálními detaily kontrastuje s prvky moderní stavby (Foto: Truhlářství Srnský)

Kuchyně Big Picture značky oresi skýtá dostatek úložného prostoru, pracovních i odkládacích ploch (Foto: FTV Prima)

Dobrá rada

Ani při plánování chalupářské kuchyně nesmíme zapomenout na osvědčená pravidla rozvržení prostoru, pracovních ploch i ukládání potravin a nádobí. Každá činnost, kterou je třeba provádět v kuchyni, vyžaduje své místo. Správné řešení a uspořádání nábytku je pak důležité pro úsporu času i snížení námahy při samotné přípravě jídla.

Text: Veronika Cerhová
Foto: se svolením firem FTV Prima, Anglická sezóna, Truhlářství Srnský, Dali Interier, IKEA

Dokonalá venkovská kuchyně