Malířské maskovací pásky

Jaro je v plném proudu, možná nadešel čas pustit se do výmalby chaty nebo chalupy. Práci vám usnadní krycí fólie a malířské maskovací pásky.

Papírová středně lepivá maskovací páska se vyrábí v několika šířkách od 19 do 75 mm (Europack)

Všichni máme v živé paměti doby, kdy malování chalupy bylo malou apokalypsou, při níž nábytek mizel pod prostěradly a dekami, přes které jsme ještě rozložili noviny. Štětky pouštěly chlupy a barvy, míchané v kbelíku, tvořily fleky. Tomu je konec. Na trhu se objevily šikovné pomůcky, s nimiž je práce zábavnější a následující úklid snazší. Patří sem i široký výběr maskovacích malířských pásek a krycích fólií, určených jak pro profesionály, tak i pro domácí užití.

Eco Premium maskovací papírová páska pro tvorbu ostrých a rovných hran, pro vnitřní i venkovní použití (tesa-tape)

Pásky přichytí krycí fólie k nábytku, k podlaze i k předmětům, které chceme zakrýt, abychom je ubránili před cákanci barvy, či samostatně zakryjí místa, která nemají být zasažena barvou. A co je důležité, s jejich pomocí vytvoříme dokonalé hrany při výmalbě přechodů a zhotovíme dekorace na stěnách. Ochráníme také hrany rámů oken a dveří, které se tak špatně umývají, když je zašpiníme barvou. Platí to i opačně. V případě, kdy natíráme okna nebo dveře a hrozí, že bychom mohli barvou potřísnit výmalbu stěn, použijeme maskovací pásku.

Vybírejme účelně

Blue Dolphin páska na malbu i fasádu – modrá kontrastní barva usnadní orientaci (Europack)

Malířských pásek je v současnosti na trhu nepřeberné množství, počínaje základními univerzálními zakrývacími páskami přes krepované pásky pro vytváření křivek a nepravidelných tvarů až po maskovací pásky 2 v 1, které jsou kombinací pásky a zakrývací fólie. Na trhu objevíme i velmi tenké pásky, s nimiž vytvoříme rovné a přesné okraje i na tapetách, aniž bychom je přelepením poškodili. Výběr maskovací pásky záleží na materiálu, na který chceme pásku nalepit, zda pásku používáme ve vnitřním nebo venkovním prostředí a na době odolnosti proti slunečnímu záření, respektive jak dlouho chceme, aby byla páska přilepena a následně bezpečně odstraněna bez porušení povrchu.

Precision Sensitive, papírová páska na citlivé povrchy, například tapety (tesa tape)

Při malování vertikálních i horizontálních pruhů nám pásky pomohou k dokonalému a čistému výsledku, také přesně zakryjí hrany i plochy a při správném použití zabrání nechtěnému průsaku barvy. Kvalitní malířské zakrývací pásky jsou určeny pro všechny povrchy barev a laků. Krepové pásky zase pomohou při kreativním zdobení stěn, protože s nimi jednoduše a přesně vytvoříme obliny a kruhy. Protože jde o velmi pružné materiály, je zapotřebí k ploše, kterou chceme zdobit, pásku velmi silně přimáčknout, aby dokonale přilnula a barva pod ni neprosákla.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Malby a nátěry:

Bydlení a psychologie barev

Natíráme okna a dveře

Tapeta dá stěně jinou tvář

Nátěr plechové střechy

Nátěry na dřevo

________________________________________________________________________

Speciální pásky

Sklolaminátová páska k utěsnění spár v suchých zdech a k opravám poškozených zdí a stropů, ideální pro práci se sádrokartonem (tesa-tape)

Při malování využijeme také speciální pásky, například pásky na trhliny. Poškozené místo na stěně pouze přelepíme a následně přemalujeme barvou. Již není potřeba trhliny vyplňovat a po zaschnutí brousit a přemalovat. Stejně si pásky poradí i se spárami. Tyto výrobky se obvykle skládají z lehkého a jemného vlísového nosiče spojeného se syntetickým kaučukovým lepidlem. Mají velmi dobrou přilnavost a práce s nimi je rychlá a snadná. Nepotřebujeme tmel. A pod malbou jsou téměř neviditelné.

Nebo jde o speciální samolepicí pásky ze sklolaminátu, které slouží k utěsnění spár v suchých zdech nebo k opravám poškozených zdí a stropů. Skvěle se hodí také pro práci se sádrokartonem. Tmel se nanáší přímo do síťové konstrukce pásky a nechá se zaschnout.

www.tesa-tape.cz, www.europack.cz, www.denbraven.cz

text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem

Malířské maskovací pásky

Malířské maskovací pásky