Malý dvorek snadno zabydlíte

dvorek

Dostatek zeleně v podobě malé zahrádky vytváří dojem prostoru i na uzavřeném dvorku. Foto: Vladimír Hájek

Někdy je lepší než velký, protože se dá s trochou plánování a práce proměnit v organickou součást obytného prostoru domu či chalupy snadněji, než když je volného prostoru až moc.

Má-li chalupa uzavřený dvůr, což je pro mnoho samostatně i v řadové zástavbě stojících českých venkovských stavení typické, lze s ním leccos podniknout. Zatímco v minulosti obvykle sloužil jako čistě praktická součást exteriéru zemědělských usedlostí či zázemí a odkladiště pro provoz domu, nabízí se při užívání nemovitosti k rekreaci jeho proměna především v odpočinkovou zónu. Nevylučuje to ani částečné využití dvorku třeba k pěstování zeleniny či bylinek do kuchyně, nebo dokonce k umístění bazénu. Vše záleží na velikosti dvora, ale také na zhodnocení vlivu povětrnostních podmínek, ať už je to množství dopadajícího slunečního světla, nebo míra ochrany takového prostoru před větrem. A to vše se dá alespoň do jisté míry ovlivnit, ať už výsadbou, nebo naopak redukcí zeleně, stavbou zídky, plotu, zastřešení nebo terasy.

dvorek

Ne vždy to dispozice dvorku umožní, ale pokud ho lze udělat jako „obytný“ přechod z domu do zahrady nebo do něj lze zakomponovat květinové záhony, může být výsledný efekt působivý. Foto: Shutterstock

Proti dešti

Malý dvorek lze proměnit v bohatě zarostlou zahrádku, ale i ve vydlážděný a krytý prostor, který vytvoří alternativu k obytnému interiéru. Ideální je oddělit případnou odpočinkovou a pracovní zónu dvorku a docílit toho, abyste se po něm mohli za každého počasí pohybovat po zpevněném terénu, tedy vydláždit ho, případně použít kombinaci dlažby, terasových prken nebo štěrku.

terasa

Dlažba či zpevněná plocha s dobře odvedenou srážkovou vodou jsou na dvorku základem pohodlí a lze je udělat skoro vždy. Foto: Shutterstock

Zpevnění terénu je při rekonstrukci nebo proměně dvorku obvykle jednou z nejnáročnějších stavebních prací, která vás tam může čekat. Dobrá je možnost využití původní dlažby, což mohou být žulové kostky nebo i placáky. Pokud naopak „zdědíte“ dvůr vybetonovaný, lze beton využít jako podklad pod dlažbu nebo ho třeba pokrýt terasovými prkny. Je ale důležité zhodnotit jeho kvalitu a případně ho opravit, zajistit bezproblémové odtékání srážkové vody nebo se ho i za cenu poměrně pracného odstraňování raději zbavit.

Dobré je využít původní dlažbu, starý narušený beton však raději vybourejte

Dešťovou vodu je důležité odvádět proto, abyste nečvachtali v blátě nebo aby se nedržela a nezamrzala v dlažbě. Lze vybudovat klasickou drenáž se vsakováním, ale i odtokový kanálek ve spádu napojený na kanalizaci, do níž se odvádí voda z okapů.

Poměrně drahou, ale efektní a na léta vyřešenou metodou zpevnění plochy dvora je použití terasových prken z odolných dřevin. Měla by být ve spádu, aby mohly dobře plnit svůj účel drážky pro odvádění vody. Lze je pěkně kombinovat třeba s kamennou dlažbou v místě, kde chcete umístit ohniště.

chalupa

U samostatně stojící chalupy lze dvorek naznačit použitím dlažby nebo jinak zpevněné plochy pozemku. Foto: Richard Guryča

Střídmé zastřešení

Dostat prostor dvorku pod střechu sice může vypadat lákavě, ale vždy pečlivě zvažte, zda by mu to neubralo prostor a možnosti jeho využívání, zvlášť když jde například o malý uzavřený čtverec nebo obdélník pozemku sevřený obvodovými zdmi stavení ze tří, nebo dokonce ze čtyř stran. Částečné zastřešení lze přitom řešit různě, například otevřenou verandou nebo krytou terasou navazující na obytnou část domu nebo pergolou s průsvitnou střechou, pod níž lze nějakým způsobem dojít „suchou nohou“ nebo alespoň po vydlážděném chodníku. Záleží na tom, zda jde jakékoli přístřeší organicky včlenit do architektury a stylu chalupy.

Ale zvažte, jestli je vůbec nutné, pokud se dá k vybudování krytého posezení nebo letní kuchyně využít například podvrátí nebo část nějaké původně hospodářské budovy, chléva, prádelny nebo stodoly. Tady je těžké nabídnout nějaký obecně platný recept, ale chystáte-li se proměnit dvorek u jakékoli české venkovské chalupy s obvyklými dispozicemi, prostě se tam posaďte, zamyslete se a představujte si, co by se dalo udělat třeba i s přístavky či prostory, které léta slouží i jen jako sklad nářadí nebo dřevník. Každopádně smysl dvorku či atria spočívá v možnosti vyjít z domu na světlo a na vzduch, třeba i do deště. Střecha by vás v tom zbytečně omezila.

terasa před domem

Prostor mezi domem a zahradou často nabízí zbudování terasy s posezením. Foto: Martina Lžičařová

Nábytek a posezení

Na výběr máte jednak z širokého sortimentu zahradního či venkovního nábytku, ale také můžete využít pro posezení kolem ohně různé špalky či vhodné kmeny z pokácených stromů na zahradě. Myslete na to, že dvorek je ideálním místem pro rodinné oslavy a stolování a hodit se proto mohou i jídelní stoly, židle a lavice, které umožní pohodlné sezení u letního oběda. Stále větší výběr je i v nabídce vhodného venkovního osvětlení, mezi něž patří třeba světelné řetězy s odolnými LED žárovkami pro použití v exteriéru.

Co se dá udělat

  • odvedení srážkové vody
  • kanalizace
  • dláždění
  • zastřešení

Dobré rady

  • Plochy vysypané štěrkem či kačírkem se v oblastech s předpokladem častějších sněhových srážek v zimě neudržují zrovna snadno, pokud chcete sníh na dvoře odstraňovat.
  • Částečné využití dvorku jako příruční zahrádky pro kuchyň přímo volá po pěstování tyčkových rajčat nebo bylinek v nádobách.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Malý dvorek snadno zabydlíte