Okapové systémy

Okapových systémů z různých materiálů je mnoho. Jak si poradit při nákupu? Základními požadavky na okapy jsou pevnost, bezúdržbovost a kompletnost klempířských prvků.

Satjam je okapový systém z pozinkované oceli s povrchovou vrstvou plastu

U komplexního systému, vyřešeného do naprostých maličkostí, se nám nemůže stát, že budeme nakonec překvapeni sháněním či vyráběním konkrétních chybějících detailů.

O vhodnosti materiálu rozhoduje mnoho faktorů: členitost střechy, místní klimatické podmínky, poloha objektu v lese nebo na jiném exponovaném místě. Laici by rozhodně měli konzultovat s odborníkem, z jakého materiálu bude okap pro jejich dům či chalupu nejvhodnější.

Okapy systému Prefa z barevného hliníku s použitím zesílených horských háků, které vydrží i zavalení ledem

Do míst s vyšším výskytem sněhu se spíše hodí okapy z pozinkovaného, titanzinkového nebo měděného plechu, u kterých se spojují jednotlivé prvky pájením a nýtováním. Výhodný je také systém typu Lindab, protože využívá stavebnicové spojky, čímž řeší problém dilatace a zároveň umožňuje okap na zimu demontovat.

Je z čeho vybírat

Výhodu mají materiály nepodléhající korozi, tedy plechy s povrchovou úpravou (ocel + zinek + barevná povrchová úprava), případně plastové okapy. Co se týče životnosti, hůře na tom nejsou ani titanzinek, měď a hliníkový plech. Časem se na jejich povrchu vytvoří patina, která materiál chrání, ale nepříjemným následkem je barevná nestálost (měď zezelená, hliník ztratí lesk a titanzinek ztmavne).

Měděné okapy

Měděné okapy jsou přibližně třikrát dražší než ocelové pozinkované, cena se i s prací pohybuje kolem 500 Kč za běžný metr. Je to však konečná investice, měď totiž nerezne a nemusí se proto následně natírat ani jinak udržovat. Časem pouze změní odstín do modrozelené barvy, který je velmi příjemný pro oko.

Okapy z titanzinku

Okapy z titanzinku nejenže nerezaví, ale na rozdíl od jiných materiálů ani nezmění barvu. Přitom jsou dokonce levnější než měď. Titanzinek je snadno tvárný, dobře se profiluje a ohýbá. Vyrábí se v patinovaných úpravách od šedé po břidlicově černou.

Plastové okapy

Praktickým řešením jsou plastové či poplastované okapy. Dodávají se jako skládací systém, žlaby se spojují speciálními spojkami, které jsou opatřené gumovým těsněním. Plastové prvky jsou vhodné pro kutily, protože montáž je jednoduchá. Problém však může nastat u atypických rohů, protože na české chalupě není ani jeden roh pravý.

Pozinkovaný ocelový okap

Tento materiál je populární pro nízkou cenu, ale musí se pravidelně natírat, jinak zkoroduje. Na nový okap se ale může barva nanést, až když zoxiduje, což je nejdříve po půl roce od instalace. Lze ovšem zakoupit speciální nátěrovou bezbarvou hmotu, obsahující kyselinu fosforečnou, kterou se povrch materiálu vyleptá. K oxidaci tak dojde ihned a barvou můžeme okapy natírat už po dvou dnech. Ovšem vyčkat půl roku vyjde levněji.

Pro ochranu pozinkované oceli existuje ještě jeden prostředek: je to tradiční český Luxol. Původně má sice sloužit pro ochranu dřeva, pokud však okap natřete třemi vrstvami Luxolu, nebude se z něj barva loupat a nátěr uvnitř žlabu dokonce bude odpuzovat vodu.

Pozink s vrstvou plastu

Pozinkovaná ocel se svrchní vrstvou na bázi plastu (polyester, HB polyuretan, polyamid, Purex) je kvalitní materiál s vysokou životností. Je stálobarevný, rozměrově stabilní a v široké barevné škále. Nesmí se letovat, nýtovat ani lepit, spojuje se bajonetovými nebo zámkovými spojkami. Nýtováním se poruší povrchová plastová úprava, a když pod ni zateče voda, plech rezaví.

Hliníkové okapy

Plech ze zušlechtěného hliníku si v posledních letech získává velkou oblibu pro dobrou zpracovatelnost i pestrou barevnou škálu. Na dvousložkové lakované povrchy dávají výrobci záruky až 40 let.

Kompletní okapové systémy

Detail spojování okapového žlabu pomocí spojky

Z firem vyrábějících okapové systémy jsme vybrali několik tak, aby byly zastoupeny všechny používané materiály. Z dalších výrobců můžeme ještě jmenovat například Satjam, Cuprinox, Omak, Bramac aj. Lindab Rainline

Všechny díly okapového systému jsou vyrobeny z pozinkového plechu ze švédské oceli (o síle 0,6 mm), opatřeny základní barvou a na povrchu pak ochrannou lakovou vrstvou HB Polyester. Barvu okapů o deseti odstínech (včetně barvy mědi) snadno sladíte s barvou střechy i s fasádou. Systém se prodává s prodlouženou třicetiletou zárukou. Cenu okapu si můžete spočítat podle kalkulátoru na www.okapyprovas.cz

Měděný systém SAG

Okapové systémy SAG jsou strojně zpracovávané, mají hladké svařované spoje, ucelejemně ný systém doplňků a snadno se montují. Měděné okapy mají vynikající tvárnost, odpuzují mechy a lišejníky a jejich životnost je více než 70 let.

Systém Ruukki

Okapy Ruukki z finské žárově pozinkované oceli mají oboustrannou povrchovou úpravou na bázi polyuretanu

Okapy Ruukki jsou vyrobeny z kvalitní finské žárově pozinkované oceli opatřené oboustrannou povrchovou úpravou na bázi polyuretanu, navíc s mírně strukturovanou povrchovou úpravou Pural. Ten zaručuje materiálu extrémně vysokou životnost, stálobarevnost, vysokou pevnost v mrazu a zanedbatelnou tepelnou roztažnost.

Rheinzink – titanzinek

Systém Rheinzink nabízí různé tvary a individuální možnosti použití. Obsahuje půlkulaté a hranaté střešní žlaby, svody, četné komponenty a odpovídající příslušenství. Základem do detailu propracovaného a vzánavazujícího sortimentu je titanzinek s dlouhou životností.

Plastový systém Marley

Jednotlivé prvky systému Marley jsou do sebe jednoduše zacvaknuty, u hranatého typu okapů lepeny. Prodávají se v dostupných cenách se zárukou 10 let. Okapy jsou vyrobeny z kvalitního plastu – bezkadmiového PVC, odolného UV záření a povětrnostním vlivům. Nejsou náchylné k namrzání a neuvolňují těžké kovy, jako např. měď nebo zinek, jsou tedy vhodné i pro další využití dešťové vody. Pro drobné stavby, jako jsou zahradní domky a zimní zahrady dodává firma Glynwed malé půlkruhové okapy Continental 75 a hranaté Simplex 70.

Pozinkovaný systém K&J&G

Systém z pozinkovaného ocelového plechu se montuje rychle a jednoduše, bez použití tmelu a lepidel. Nabízí půlkruhové nebo čtvercové podokapní žlaby a kruhové roury v širokém barevném sortimentu.

Hliníkový systém Prefa

Okapy Prefa se vyrábějí z barevných hliníkových svitků s povrchovou úpravou žárovým zpracováním. Výrobek je odolný při kolísání teplot od -30 °C do +80 °C. Vrstva laku je ohybatelná a odolná proti veškerým povětrnostním vlivům.

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: ARCHIV FIREM

Okapové systémy