Jak se zbavit plísní

Co se plísní v domácnosti týká, prosinec patří mezi kritické měsíce. Za okny je mráz a vy se snažíte ušetřit za topení, přičemž větráte co nejméně a doma vzniká vlhko. Právě tím vytváříte ideální podmínky pro tvorbu plísní.

 

Prevencí je především správné větrání

 

Plísně nejsou jen nevzhledné. „Zejména u oslabeného organismu mohou navodit závažná onemocnění. Většinou se jedná o chronické postižení plic. I u zdravých lidí působí toxicky – dráždí sliznice, působí jejich překrvení a náchylnost k vyšší nemocnosti,“ varuje MUDr. Eva Kovaříková.

Mezi místnosti s nejčastějším výskytem plísní patří koupelny, sklepy, obytné místnosti i kuchyně. Tam plíseň nejčastěji ulpívá na stěnách, stropech nebo mezi kachličkovými spárami.

 

Jak vyzrát na plísně

  • Základem je důkladné větrání alespoň jednou denně nebo třikrát denně po kratší dobu. Na druhou stranu se nesmíte bát v domě přitopit.
  • V místnostech ohrožených vlhkem uvolněte prostor kolem zdí, kudy bude proudit vzduch. Plísním se totiž na stěnách extrémně daří. Nábytek nestavte přímo ke stěně, nechte pěticentimetrovou mezeru. Proti plísním na stěnách pomůže i nové vymalování.      Použít k němu můžete některý z antibakteriálních nátěrů.
  • Do koupelny bez oken si pořiďte kvalitní odvětrávání.Tam se vlhkost obyčejně drží nejvíce.
  • Budete-li měnit v bytě okna, pořiďte si je s mikroventilací. Snadno nastavitelným drobným odvětráváním se vyhnete plísním i velkému úniku tepla zároveň.
  • V neposlední řadě si dejte pozor na lakomého souseda. Poslední dobou se stále častěji stává, že někdo šetří, netopí vůbec a počítá s tím, že mu byt vyhřejí okolní byty.
  • Při odstraňování plísní byste vždy měli mít roušku a postupovat velmi obezřetně. Plísně vždy odstraňujte na mokro, ideálně dezinfekčním prostředkemurčeným přímo proti plísním. Postižené místo nastříkejte, chvíli počkejte a setřete.

 

 

 

 

Čím na plísně
Vhodným prostředkem na likvidaci plísní je Savo proti plísním. Balení 500 ml pořídíte za 79,90 Kč. Dalším účinným bojovníkem je FungiSPRAY v balení 500 ml a 1 litr. FungiSPRAY bezchlorový s vůní citrusu nebo avokáda koupíte za 83 a 99 Kč, FungiSPRAY bezchlorový přípravek za 82 a 97 Kč, FungiSPRAY (chlorový přípravek s bělicím účinkem) za 59 a 71 Kč, FungiSAN (na omítky a zdivo) za 120 Kč a 232 Kč.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV FIREM

Jak se zbavit plísní