Čím vyčerpat zatopený dům

Potřebujete vyčerpat vodu ze zatopeného sklepa nebo z neudržované studny?
Je k tomu nutné vybrat správný typ čerpadla.

Po povodních je nutné dostat znečištěnou vodu co nejdříve ven a ze sklepů ji nejrychleji vyčerpáte pomocí kalového čerpadla

Při pořizování čerpadla je nutné vědět především to, jak čistou nebo naopak znečištěnou vodu budete čerpat. A také jak často, z jaké hloubky a v jakém množství. Soustřeďme se tentokrát na občasnou nutnost čerpat vodu zakalenou a znečištěnou, případně dešťovou, splaškovou nebo užitkovou. Řeč tedy nebude ani o domácích vodárnách, ani o typech ponorných či odstředivých čerpadel určených pro dopravu podzemní pitné vody ze studní nebo vrtů. Například k vyčerpání sklepa zatopeného po prudkých deštích a povodních, ale i k čerpání znečištěné vody z bazénu nebo rybníčku využijeme nejlépe kalové čerpadlo.

Kvalitní kalové čerpadlo by mělo mít ocelový nerezový plášť a nástavec na více velikostí hadic

Kalová čerpadla se prodávají v poměrně široké škále výkonových i cenových parametrů a lze je kromě jiného použít i pro přečerpávání čisté vody. Mohou však bez obav z poškození či zanesení nasávat a dopravovat i vodu zkalenou a znečištěnou mechanickými nečistotami. Některá bývají pro zpracování mechanických příměsí a nečistot vybavena například rotujícími řezacími noži. Ty dokážou rozsekat i příměsi, které by normálním čerpadlem neprošly.

Většinu čerpadel chrání před nechtěným chodem naprázdno plovák s pojistkou

Při nákupu čerpadla je třeba vybírat i podle požadované výšky výtlaku vody (tedy podle toho, z jaké hloubky či do jaké výšky chcete vodu dopravovat) a předpokládaného druhu znečištění vody (naplavená voda z povodní a přívalových dešťů, voda z jímky či septiku, vyčerpávání jezírka kvůli údržbě atd.).

Co je kalové čerpadlo

Základní vlastností kalových čerpadel je schopnost čerpat vodu s příměsí kalů, písku či kamínků. Obvykle udávaná velikost nečistot, které ještě „projdou“, je 5 milimetrů, speciální čerpadla zvládnou až 30 milimetrů. Kvalitní čerpadlo by mělo mít dostatečně robustní konstrukci, která zajistí jeho výdrž, a od věci není ani už zmíněný nožový systém.

V místech bez elektřiny dobře poslouží i přenosná motorová čerpadla

Konstrukce kalových čerpadel zpravidla nepředpokládá velkou výtlačnou výšku. Hranice těchto čerpadel se pohybuje kolem patnácti metrů, což ale bez potíží pokryje většinu případů čerpání znečištěné vody v domě či na zahradě. Dobré čerpadlo by však mělo mít vysoký výkon, což u dražších typů znamená i 300 litrů vody za minutu. Kromě odolné konstrukce přispívá ke kvalitě ponorného čerpadla i druh použitých materiálů, kromě jiného je to ocelové pouzdro.

Chod čerpadla nejčastěji řídí plovákový spínač s pojistkou, která zajistí vypnutí přístroje po vyčerpání vody a zabrání tak jeho nechtěnému chodu naprázdno.

text: RICHARD GURYČA
foto: ARCHIV FIREM

Čím vyčerpat zatopený dům

Čím vyčerpat zatopený dům