Pomůcky pro přesné měření

Objevte půvab, přesnost i pohodlí práce se staletími prověřenými pomůckami pro přesné měření i pro vytváření řezů či spojů, které dokonale sedí a spolehlivě do sebe zapadnou.

Přestože se při měření vzdáleností či značení požadovaných délek nejrůznějších materiálů často spoléháme na moderní digitální měřidla, existuje celá řada nenahraditelných pomůcek, jejichž princip a konstrukce často přetrvávají už od středověku. Jsou rychlé, přesné, použitelné v mnoha situacích a nevybijí se v nich baterie.

Příložníky a úhelníky

Nemusíte se ani zabývat truhlařinou, a i přesto velmi často narazíte na nutnost rychle naměřit potřebnou vzdálenost a vyznačit pravý úhel třeba jen na lati, kterou potřebujete doříznout do branky tak, aby žádná nerovnost nepůsobila rušivě. I ten nejobyčejnější dřevěný pravoúhlý příložník vám poslouží lépe než obvykle nepřesné značení rysky podle jiné desky či něčeho, co je do pravého úhlu jen zdánlivě.
Profesionální truhláři však mívají příložníků několik a obvykle používají ocelové či hliníkové, protože ty jsou nezničitelné a můžete se spolehnout i na to, že se z nich postupem času nesmaže značení stupňů ani jednotek vzdálenosti. Znakem vyšší kategorie úhelníku je mimo jiné možnost snadno označit a přenášet na obrobek úhly 90° a 45° a také značení v centimetrech a milimetrech i na vnitřní straně úhelníku, což je pro práci velmi praktické.
V nejvyšší kategorii těchto měřicích pomůcek najdete litinové výrobky, u nichž jejich vyšší hmotnost zajišťuje dokonalou stabilitu a snižuje na minimum i možnost nechtěného posunu a nepřesného měření. Některé z těchto výrobků mohou být vybaveny i vodováhou a rýsovací jehlou, stupnice bývá v těle pravítka vyleptaná do hloubky, což ještě zvyšuje její odolnost proti opotřebení a stěru.
Existují i pokosné úhelníky, které umožňují i snadné rýsování a přenášení čar pro značení úhlových řezů.

Truhlářský rejsek

Rejsek je nástroj pro rýhování čar na dřevo, který usnadňuje přenášení a opakované značení přesných rozměrů. Sestává z ramene s hrotem či nožem na jednom konci a z posuvného vodítka. Posuvná část bývá u některých výrobků osazena ochranným mosazným krytem. K vyznačení čar na dřevě slouží právě zmíněný ocelový hrot nebo kulatá čepel na konci ramene. Rejsek lze nastavit na požadovanou velikost pomocí pravítka, ale při požadavku na naměření několika dokonale stejných dílů se může nastavovat i podle již existující části výrobku a pak přenést rozměr na další vyráběný díl. Využijete ho zejména pro vytváření spojů, čepů a kloubů.
Rejsek se dvěma hroty dokáže dělat značky současně po obou stranách dřeva a ještě tak zvýší přesnost vyznačování čepů.
Na portálu cestadreva.cz, který nabízí špičkové ruční truhlářské nářadí včetně měřidel, je k mání například unikátně navržený rejsek se dvěma řezacími kolečky. Nezávisle na sobě na něm můžete nastavit vnější a vnitřní vzdálenost. Kruhové nože zajišťují na rozdíl od špičatého hrotu plynulou a hladkou jízdu včetně možnosti přejíždět i přes hrany dřeva. Jeden břit je broušený z vnější a druhý z vnitřní strany, šikmý řez je tak vždy na odpadní straně a práce je čistší a přesnější. Každý z břitů lze zcela zasunout do těla rejsku.

Kopírovací kružítko

Kružítko využijete všude tam, kde je potřeba přesně obkreslit různé druhy nerovností, například při tesařských pracích na kulatině pro obkreslování spojů, při montážích, při usazování desek k různým profilům.
Mezi prvotřídní nástroje z této kategorie pomocných měřidel patří kružítko Veritas s hliníkovým tělem a mosaznými seřizovacími šrouby. Je vybaveno dvěma vodováhami, které zajišťují velmi přesné obkreslení. Maximální rozevření je 305 mm. Sada obsahuje kopírovací kružítko, kopírovací trn a vyznačovací nesmazatelnou tužku.

Dobré rady

  • S příložným úhelníkem si pro jednodušší práce vystačíte i v jeho plastové či dřevěné verzi, ale pokud chcete skutečně kvalitní nástroj, který se při práci ani nehne, pořiďte si ho z kovu.
  • U značkových měřidel se můžete spolehnout nejen na přesnou kalibraci a pevné a stabilní nastavení, ale i na odolnost stupnic proti oděru kvůli tomu, že bývají do kovu vyleptány do dostatečné hloubky.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Pomůcky pro přesné měření