Svěrky a ztužidla

Rubrika: Dílna

Svěrky a ztužidla využijete při domácí truhlařině. Ale usnadní také nejrůznější lepení a pomohou i pro provizorní uchycení plachty nebo krycí fólie.

k uchycení dřeva poslouží svěrky i hoblice

Nejjednodušší upínací pomůckou jsou pružinové svěrky. Prodávají se v různých velikostech, jejich ceny začínají na několika desítkách korun. Jsou zpravidla z pevného plastu, sílu sevření jim dává ocelová pružina a pro lepší fixaci materiálu mívají ještě profilované otočné terčíky v čelistech. Fungují na principu velkého kolíku na prádlo, takže je jednoduše rozevřete, upnete do jejich čelistí požadovaný materiál a pak necháte pružinu, aby čelisti opět silou sevřela.

Práce s pružinovými svěrkami je rychlá a snadná, k jejich nevýhodám patří jen omezená síla sevření pružinového systému. Přesto jsou větší typy pružinových svěrek schopny bez problémů udržet například dvě přilepené latě při vytvrzování lepidla.

jednoruční svorky upnou materiál velmi pevně a lze je použít i k rozpírání

Svěrky využijete nejen při drobné truhlařině, ale také v zahradě a v domácnosti. Nakupovat je můžete i v sadách, a pokud chcete mít svěrky z odolnějšího materiálu, jsou na trhu i kovové s plastovým potahem čelistí.

Truhlářské svěrky a ztužidla

Pro spolehlivé a velmi pevné upnutí různých materiálů při jejich obrábění, opracovávání, natírání nebo lepení nejlépe poslouží truhlářské svěrky nebo sklíčidla. Klasická truhlářská sklíčidla původně sloužila pro pevné stažení a zafixování jednotlivých dřevěných dílů při klížení, aby se ve spojích při zasychání lepidla nepohnuly ani o milimetr. Dotažením rukojeti svěrky sklíčidla lze totiž dosáhnout tlaku až několika set kilogramů.

klasická truhlářská svěrka či ztužidlo pomůže při opravách nábytku a lepení dřeva

Truhlářské svěrky se vyrábějí ze silného ocelového pásu nebo z tyčoviny s nalisovanou litinovou příčkou. Druhá část, vyrobená ze silné pásoviny nebo z litiny, se dá posouvat po základním rámu se záseky, které při dotahování přítlačného šroubu umožňují „zakousnutí“ posuvného ramene. Rukojeti svěrek, které usnadňují dotahování závitu, bývají ze dřeva nebo z plastu. Robustní konstrukce, silné materiály a princip dotahování šroubem dělá z těchto upínacích systémů jednoduché, ale účinné a spolehlivé zařízení, které nenahradí ani velmi silná pružina. Kromě dotahování šroubu otáčením rukojeti existují i další typy konstrukcí, u nichž se pákový mechanismus dotahuje například otáčením šroubu na kličce.

Ceny truhlářských svěrek se odvíjejí od jejich velikosti, nejmenší typy seženete i pod sto korun, největší i za více než tisíc korun. Při běžném použití v dílně se bez extrémních velikostí zpravidla obejdete (velikost svěrky určuje, jak vysoký či široký předmět lze mezi čelistmi sevřít), takže se při nákupu řiďte spíše kvalitou upínacích čelistí a rukojeti.

jednoduchá plastová svěrka najde využití v dílně i na zahradě

V truhlářských dílnách se používají také svěrky úhlové, tvořené dvojicí svěrek, jejichž vřetena vzájemně svírají pravý úhel.

Kromě svěrek se závitovým vřetenem jsou na trhu i další typy konstrukcí svěrek. Oblíbené jsou například jednoruční rychloupínací svěrky, které se ovládají nůžkovou rukojetí. Některé typy umožňují rychle změnit systém svírání na rozpírání bez použití dalšího nářadí.

www.landsmann.cz, www.nako.cz, www.eva.cz

text: Richard Guryča
foto: Shutterstock, archiv firem

Svěrky a ztužidla

Svěrky a ztužidla