Jak si udržet pořádek v nářadí v dílně?

dílenský stůl

Každý domácí kutil, ať už je začátečník nebo zkušený, sní o dobře vybavené dílně. Někteří preferují konstrukci vlastního nábytku, ale většina volí již hotová řešení. Kvalitní dílenský nábytek zaručuje udržení pořádku. Pokud nevíte, jaké prvky vám nesmí v dílně chybět, přečtěte si následující řádky.

Dílenská skříň nebo vozík na nářadí?

Mezi nejoblíbenější kovový nábytek do dílny patří skříně a vozíky na nářadí. Primárně slouží k uložení nářadí a různých předmětů používaných v dílnách. Výrobky lakované práškovou technologií jsou chráněny proti korozi a odlupováním barvy. Dílenské skříně se od dílenských vozíků liší nejen tím, že nejsou mobilní, ale také svým využitím.

Dílenské skříňky

Dílenské skříně, kromě uložení nářadí, slouží také k uskladnění chemikálií. Jsou rozhodně větší než vozíky, nemají kolečka a umisťují se nejčastěji ke zdi. Skříňky na nářadí se skládají z polic a jsou vybaveny tříbodovým zámkem. Jedná se o velmi stabilní, trvanlivý a odolný kus nábytku. Skříňky nevyžadují montáž a jsou chráněny proti vlhkosti.

skříňka na nářadí

Dílenské vozíky

Další variantou jsou vozíky na nářadí. To, co je odlišuje, je mobilita. Jsou vybaveny čtyřmi otočnými kolečky, z nichž dvě mají aretaci zabraňující pohybu nábytku. Vozík na nářadí má zásuvky a pracovní desku, díky čemuž jej lze využít jako pracovní stůl. Navíc je odolný vůči různým druhům otřesů a nárazů a má stabilní strukturu. Bude to dobrá volba, pokud nemáte stůl a dostupný prostor je trochu omezený a nemůžete si dovolit oba kusy nábytku.

dílenský  vozík

Praktická stěna na nářadí

Dílenská stěna je skvělý způsob, jak využít malý prostor, ale rozhodnout se pro ni můžete i v případě velkého ateliéru. Stěna nářadí je rovněž odolná proti mechanickému poškození. Má háčky, které vám umožní uložit různé nástroje a poskytuje snadný přístup k položkám, které právě potřebujete. Díky stěně na nářadí do garáže bude veškeré nářadí a příslušenství vždy po ruce a v dílně bude uklizeno.

organizér na nářadí

Pracovní stůl

Pracovní stoly jsou extrémně funkční kovový nábytek do dílny. Mohou být vybaveny zásuvkami na nářadí, policemi, skříňkami nebo jen pracovní deskou. Pracovní stůl může být doplněn zásuvkami, některý model má také skříňky a police. Výhodou jsou modely s nožičkami, které jsou výškově nastavitelné v rozmezí 50 mm, což umožňuje postavit stůl i na velmi nerovný povrch.

pracovní nářadí

A co doplňky k dílenskému nábytku?

Na trhu seženete příslušenství jako kontejnery na nářadí, zásuvkové vložky nebo věšáky na nářadí. Tyto doplňky zvyšují funkčnost nábytku a usnadňují udržování pořádku ve skříních. K uskladnění drobného nářadí slouží například dílenské plastové nádoby. Vložky zase rozdělují prostor

v zásuvce na přihrádky různých velikostí, což vám umožní uložit jakékoli předměty. Závěsy na nářadí naopak usnadňují přístup k nářadí a jsou určeny pro různé druhy příslušenství včetně šroubováků a klíčů.

Text: Andrea Moudrá
Foto: Kovos, Dreamstime

 

Jak si udržet pořádek v nářadí v dílně?