Tmely na dřevo

Rubrika: Dílna

Tmely na dřevo oceníte při opravách nábytku i podlah. Poslouží při renovaci nátěru oken a parapetů, vyspravíte s nimi desky stolů nebo dřevěných dveří a opravená místa lze natírat i lakovat.

Základem tmelů na dřevo je nejčastěji akrylátová disperze, kterou lze ředit vodou, snadno nanášet špachtlí či lakýrnickou stěrkou a po vytvrdnutí ji můžete vybrousit do hladka tak, aby opravené místo dokonale splynulo s okolní plochou.

Tmely koupíte v kartuších, tubách či plastových nádobkách. K opravám ploch, na které se později nanáší nátěr, postačí tmel v základní bílé barvě. Pro plochy určené k lakování či nátěru lazurou můžete využít tmel v příslušné barvě. Výrobci nabízejí tmely v několika nejčastěji používaných barevných odstínech dřeva.

Bez vzduchových bublin

Například Soudal Tmel na dřevo je určen k vyrovnávání dřevěných, dřevotřískových, cementotřískových a ostatních savých podkladů. Využít ho lze na drobné opravy a tmelení děr, prasklin a nerovností, zarovnávání spár v lištových a deskových spojích či vyrovnávání ploch pod nátěry. Tmel podle výrobce velmi dobře přilne na dřevo a ostatní savé materiály, po vytvrzení je objemově stálý a snadno brousitelný. Při tmelení dřeva a dalších materiálů v exteriéru je nutné opatřit vytvrzený a zabroušený tmel nátěrem.

Práci s tmelem usnadňuje jeho dobře zpracovatelná pastovitá konzistence, je ředitelný vodou a vodou se dá i čistit. Vyrábí se v odstínu smrku, břízy, dubu, buku, mahagonu, teaku, třešně či borovice.

K nanášení se používá nejčastěji kovová špachtle nebo velkoplošná hladká stěrka. Díry a praskliny vyplníme tak, aby neobsahovaly vzduchové bubliny. Plochu vyrovnáme stěrkou a po vytvrdnutí plošně přebrousíme. Drobné praskliny či vrypy vytmelíme s nepatrným přesahem nad výšku okolní plochy a po vytvrzení přebrousíme do roviny. Opravené plochy natíráme většinou krycím emailem nebo lazurovacím lakem. Konzistenci můžeme upravit vodou, tmel však nesmí stékat. Znečištěná místa lze okamžitě po nanesení omýt vodou, po vytvrzení už lze tmel odstranit pouze mechanicky.

Pozor na tloušťku vrstvy

Dalším osvědčeným výrobkem je tmel na dřevo Den Braven. Je to jednosložkový, rychleschnoucí, brousitelný tmel pro lokální i plošné opravy dřevěných spojů či povrchů při stolařských pracích. Můžete ho použít i pro opravy oken, dveří nebo dřevěných madel zábradlí. Je vhodný pro tmelení spár a nerovností dřeva drobného i velkého rozsahu, tedy například schodišťových stupňů, vrat či parket. Po vytvrzení je brousitelný a opracovatelný jako běžné dřevo. Do 5 mm tloušťky se nanáší jednorázově, nad 5 mm je nutné vrstvu několikrát zopakovat s přestávkou na vyschnutí tmelu.

Základ tmelu tvoří akrylátová disperze. Je vodou ředitelný, snadno se nanáší, velmi dobře přilne k savým materiálům a lze ho přetírat barvou. Brousit ho můžete zhruba třicet minut po nanesení. Na optimální vytvrzení má vliv tloušťka vrstvy, teplota a savost podkladu.

Na dřevo i laminát

V kartuši pro snadné vytlačení pomocí pistole se dodává také Pattex Parket tmel. Je to jednosložkový parketový tmel na bázi polyakrylátu, určený pro opravy dřevěných parket, ale i laminátové podlahy, obložení stěn a dřevěné konstrukce s malou rozpínavostí. Brání průniku vody, mikroorganismů a nečistot do mezer a pod parkety. Je brousitelný a lakovatelný a koupit ho můžete v sedmi odstínech dřeva.

 

text: Richard Guryča
foto: Shutterstock a archiv firem

Tmely na dřevo

Tmely na dřevo