Praktická technika

Krásně upravená zahrada je pro majitele potěšením, což ale automaticky neznamená, že se na ní musí dřít. Nabízí se celá řada náčiní a strojů, která práci usnadní.

robotická sekačka

Robotická sekačka MTF DM2 2500i obhospodaří plochu až 2 500 m2. 19 900 Kč (Foto: Mountfield)

Jaké pomocníky budeme potřebovat, záleží na typu i rozloze zahrady a také na konkrétních rostlinách. Hlavním tématem údržby zahrady bývá trávník. Pro jedny je efektivním řešením, protože ho stačí přejet sekačkou, pro jiné zdrojem potíží, jež představuje armáda rebelujících pampelišek a jiných plevelů, které ještě podporuje tu zvýšená vlhkost, tu naopak pálivé slunce. Společným jmenovatelem je ale právě sekání, které můžeme ponechat plně v gesci robotické sekačky.

elektrický likvidátor plevele

Elektrický likvidátor plevele nepředstavuje zátěž pro životní prostředí, s pomocí nástavců poslouží jako horkovzdušná pistole, podpalovač grilu a rozmrazovač. 1 399 Kč (Foto: decoDoma)

Pokud dáme přednost víceméně bezúdržbové zahradě, může travnaté plochy nahradit například dlažba. Tehdy přijdou ke slovu parní čističe, fukary a vysavače, které bychom ovšem neměli používat na nezpevněné cesty, trávníky či záhony, protože spolu s listím a nečistotami odstraníme i užitečné mikroorganismy.

zahradní vysavač

Vysavač BLV 36-240 Battery si poradí i s mokrým listím. Cena bez baterie 6 790 Kč (Foto: Kärcher)

Třetí oblastí, které se alespoň čas od času musíme věnovat, je údržba dřevin. Výběr nůžek, pilek a dalšího náčiní bychom měli podmínit co nejmenším vkladem naší energie a pohodlím při práci.

zahradní nářadí

S vhodně vybraným nářadím není údržba zahrady fyzicky ani časově náročná (Foto: Hornbach)

zahradní nůžky

Kovadlinkové zahradní nůžky Kent & Stowe Eversharp® jsou vyrobeny z uhlíkové oceli, ergonomická rukojeť je z jasanového dřeva (Foto: Mountfield)

Text: Zuzana Ottová
Foto: se svolením firem Hornbach, Mountfield, Kärcher, DecoDoma

Praktická technika