Jak zabavit děti na zahradě

Bez kamarádů se děti začnou brzy nudit. Nechceme-li, aby místo pobytu venku utíkaly do virtuálního světa, musíme jim dát možnost, jak se zabavit.

Prázdniny na chatě či chalupě nemusí být z pohledů dětí vždy výhrou. Zatímco my vychutnáváme chvíle klidu, děti potřebují být neustále v akci. Trocha nudy nezaškodí, protože je přiměje k vymýšlení vlastní zábavy. Podpořit je můžeme hračkami či herními prvky, které rozvíjejí fantazii, tělesnou zdatnost nebo učí malé chalupáře zručnosti.

Jako dospěláci

O malých dětech se s laskavou nadsázkou říká, že jsou jako opičky, protože dělají to, co vidí a slyší u druhých. Toho můžeme využít a s pomocí odpovídajících hraček je nenásilně vést k práci na domě a zahradě, i když s plastovou sekačkou či pilou trávu neposekají a dřevo nenařežou. Dáme-li jim do ruky funkční ruční nářadí jako hrabičky, motyčku či konvičku, už mohou doopravdy pomáhat při péči o rostlinky, nebo je pěstovat na záhonku, který bude jen jejich. S kladívkem a pilkou zase můžou „fušovat do řemesla“ tátovi a dědovi. Důležitě si budou dítka připadat ve vlastní domácnosti v plastovém nebo ještě lépe dřevěném domečku.

Dětská sekačka Minimower vydává zvuk jako při sečení, poletující kuličky ve sběrném koši napodobují vhazovanou trávu. 390 Kč (Hornbach)

Tvořivosti se meze nekladou

Po vybetonovaném či vydlážděném dvorku nebo málo používané asfaltce se můžou malí streetartoví umělci rozběhnout s křídou nebo s ní ozdobit starou zeď zvířátky, kytičkami apod. K lepšímu výsledku jim pomohou speciální šablony.
Větším dětem, které se už dokážou soustředit, můžeme pořídit nožík, s nímž je naučíme vyřezávat lodičky z borové kůry. K zakoupení je i vyřezávací sada s předpřipraveným motivem na dřevěném bloku.

Na zemi, ve vodě, ve vzduchu

Voděodolné hrací karty. (Tchibo)

K prověřené klasice patří pískoviště, kde nejmenší plácají bábovičky a větší vytvářejí fantastické stavby. Vhodný je typ se stříškou chránící před palčivým sluncem nebo plastový výlisek, jehož víko slouží jako dětský bazének.
Řádění v bazénu k létu patří a dozajista půjde o jednu z nejvyhledávanějších zábav. Větší bazén přímo vybízí k vodním bitvám, míčovým hrám, v hlubším bazénku mohou děti trénovat potápění, jež ještě zatraktivní vyzvedávání předmětů ze dna.
Touha po dobrodružství, překonávání sama sebe okořeněné i špetkou strachu ženou děti do výšek na lezecké stěny, šplhací prvky nebo na trampolínu a houpačku.

Hry pro celou rodinu

Trampolína SToJ ø 250 cm, šedá síť. (Jysk)

Chvíle, které můžeme s dětmi strávit společnou zábavou, rodinu stmelují. Je celkem jedno, jestli si zaházíme šipky, budeme bourat kuželky, zahrajeme si zahradní šachy, mikádo nebo karetní hry. Všichni si navíc procvičíme paměť, zručnost, odhad či kombinační schopnosti. Hlavně by hra měla odpovídat možnostem i nejmladšího hráče a bavit všechny bez rozdílu věku.

Bezpečná zábava

  • Při koupání, potápění nebo při práci s ostrými nástroji musí být děti pod dozorem dospělého.
  • Kupujte pouze certifikované výrobky, u nichž nehrozí špatná stabilita, destrukce během používání nebo zdraví škodlivé materiály.
  • Pískoviště zakrývejte buď víkem, nebo sítí, aby je nemohly navštěvovat toulavé kočky nebo divoká zvířata.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem

Jak zabavit děti na zahradě