Speciál Plevel: Trávník bez plevelů

Pro hubení plevelů v trávníku je ideální doba, kdy je tráva po zimě už dostatečně silná a kdy se denní teploty pohybují kolem dvaceti stupňů. Tedy zejména květen a červen. Důležitá je však i prevence.

Správný čas pro aplikaci postřiků proti plevelům v trávnících nastává, když už plevele dostatečně vyrostly a teplota zaručuje optimální účinnost postřiků. Proto zásah proti plevelům neuspěchejte. Rozmyslete si, s jakými plevely hodláte bojovat a podle toho zvolte nejúčinnější prevenci. Nezapomeňte rovněž na manuální likvidaci nežádoucích součástí trávníku, protože chemie nemusí být vždy ideálním řešením.
Pojďme si nejprve říci, co je to vlastně plevel. Obecně jsou jím všechny rostliny, které nechcete ve vašem trávníku mít. Například v „divočejších“ lučních typech trávníku lze tolerovat rostliny, které nepatří do dokonale střiženého trávníku anglického či golfového. Za nežádoucí se zpravidla považují dvouděložné plevele, které se dělí na jednoleté (lebedy, kokošky, penízek, merlíky) a vytrvalé (pampeliška, jetel, jitrocel, sedmikráska, pcháč).
S jednoletými plevely je méně práce. Trápí spíše majitele nově vysetých trávníků a lze se jich zbavit i bez chemie, především pravidelným, v ideálním případě ručním sečením trávy. Pokud budete nový trávník udržovat kosou či šetrnou ruční vřetenovou sekačkou, jednoleté plevele zmizí.
Složitější je však odstraňování vytrvalých dvouděložných plevelů, které se na pravidelné sečení dokážou adaptovat a stanou se vůči němu odolnými. Při snaze o jejich zničení se tak zpravidla chemii nevyhnete.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Plevel:

Nepřítel plevel

Vyzrajeme na plevele

Jak vyčistit dlažbu

Přírodní hnojiva a postřiky

 

________________________________________________________________________

Totální či selektivní

Nejúčinnějšími chemickými prostředky proti vytrvalým dvouděložným plevelům jsou herbicidy. Dělí se na neselektivní (totální) a selektivní. Jak už vyplývá z jejich názvu, neselektivní herbicidy (Roundup Klasik, Roundup Flex, Dominator, Kaput, Glyfos) zničí všechno, přesněji řečeno široké spektrum jednoletých i víceletých plevelů. Používají se tedy ještě před založením trávníku a slouží k tomu, aby se připravená plocha dokonale vyčistila. Teprve po alespoň dvoutýdenním působení přípravků se ošetřený pozemek připraví na výsev trávníku.
Plevely ve vzrostlém trávníku ničí selektivní herbicidy (Bofix, Travin, Starane, Banvel, Lontrel), které dokážou vyhubit nežádoucí rostliny, aniž by při tom poškodily samotný trávník. Aplikují se obvykle jako postřik přímo na listy plevelů, přes které účinná látka pronikne do rostlin a postupně je zlikviduje. Některé přípravky (Travin) mohou být i ve formě granulí a obsahují zároveň i hnojivo. Ty se v trávníku rozhazují ručně, ale ideální pro jejich rovnoměrné rozptýlení je použití ručního či pojízdného rozmetače hnojiva.
Herbicidy lze vybírat v různých baleních podle velikosti ošetřované plochy a také podle toho, na jaké konkrétní rostliny účinkují nejlépe. V každém případě je vybírejte v kategorii přípravků na ošetření trávníků, protože existují i herbicidy určené k péči o obilniny, révu, ovocné stromy či zeleninu.

Myslete na prevenci

Výskytu nežádoucích součástí trávníku se dá do jisté míry předejít výběrem vhodného osiva, u nějž je důležitá zaručená klíčivost a také čistota bez příměsí. Garantovat by to měly prověřené značky nebo zkušení pěstitelé. Starší a déle rostoucí trávníky je třeba pravidelně kosit a přihnojovat a při jakémkoli poškození co nejrychleji obnovit prázdná místa. Využívejte speciální travní směsi pro regeneraci a obnovení porostu věnujte se pravidelnému a důslednému čištění travnatých ploch od plevelů po celý rok.
Z mechanických nástrojů usnadní odstraňování plevelů různé vypichovače a vytrhávače, někteří zahradníci používají k likvidaci jednotlivých plevelů i přenosné plynové vypalovače plevele.

Text: Richard Guryča
Foto: archiv firem, Shutterstock

Speciál Plevel: Trávník bez plevelů