Nenahraditelný kámen

Přírodní kámen je jen těžko nahraditelný jakýmkoli jiným průmyslově vyrobeným dlažebním či stavebním materiálem. Patří k atmosféře staré venkovské chalupy, kde se často už před lety používal jako stavební materiál.

Práce s kamenem může být součástí prací, které lze i s jednoduchým a dostupným nářadím zvládnout vlastními silami a bez pomoci řemeslníků. Vyžaduje samozřejmě určité specifické postupy a zacházet s ním je zejména při zdění přece jen o něco složitější, než s rovnými cihlami či s lehkými tvárnicemi. Jeho struktura je nepoddajná, nespáruje se tak lehce, jako třeba keramická dlažba nebo obkládačky, ale odmění se vám nenapodobitelným vzhledem a vlastnostmi, které ho řadí mezi víceméně nezničitelné a bezúdržbové stavební materiály. Jistě vyžaduje určitou péči, občasné čištění, někdy i penetrační nátěry a dílčí opravy, ale stále jde o krásný přírodní materiál, dobře souznící zejména s dřevem a přirozenou zelení zahrady.

Přírodní kámen vždy spolehlivě souzní se zelení, vodou i s dřevem. foto Shutterstock

Dobré vlastnosti

Kámen má mnoho odstínů a struktur a jeho přítomnost dodává uživatelům dvora pocit harmonického souznění s přírodou. Předností je jeho přirozená protiskluzová struktura jeho povrchu, nízká nasákavost, tvrdost a odolnost vůči mrazu.

Pro budování chodníků, zpevněných ploch či jiných architektonických prvků se kámen hodí skvěle hned z několika důvodů. Je víceméně nezničitelný a určitá míra zvětrání a opotřebení jeho vzhledu jen prospěje. Je to přírodní materiál, který se při rozumné míře použití stane organickou součástí každého typu exteriéru. A pokud jsou kamenné prvky i součástí architektury samotného domu, je to jen lepší.

Kámen je nezničitelný a zvětrání jeho vzhledu jen prospěje. foto Shutterstock

Chodníky, terasy i zídky

Na dvoře najde kámen využití především jako materiál pro dláždění pochůzných ploch, chodníků, cestiček, příjezdových cest nebo teras pro posezení. Můžete ho klást na sucho do mělkého výkopu na zhutněný podklad s ponecháním těsných spár, které se zasypou pískem. Rovněž ho můžete pokládat do betonu a mezery mezi jednotlivými nášlapnými kameny spárovat zdicí maltou.

Existuje několik druhů kamene, který lze takto využít, ale pro české dvory je snad nejtypičtější pískovec, dostupný v několika barevných odstínech. Na dlažbu se používají jednak přírodní „placáky“, ale také ploché kameny, štípané v lomech z velkých bloků. Ty mají na rozdíl od šlapáků mírně „strojovou“ strukturu povrchu a lze s nimi dosáhnout rovnějších ploch. Klasické šlapáky zase působí přirozeněji.

Štípané ploché kameny je možné využít i pro obezdění soklů či zahradních sklípků.
Na mnoha dvorech najdete také dlažbu z klasických žulových kostek. Pokud je položena důkladně, je téměř nezničitelná, ale vyžaduje péči, zejména likvidování prorůstající trávy.

Dlážděné plochy a chodníky jsou jedním z nejčastějších způsobů využití kamene v zahradě. foto Shutterstock

Lom nebo hobbymarket

Kromě cest či chodníků se kámen hodí i pro stavbu nejrůznějších suchých zídek, obrubníků, případně na zídky a obklady zpevněné zdicí maltou. Ke stavbě nižších zídek nebo podezdívek plotů se hodí i takzvané haklíky, což jsou štípané kameny o výšce zhruba čtyř až deseti centimetrů a délce do čtyřiceti centimetrů. Větší kameny nepravidelných rozměrů jsou vhodné na stavby vyšších opěrných suchých zídek a jejich rozměry i hmotnost zajistí těmto stavbám stabilitu bez nutnosti spojování jednotlivých kamenů maltou.

Většina lidí nemá to štěstí, aby měla dostatek kamene k dispozici na vlastním pozemku. Vyplatí se nakupovat ho v blízkých lomech. Zajímavé nabídky včetně možnosti rozebrání zbytků nějaké kamenné stavby za výhodnou cenu se občas objevují v inzerátech.
Pokud se rozhodnete nakoupit importovaný kámen na paletách v hobbymarketu, dostanete obvykle štípané kameny s poměrně nízkou výškou. Jejich použití vyžaduje o to pečlivěji vyrovnaný a důkladněji zhutněný podklad.

O nákupu kamene si můžete přečíst v samostatném článku v tomto vydání Abecedy. V lomech vám ho často nabídnou v různých cenových relacích a v rozmanitém stádiu opracování. Dodává se na paletách či v tzv. big bagu (velký odolný pytel) a důležíte je zaměřit pozornost, zda je cena udávána za metr čtvereční či za tunu. Existují i specializované ochody, kde se jednotlivé kameny prodávají i za cenu za jeden kus. Tam se lépe nakupuje za předpokladu, že potřebujete menší množství, nebo materiál konkrétních rozměrů a vzhledu.

 

 

text:red.,  foto Shutterstock

Nenahraditelný kámen